Samsung: 11 nm i 7 nm układy w przyszłym roku

Daniel Górecki, 2017-09-12 12:21 | Źródło |

Minie jeszcze trochę czasu zanim będziemy musieli całkowicie pożegnać z prawem Moore’a. Samsung zapowiedział bowiem, że w przyszłym roku rozpocznie produkcję 7 nm układów dla urządzeń klasy premium, ale zanim to nastąpi koreański gigant najpierw przejdzie na 11 nm proces technologiczny dla układów dedykowanych telefonom ze średniej i wysokiej półki.

Będzie to proces Low Power Plus (LPP), który stanowić ma pomniejszoną wersję 14 nm procesu LPP wykorzystywanego obecnie do produkcji takich procesorów, jak Snapdragon 660 czy 630. Producent obiecuje 15% wzrost wydajności przy takim samym zużyciu energii, a powierzchnia układu zmniejszy się o 10%, co oznacza spadek kosztów produkcji. Pierwsze 11 nm układy zadebiutować mają na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku.

W drugiej połowie 2018 roku doczekamy się zaś urządzeń klasy premium z 7 nm układami LPP produkowanymi z zastosowaniem technologii EUV (ekstremalnie daleki ultrafiolet). Planowany termin debiutu wydaje się być idealnym czasem na zastosowanie tego typu procesu w układach A12 od Apple i stanowić może to główną kartę przetargową dla Samsunga.

Więcej szczegółów usłyszeć mamy 15 września w trakcie Samsung Foundry Forum, które odbywa się w Japonii - być może Samsung zdradzi także coś na temat planów odnośnie 6 nm. 

gsmarena_002

Tagi: Samsung, procesory, układy, proces technologiczny, Low Power Plus, 7 nm, 11 nm,

Komentarze (1)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

12.09.2017 19:14

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

SASMSUNG zrobił właśnie to...

na co liczyłem czyli pokazał światu ,że wszyscy pesymiści co sądzili ,że metoda produkcji z wykorzystaniem EUV najwcześniej pojawi się pod koniec 2019 roku dostali właśnie klapsa centralnie przez dwa policzki:).
Jak INTEL się nie obudzi z letargu i na prawdę nie zacznie poświęcać miliardów na 7nm to tymi swoimi 10nm będzie tylko wspomnieniem swojej świetności.
Jak widać KOREAŃCY mają gdzieś 7nm przy zastosowaniu DUV a sporo osób będzie musiało trochę zmienić swoje podejście do rozwoju bo jak widać firma ta nie żałuje pieniędzy na badania i choćby dlatego wiele osób będzie porzucać markę APPLE ,która dosłownie nic nie wnosi do swojej działalności dla człowieka w kierunku rozwoju.Nawet HUAWEI po ogłoszeniu swojego SOC KIRIN 970 pokaże jak się robi cały układ mimo ,że samo CPU jest nie całe dwa razy słabsze od tego co będzie w najnowszym AJFONIE ale liczy się cały układ i tutaj mamy mały ale jak , że ważny szczegół NPU z którym to cały AJFON polegnie.
Jeżeli SAMSUNG zastosuje EUV w drugiej połowie 2018roku to kooperacja firm IBM/GF i właśnie ci KOREAŃCY będzie miała dobry wpływ na samo GF ,które pewnie na początku 2019 roku zaprezentuje 7nm z zastosowaniem EUV.
Ale pięknie Nam się to zapowiada w drugiej połowie 2018 roku będzie wiele emocjonujących walka o najbardziej wydajny CPU / GPU zarówno dla rynku wysokowydajnego jak i mobilnego dla SMARTFONÓW.
Czekam w dalszym ciągu na informację ,że w najnowszym EXYNOSIE ale tym w 7nm EUV czyli pewnie drugim jaki pojawi się w 2018 roku będzie RADEON gdyż kooperacja zobowiązuje do wzajemnej współpracy a może SAMSUNG także zajmie się działem wysoko wydajnych GPU dla PC.

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.