AMD zabrało głos w sprawie dostępności i cen Radeonów RX Vega 64

Daniel Górecki, 2017-08-19 12:46 | Źródło |

AMD w końcu postanowiło zabrać głos w sprawie dość kontrowersyjnej premiery karty graficznej Radeon RX Vega 64, która szybko wyprzedała się na pniu, w wielu miejscach w ogóle nie była dostępna, a jej ceny najczęściej nijak miały się do tego, co zapowiadał producent. Jest to o tyle rozczarowujące, że przecież Czerwoni przyznali niedawno, iż opóźnienie kart RX Vega wynikało w chęci zapewnienia odpowiednich ilości na start nowych produktów.

Zapotrzebowanie na karty Radeon RX Vega 64 nieustannie przekracza nasze oczekiwania. AMD ściśle współpracuje z partnerami, by mu sprostać. Nasza pierwsza partia obejmowała samodzielnie karty Radeon RX Vega 64 w sugerowanej cenie 499 USD, zestaw Radeon RX Vega 64 Black Packs za 599 USD oraz Radeon RX Vega 64 Aqua Packs za 699 USD. Pracujemy z naszymi partnerami, by w ciągu najbliższych tygodni uzupełnić zapasy zarówno samodzielnej oferty, jak i zestawów i możecie spodziewać się pojawiania się nowych dostaw w nadchodzących dniach.

Niestety powyższe oświadczenie zamiast rozwiewać pojawiające się wątpliwości zdaje się być raczej nowym polem do spekulacji. AMD podaje bowiem, że pierwotna partia dostępna była w cenach, które zapowiadało na prezentacji nowych Radeonów i co więcej nie potwierdza, że dalej zamierza się ich trzymać. Poza tym, producent mocno koncentruje się na zestawach, które nie tylko są droższe, ale na rynku europejskim i mniej opłacalne, ponieważ nie obejmują zniżki na monitor Samsunga. Będziemy przyglądać się sytuacji, ale niestety nie wygląda to zbyt dobrze. 

1_14

Tagi: AMD, karty graficzne, ceny, dostępność, oświadczenie, Radeon RX Vega 64, RX Vega 64,

Komentarze (19)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

19.08.2017 15:08

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 3634

.....

Niech spierdalają i tyle.

19.08.2017 15:08

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2330

dziwne

Jak ktoś kupił Vege do kopania ethereum gdzie wydajność nie syci przy tym poborze prądu.

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

19.08.2017 16:07

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

ralf

Jak na moje to deklaracja, że warianty za 499$ wrócą razem z nowymi dostawami. Pozostaje pytanie kiedy i w jakim nakładzie. No, ale problemy z dostępnością kart AMD/ATI z wyższej półki przez pierwsze ~2 miesiące od premiery to standardzik. Zresztą z gtx1080 (który był mniejszym chipem) początkowo też nie było kolorowo i sklepowe ceny szykowały do poziomu 800-900$ (zamiast 700$ za FE, a początkowo wersji w bazowym MSRP za 600$ oczywiście nikt nie widział)

MPA2k
Porównaj sobie pobór i MH/s miedzy V64 a V56 i zauważ że na V56 uzyskane jest to głównie power limitem (165W na rdzeń zamiast 220W) da się wycisnąć jeszcze wyższą efektywność energetyczną robiąc undervolta (z fabrycznie dość wysokiego 1,2V GN zszedł bodaj do 1,025V i to uzyskując nawet wyższe zegary, a górnik pewnie zejdzie jeszcze niżej z zegarem, napięciem i power limitem).

Choć jeśli mimo to byłoby bez szału w kopaniu to dobrze dla graczy - jest szansa, że będzie się dało je kupić w racjonalnych cenach. A AMD na pewno bardziej chciałoby żeby Vega trafiła do graczy.

19.08.2017 21:01

Wątków: 59 | Odpowiedzi: 23868

hmm

Freezer - "Jak na moje to deklaracja, że warianty za 499$ wrócą razem z nowymi dostawami" - jestes niepoprwanym optymista zeby nie napisac inaczej Ikona: ;)

--|||- www.mk4.prv.pl -|||-- http://www.euro-flota.pl

19.08.2017 21:35

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

majkel17

Jakby nie wróciły w ogóle to byłoby pijarowe harakiri, bo byłoby to formalne potwierdzenie na 100%, że wersje 499$ przestały istnieć czyli, że po prostu były podwyżki i EOT.

