Rambus posiada funkcjonalny prototyp pamięci DDR5, premiera planowana na 2019 rok

Daniel Górecki, 2017-09-23 08:54 | Źródło |

Kilka miesięcy temu Joint Electronic Devices Engineering Council, czyli organizacja, która ustanawia standardy dla branży, przyznała, że pracuje nad specyfikacją kolejnej generacji pamięci DDR RAM. Wygląda na to, że coś dzieje się w temacie, ponieważ teraz Rambus, firma znana równie dobrze z opracowywania nowych technologii pamięci, jak i oskarżania innych o wykorzystywanie ich własności intelektualnej, zapowiedziała, że posiada już funkcjonalny prototyp DDR5 DIMM.

Firma chwali się, że „jest to pierwszy tego typu układ pamięci zdolny osiągać prędkości wymagane przez nadchodzący standard DDR5. Przetwarzanie ogromnej ilości danych czy też maszynowe uczenie się mają być kluczowymi motorami napędowymi w przyjmowaniu się DDR5” – przyznał Luc Seraphin, starszy wiceprezes Rambus.

Co prawda JEDEC nie sfinalizowało jeszcze specyfikacji DDR5, ale spodziewamy się mocnego przyspieszenia w porównaniu do standardu DDR4 z 3,2 Gb/s do 5,2 Gb/s, a przepustowość wzrosnąć ma z 25,6 aż do 51,2 Gb/s. Spodziewać mamy się także wyraźnego wzrostu częstotliwości taktowania pamięci, która wynosić ma aż 4800 MHz. Dla porównania bazowa prędkość DDR4 wynosi 2133 MHz, a najszybsze pamięci w tym standardzie osiągają 4600 MHz.

Rambus spodziewa się, że ich pierwsze pamięci DDR5 trafią na rynek w 2019 roku, a oczekiwać można, że w pierwszej kolejności będą to produkty skierowane do serwerów, a nie na rynek konsumencki. Wpływ na wydajność w grach zapewne nie będzie tu zbyt duży, ale zapewne nowe pamięci i tak zastąpią DD4 wykorzystywane w naszych PC.

1_10

Tagi: specyfikacja, RAM, pamięci, prototyp, Rambus, ddr5, DDR5 DIMM,

Komentarze (6)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

23.09.2017 11:25

Wątków: 99 | Odpowiedzi: 3625

Rambus niech się ciągnie

nie dość że pamięci są obecnie drogie to jeszcze ich wynalazek wydrenuje portfele do cna.

i5-6600K@4.4GHz, Asus Z170-A,Ripjaws V 3000MHz CL15 16GB,Crucial MX100 256GB/ WD Red 1 TB,MSI Gaming X 470 4GB.HP Omen 32 1440p VA 75HZ Freesync.

23.09.2017 15:42

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 10256

Pamiętamy Rambus

i Pentium4. Jak się skończyło, każdy wie.

i5 4590, MSI Z97S SLI Krait Edition, MSI GTX 1060 ARMOR OCV1 6GB, Kingston Fury 1866MHz 8GB, Toshiba Q300, Hitachi 7K1000.C,Enermax Ostrog White, Enermax Triathlor 550W

23.09.2017 19:29

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 694

Z 2133 na 4800 niezły skok, ale znając życie to zanim wyjdą będziemy już mieli ddr4 6000 oraz platformę na której ta szybkość da jakiś wzrost wydajności (Ryzen 2 ? jakiś Intel 10nm?)

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

24.09.2017 12:52

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50644

rahl

Po pierwsze wątpię w ddr4-6000, a tym bardziej w obsługę tego przez Zen2 skoro obecnie trudno im osiągnąć więcej niż 2933-3200 (zapewne dlatego, ze w Zen to nie tylko kwestia IMC ale też tak samo taktowanego jak RAM infinity fabric)

Poza tym cóż z tego, że prędkości DDR4 idą do góry i mamy już 4600/4800 skoro nadal maximum-optimum opłacalności jest 3000-3200 i nie widać żeby się zanosiło na zmianę w tej kwestii, szczególnie że RAM teraz drogi co tym bardziej zniechęca do dopłacania do super szybkich. A już zwłaszcza na platformach z AMD, które z reguły są brane jako tańsza alternatywa.

