iPhone 8 i iPhone 8 Plus to usprawnione wersje zeszłorocznych smartfonów Apple

Daniel Górecki, 2017-09-12 21:30 | Źródło Apple |

Wydaje się, że wszyscy wyczekiwali głównie zapowiedzi iPhone'a X, ale nie można zapomnieć też o dwóch modelach z niższej półki, czyli iPhone 8 i iPhone 8 Plus, które tak naprawdę stanowią odświeżenie zeszłorocznych smartfonów Apple.

Przeskok z numeracją na 8 jest tu nieco na wyrost, ponieważ nowe telefony wyglądają praktycznie jak ich poprzednicy. Oznacza to standardowy wyświetlacz LCD o proporcjach 16:9 na froncie, gdzie znajdziemy też sensor Touch ID. Z tyłu widnieją zaś znajome moduły aparatów, ale tym razem tylny panel jest cały ze szkła (podobno "najbardziej wytrzymałe szkło na świecie"). Oznacza to, że otrzymujemy szklane panele przedzielone aluminiową ramką. Nie da się jednak ukryć, że design niewiele się tu zmienił od 2014 roku, czyli iPhone 6. Niestety ponownie nie uświadczymy tu złącza minijack, a moduł aparatu wyraźnie wystaje nad obudowę.

iphone8plus-and-iphone8-front

Jeśli zaś chodzi o specyfikację, to otrzymujemy niezmienione ekrany Retina w rozmiarze 4,7 i 5,5 cala z technologią True Tone i 3D Touch. Sercem smartfonów jest jednak nowy 6-rdzeniowy układ A11 Bionic, gdzie otrzymujemy dwa klastry rdzeni - 4 energooszczędne o nazwie Mistral (po 70% wydajniejsze od odpowiedników w A10 Fusion) i 2 superwydajne Monsoon (od 25% wydajniejsze od odpowiedników w A10 Fusion). Gigant z Cupertino pochwalił się też zastosowaniem pierwszego autorskiego GPU. To wyposażone zostało w 3 rdzenie i ma być o 30% wydajniejsze od układu graficznego w A10 Fusion. Procesor wspomagany będzie przez 2 GB lub 3 GB pamięci RAM w odpowiednio iPhonie 8 i iPhonie 8 Plus, a na dane otrzymamy 64 GB lub 256 GB.

Aparaty także stanowić mają spory postęp względem poprzedników. Co prawda na pierwszy rzut oka wydaje się, że Apple sięgnęło po te same 12 MP jednostki tylne (f/1.8) z OIS i 7 MP przednie, z dodatkowym 12 MP sensorem (obiektyw f/2.8) wspomagającym tylny aparat w modelu Plus pozwalającym na 2x zoom. Producent twierdzi jednak, że są to zupełnie nowe sensory zapewniające lepszą jakość, szybsze fokusowanie w słabym oświetleniu, usprawnioną ostrość i rozpiętość tonalną, a także mniejsze szumy. Ciekawą nowością jest tu funkcja Portrait Lighting w modelu Plus, gdzie podwójny aparat skanuje obraz, identyfikuje twarz i obiektu i dostosowuje krzywą tonalną, by lepiej ją doświetlić - po zrobieniu zdjęcia możemy regulować tę opcję. Apple obiecuje też lepszej jakości wideo. w tym filmy 4K w 60 kl./s i 1080p w 240 kl./s.   

cameras-hero-large

Zastosowanie szklanych pleców pozwoliło na obsługę bezprzewodowego ładowania w standardzie Qi, a warto też wspomnieć o wsparciu dla łączności Bluetooth 5.0.

Dostępne będą trzy wersje kolorystyczne: czarna, srebrna i złota. Przedsprzedaż rozpocznie się 15 września, natomiast sprzedaż właściwa 22 września. Cena iPhone’a 8 zaczynać będzie się od poziomu 699 USD, natomiast iPhone’a 8 Plus od 799 USD. Polskie ceny to: iPhone 8 od 3479 PLN i iPhone 8 Plus od 3979 PLN.

iphone-8-gold-zloty-fot.-apple

iphone-8-silver-srebrny-fot.-apple

Tagi: smartfon, telefon, Apple, iOS, iPhone 8, iPhone 8 Plus, A11 Bionic,

Komentarze (0)

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.