Tylko jak pisałem "pozostaje pytanie kiedy i w jakim nakładzie". Czy np. na razie wrócą tylko na zasadzie "odbębnienia argumentu" czyli znów groszowe ilości, które będą schodzić w jeden dzień (a większe ilości droższych wariantów żeby zarobić, bo podaż i tak nie pokrywa popytu).
Czy może jednak trochę bardziej racjonalne ilości Ikona: ;)

Czas pokaże (pewnie sami jeszcze nie wiedzą i zadecydują zależnie jak będzie wyglądać relacja popyt/podaż - "przerobić" warianty to nie problem, już z OCUK bawili się w 100f rabaty Ikona: ;) )
Obstawiam, że przez pierwszy miesiąc-półtora będzie słabo w tej kwestii (nic zaskakującego), możliwe, że wersje 499$ będą w PL nie do kupienia.
W Październiku jak już pewnie linie produkcyjne się rozkręcą i nasyci rynek fanboyów itp. to może sytuacja wróci do normy. Bo z pewnością AMD chce sprzedać tego jak najwięcej zanim wyjdzie Volta.
Jeszcze kwestia ile kopaczy będzie kupować te karty Ikona: ;)

19.08.2017 22:13

Wątków: 59 | Odpowiedzi: 23868

hmm

harakiri? Firmami rzadza ksiegowi... wiedza ze nawet za 599 USD pojdzie im caly naklad od reki, wiec po co mieliby sprzedawac za 499? To ze paru ludzikow na frazie napisze ze wiecej nic od AMD nie kupia interesuje ich tyle co zeszloroczny snieg Ikona: ;)

No nic, pozyjemy zobaczymy Ikona: :) Oby sie sprawdzil Twoj scenariusz bo ja od dluzszego czasu czekam na unormowanie rynku grafik zeby sobie zmienic na cos nowszego ale jeszcze sobie sporo poczekam niestety Ikona: :(

--|||- www.mk4.prv.pl -|||-- http://www.euro-flota.pl

19.08.2017 22:30

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

@Freezer64

Nie wiem skąd ten wniosek o utrzymaniu ceny. Ja tam widzę wyraźnie, że nie będzie już takich cen. Patrz sformułowanie: "Nasza pierwsza partia.....w sugerowanej cenie...", które ewidentnie wskazuje na to, że nie mają zamiaru utrzymać takich cen, ale jednocześnie unikają powiedzenia tego wprost aby uniknąć strzelenia sobie samobója przed pojawieniem się kart w większych ilościach na rynku.
Poza tym AMD dało po raz n-ty dupy z dostępnością kart w dniu premiery, tam faktycznie muszą pracować jacyś idioci. Tak to jest jak datę premiery ustalają ludzie z działu marketingu bez jakiejkolwiek komunikacji z działem produkcyjnym/konstrukcyjnym.

p.s.
Będę dalej się trzymał mojej złośliwej tezy, że ludzie z działu marketingu coś źle tam skalkulowali i po premierze okazało się, że z ceną 499 będą do tyłu, a przynajmniej do czasu jak będą produkować chipy pełną parą i będą mieli lepszy uzysk.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

20.08.2017 01:19

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

ralh

"Ja tam widzę wyraźnie, że nie będzie już takich cen."

Nie wiem gdzie ty to widzisz, tzn. widzę, że robisz nadinterpretację. Jak dla mnie wyraźnie jest podane - był golas 499$, pak 599$ i pak aqua 699$, pracują nad uzupełnieniem wszystkich wariantów. A nawet jeśli będzie tak jak twierdzisz to przeciez nikt do kupowania Radena nie zmusza, ja bym nie czekał bez dobrego powodu (np. już kupiony drogi FS).

"Poza tym AMD dało po raz n-ty dupy z dostępnością kart w dniu premiery"

To jest ich standard Ikona: ;)

"tam faktycznie muszą pracować jacyś idioci. Tak to jest jak datę premiery ustalają ludzie z działu marketingu bez jakiejkolwiek komunikacji z działem produkcyjnym/konstrukcyjnym."