Tak jak przy każdym nowym standardzie DDR - prędkości które w poprzednim były high-endowe w nowym stają się mainstreamowe... przynajmniej jeśli chodzi o MHz a więc i przepustowość, bo jeśli chodzi o CL to stoimy w miejscu i tutaj najtańsze kości zawsze mają >10ns CAS Latency. Czyli tak jak obecnie topowe Corsairy są dostępne z 4500/4600 CL19, tak w budżetowych DDR5 4800 będzie np. CL28 Ikona: ;) (4800 CL28 = 2400 CL14 pod względem realnego CAS Latency)

24.09.2017 14:39

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 36

@moondrock Co to ma do rzeczy? Piszesz o RDRAMach a tu mowa o DDRach.... które są obecnym standardem? A DDRy ilu producentów produkuje? Normalnie zabłysłeś ...

24.09.2017 14:49

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 10256

struna

zabłysnąć to chciał Rambus i teraz próbuje ponownie.

btw
gdzie ja pisze o RDRAM?

i5 4590, MSI Z97S SLI Krait Edition, MSI GTX 1060 ARMOR OCV1 6GB, Kingston Fury 1866MHz 8GB, Toshiba Q300, Hitachi 7K1000.C,Enermax Ostrog White, Enermax Triathlor 550W

25.09.2017 00:15

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 694

@Freezer64 - Ha - człowieku małej wiary - poczekaj jeszcze zobaczysz Ikona: ;)
Miałem dokładnie takie same przemyślenia jak kupowałem ddr3 2133MHz (wtedy top to były 2400MHz) - 1,5 roku później jak wchodziło DDR4 można było kupić trójki na 3200MHz.
Z tym Ryzenem 2 to tylko moje prywatne przypuszczenia - myślę, że większe szanse na skorzystanie z naprawdę szybkich pamięci mają rozwiązania typu APU. Intel już teraz daje przyrost wydajności na pamięciach 3600-4000 MHz, i pewnie będzie jeszcze lepiej w kolejnych generacjach. Poza tym przyrost szybkości maksymalnej to nie jedyny plus - spadają też timingi, co też poprawia wydajność (chociaż mniej niż kiedyś).

P.S. Ciekawe czy i kiedy doczekamy się pełnej integracji GPU z CPU (podobnie jak kiedyś było koprocesorami) - wtedy szybkie pamięci naprawdę mogą się przydać .
- dotyczy modeli x86

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

25.09.2017 00:26

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50644

ddr3-3200? Ja nie kojarzę ale to pewnie dlatego, że nigdy nie interesowały mnie selekty selektów w cenie z księżyca - sztuka dla sztuki, nikt tego nie kupi Ikona: ;)

25.09.2017 00:38

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50644

Kluczowe jakie były i będą max opłacalne. Tutaj DDR3 zatrzymało się na 2400.

A jak uważasz że Ryzen 2 obluzy ddr4-6000 to mogę się założyć że nie Ikona: ;)

26.09.2017 00:50

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 694

DDR3 nie zatrzymało się na 2400 - masz jakieś dziwne informacje, kiedy wchodziły pierwsze ddr4, to każdy szanujący się producent miał już modele ddr3 2666/2800/3000, corsair i gskill 3200

ddr4-6000 + ryzen2
Widziałeś ten znak zapytania - to było tylko luźne przypuszczenie, szybciej coś od Intela.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

26.09.2017 10:47

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 50644

Czytaj ze zrozumieniem - nie pisze o max prędkościach w cenach z kosmosu osiąganych na selekcjonowanych kościach tylko o max opłacalnej prędkości. Pod koniec cyklu 2400 CL11 to była max opcja cena/osiągi - szybsze były już znacznie drożej (pomijam jakieś wyjątkowe promocje) natomiast 2400 CL11 pod koniec żywota DDR3 można było kupić z niezbyt dużą dopłatą względem najtańszych i to był tzw. sweet-spot.

"Widziałeś ten znak zapytania"
Widziałem, ale gdy podjąłem temat to widziałem też stwierdzenie "Z tym Ryzenem 2 to tylko moje prywatne przypuszczenia" Ikona: :P

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

26.09.2017 10:52

Wątków: 296 | Odpowiedzi: 48571

hm

ponoc tu wcale nie chodzi o DDR5 Ikona: ;)

i7-8700K@4900 / Z370-F / 16GB 3200 CL14 / GTX 1080@2050/11600 / BX100 250GB / RM750