Intel nie będzie już podawał częstotliwości Turbo dla wielu rdzeni CPU

Daniel Górecki, 2017-10-11 09:10 | Źródło |

Pierwsze elementy, na jakie zawracamy uwagę w przypadku specyfikacji procesorów, to liczba rdzeni i częstotliwość ich taktowania. Dotychczas Intel informował nas zarówno o bazowej prędkości, jak i zegarach Turbo dla pojedynczego oraz wszystkich rdzeni, ale producent właśnie postanowił zmienić swoją politykę i od teraz nie będzie już prezentował częstotliwości Turbo Boost 2.0, czyli maksymalnej prędkości dla wszystkich rdzeni.

Spoglądając już na specyfikacje układów Coffee Lake na stronie Niebieskich zauważymy, że zniknęły wszystkie prędkości Turbo, poza tymi odnoszącymi się do maksymalnych wartości dla jednego rdzenia. Koncern tłumaczy, że nie będzie ujawniał już takich szczegółów, ponieważ chce zachować spójność komunikacji, a prędkości Turbo zależne są od wielu czynników, w tym konfiguracji systemu i jego obciążenia.

Oczywiście poza oficjalnym oświadczeniem dość szybko zaczęły pojawiać się spekulacje na temat "prawdziwych" powodów niepublikowania informacji, które mogą okazać się przydatne dla klientów przymierzających się do zakupu nowego CPU. Według jednej z teorii Niebiescy chcą w ten sposób uniknąć pozwów ze strony niezadowolonych klientów, których CPU nie osiągają określonego przez producenta częstotliwości dla wszystkich rdzeni. Poza tym, ukrycie prędkości Turbo Boost 2.0 może też pomóc Intelowi w rywalizacji z AMD, ponieważ procesory tych pierwszych przeważnie osiągają wyższe taktowania dla pojedynczego rdzenia od Ryzenów. 

turbo582

Tagi: Intel, procesory, częstotliwości, taktowanie, rdzenie, prędkość, Turbo Boost 2.0,

Komentarze (0)

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.