Widzę, że pozjadałeś wszystkie rozumy. A teraz weź pod uwagę takie kwestie:
1. Im później zrobią premierę tym mniej miesięcy produkt jest możliwy do zakupu (choćby w pre-orderach) tym mniej zarobią przed premierą Volta (po której Vega64 może stracić sens patrząc jaką przewagą wydajności/wat i kosztu produkcji mają już Pascale)
2. Produkcja karty z HBM opiera się na większej liczbie podwykonawców - wystarczy, że jeden z nich się nie wyrobi z zakładaną podażą i mają problem (i nie będzie to niczym niezwykłym biorąc pod uwagę, że to pierwszy produkt z HBM2, który nie kosztuje kilku tysięcy dolarów ergo ma większy nakład)
3. Popyt tuż po premierze jest wielokrotnie większy niż w następnych miesiącach, więc duże problemy z podażą krótko po premierze są naturalne. Miała je Nvidia przy Pascalu, ma je Apple regularnie itd.
Linie produkcyjne nie są z gumy i nie mogą zamówić sobie nakładu np. 5x w pierwszym miesiącu, 2x w drugim i 1x w następnych (załóżmy, że tak rozkładałby się popyt gdyby każdy kto chce mógł kupić). Dlatego rozpoczyna się produkcję wcześniej żeby na premierowy boom uskładać trochę egzemplarzy, ale nie można czekać i składać zbyt długo, bo patrz punkt 1.
Plus dochodzi taka kwestia, ze nawet gdyby podwykonawcy mieli nieograniczone linie produkcyjne to jeśli AMD przeszacuje premierowy popyt (który stanowi spory % całkowitej sprzedaży w cyklu życia produktu) to potem zostanie z chipami zalegającymi na półkach, które finalnie będą musieli sprzedawać poniżej kosztów produkcji (bo lepiej odzyskać cokolwiek niż stracić 100%, patrz np. wyprzedaże Fury po 1350zł - to było poniżej kosztów produkcji).
Dlatego z szacunkami początkowego popytu trzeba być bardzo ostrożnym, szczególnie w takiej sytuacji jakiej jest teraz Vega (do poremiery Volta niezbyt długo + AMD jest w tyle w koszcie produkcji). Jak Nv sobie przeszacuje sprzedaż Pascala to najwyżej opóźni premierę Volty lub 2 miesiące przed jej premierą zrobi obniżki i sprzeda, nic się wielkiego nie dzieje... AMD zrobić obniżek nie może, bo gówno zarobi (wyższy koszt produkcji karty), o przesuwaniu premiery nie wspominając, bo jak mają przesuwać skoro już na starcie sa do tyłu i każdy kolejny miesiąc zwłoki to miesiąc straty. Tak przynajmniej część ludzi kupi, a ci co nie zdążą to może wstrzyma się z zakupem, da szansę. Każdy kolejny miesiąc zwłoki z premierą to utrata kolejnych potencjalnych klientów.

To jest szerszy problem strategiczny, który trudno skalkulować. Teksty o tym, że datę ustala dział marketingu i to bez porozumienia z inżynierami to nadaje się do legendarnych cytatów. Bez urazy Ikona: ;)

"Będę dalej się trzymał mojej złośliwej tezy, że ludzie z działu marketingu coś źle tam skalkulowali i po premierze okazało się, że z ceną 499 będą do tyłu, a przynajmniej do czasu jak będą produkować chipy pełną parą i będą mieli lepszy uzysk. "

Już ci tłumaczyłem skąd wzięły się ceny 499$ i 399$. Tu nie ma żadnej pomyłki tylko staranie zaplanowana akcja, która powstała w wyniku świadomości jak będzie wyglądał stosunek popyt/podaż w początkowym okresie.
Z punktu widzenia kalkulacji maksymalizacji zysku (dostosowania ceny do stosunku popyt/podaż) oczywiście, że więcej by zarobili ustalając wyższe ceny, bo skoro początkowa podaż jest mizerna to niech najpierw kupią ci co są skłonni zapłacić nawet krocie. Problem w tym, że nie mogą ustalić cen wyżej niż te wspomniane, bo tylko z takimi cenami redakcje będą bezpośrednio zestawiać ze sobą V56 z 1070 i V64 z 1080. Jakby ustalili 700$ za najtańszy wariant V64 "bo i tak się sprzeda" to redakcje porównałyby go do 1080Ti i nie zostawiliby na V64 suchej nitki. "Kilka" egzemplarzy i tak by sprzedali, bo są różne powody (totalne fanboje, redakcje/firmy które kupią sobie do testów, bo ich stać bez problemu i super bo taniej niż FE etc. ale to sumarycznie mała grupa), ale na dłuższą metę w wyniku tych negatywnych recenzji popyt by opadł i AMD żeby ratować resztki budowanego miesiącami hype'u musiałoby szybko z powrotem obniżyć cenę. A masakrujące produkt recenzje by zostały - what's done cannot be undone. (oczywiście parę redakcji zrobiłoby jakiś update z konkluzją "teraz już się opłaca", ale niewielki procent i nie każdy by to zauważył).

