Miliardy urządzeń narażone na atak przez Bluetooth

Daniel Górecki, 2017-09-13 10:40 | Źródło |

Specjaliści z Armis Labs ujawnili nową lukę w zabezpieczeniach, która ich zdaniem może narażać na potencjalny atak wszystkie urządzenia obsługujące łączność Bluetooth. Armis (firma koncentrująca się na bezpieczeństwie w zakresie platformy Internet of Things) nazywa to zagrożenie BlueBorne.

Wektor ataku pozwalać ma atakującemu na całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem, dostęp do korporacyjnych danych i sieci, infiltrację "bezpiecznych" sieci air-gapped, tworzenie dużych botnetów i wiele więcej. Poza tym, jest wysoce infekcyjny i może rozpowszechniać malware na pobliskie urządzenia.

Zdaniem Armis podatne na ataki są zarówno komputery z Windowsem czy Linuxem, jak również gadżety IoT oraz urządzenia mobilne z Androidem czy iOS. Bluetooth to obecnie jedna z najpopularniejszych form łączności i szacuje się, że zagrożonych może być blisko 5,3 mld urządzeń.

Najbardziej alarmujący w temacie BlueBorne  jest fakt, iż cel ataku nie musi odwiedzać żadnej konkretnej strony, ściągać zainfekowanych plików czy nawet parować się z innym urządzeniem. Wystarczy, że mamy włączony Bluetooth, by hakerzy uzyskali dostęp do sprzętu - cała akcja przebiega oczywiście bez wiedzy użytkownika.

Armis ujawniło także 8 powiązanych exploitów zero-day, z czego 4 ma naturę krytycznych. Listę narażonych urządzeń znajdziecie na stronie firmy. Ta poinformowała także, że skontaktowała się już z dużymi koncernami, jak Google, Microsoft, Apple, Samsung czy Linux, by podjąć stosowne działania mające na celu załatanie BlueBorne.

Tagi: smartfon, PC, bezpieczeństwo, bluetooth, luka, zagrożenie, Internet of Things, BlueBorne, Armis Labs,

Komentarze (3)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

13.09.2017 11:37

Wątków: 677 | Odpowiedzi: 17905

to pewnie dlatego mój transmiter słabo działa Ikona: ;) Teraz boję się założyć pulsometru bo ktoś zdalnie mi zawał zasymuluje.

edycja podpisu

13.09.2017 12:59

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 731

to dlatego google play chce odinstalowac mi udostepnianie bluetooth... no ladne cacko Ikona: crazy

HP 15-AY128ND ; PS4 Pro

13.09.2017 13:30

Wątków: 26 | Odpowiedzi: 4597

wielkie mi halo

to przecież wiadomo od dawna i teraz się obudzili. W laptopie sterowników do bluetootha brak i urządzenie wyłączone.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.