Stąd właśnie ta próba żeby zjeść ciastko i mieć ciastko czyli ustalić MSRP na poziomie pod recenzje, ale jednocześnie rzucić tylko niski nakład kart w tej cenie, tak 'pro forma' zapychając rynek droższymi wariantami, które i tak powinny się sprzedać (a jak nie to obniżą). Próba maksymalizacji zysku, która jest nadrzędnym celem każdej firmy profit. Szczególnie mnie nie dziwi w ich marnej sytuacji, choć to też nie tak, ze oni pierwsi to zapoczątkowali. Jak dla mnie cała ta sytuacja z tymi bundlami to taka próba bardziej eleganckiego zmałpowania koncepocji z Pascalami Founders (też początkowo na rynek trafiły tylko modele Founders w "tych wyższych" cenach niż standardowe sugerowane, które były skrojone pod recenzje). Napisałem bardziej eleganckiego, bo z Foundersami było to kuriozum, że płaciło się więcej niż sugerowana cena podstawowa za gówniane (acz ładne) referenty (a hasło 'premium components' brzmiało tym zabawniej, że sekcje zasilania były bardzo skromne, RX 480 miał lepszą niż gtx1080 xD ), a u AMD z wyższą ceną dochodzą konkretne rzeczy (gry, rabaty, lepiej i ładniej wykonana obudowa).

Tylko problem w tym, że Pascale Founders nie miały konkurencji, więc Nvidia mogła sobie dworować (no 1060 miał i dlatego przy premierze 1060 już nie powtórzyli sytuacji z "najpierw tylko droższy FE"), a Vega ma konkurencję i to silniejszą, więc ten patent szybko straci na impecie (no chyba, że nie są wstanie zwiększyć produkcji, ale jeśli tak to ogólnie wiele na Vega nie zarobią, a to złe wieści).

No i ostateczna ocena "co było bardziej chamskie" nastąpi po tym jak będzie się rozkładać podaż poszczególnych wariantów Vega w następnych tygodniach. Choć jeśli nadal tanie, gołe warianty będą wariantami widmo to będzie najpewniej oznaczać, że skala produkcji dalej jest bardzo niska i niewiele mogą z tym zrobić. Także kwestia jest złożona.
Natomiast jeśli chodzi o pytanie co kupić to tu nie kierowałbym się żadną filozofią i snuciem śmiesznych dywagacji "kto sobie bardziej nagrabił" i przy uwzględnianiu jakiego zakresu dat działalności Ikona: ;) Kwestia odpowiedzi na proste pytania takie jak:
- Czy mam monitor FS (jeśli mam i to drogi to można jeszcze dać Radkom szansę) lub planuję w nieodległej (sic!) perspektywie.
- jak będzie wyglądać wydajność/cena gdy będę chciał kupić (po ile będą Radki, czy może wydajność się poprawi Ikona: ;) )
- Jak dla mnie istotna jest różnica poboru (ile korzystam z komputera w 3D - gram 3 razy w tygodniu po 2h czy może pracuję etatowo w domu renderując na GPU, tworząc gry na PC itp.; czy pokój mi się łatwo przegrzewa bo okno niewielkie/daleko)
itd.

20.08.2017 13:10

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

cyt: "Widzę, że pozjadałeś wszystkie rozumy. A teraz weź pod uwagę takie kwestie:
..........potencjalnych klientów. "

To co napisałeś ma sens, ale tylko i wyłącznie z punktu widzenia konsumenta, który nie zna możliwości produktu.
Z punktu widzenia AMD nie ma to żadnego sensu, bo wiedzieli dokładnie jaką wydajność będą miały ich produkty i jaka będzie odpowiedź rynku. Więc wyprodukowanie na start większej ilości kart dałoby im znacznie lepszą pozycję. Do tego zapominasz o ludziach którzy kupują pierwszego "dnia" albo nie kupują w ogóle - to co raz większa część potencjalnych klientów.
Opóźnienie premiery o 2-3 tygodnie pozwoliłoby na znacznie lepszą sprzedaż.

Co do ceny - to dalej będę stał przy swoim, tym bardziej że ludzie z branży i sprzedawcy(mający znacznie lepsze informacje niż ty czy ja) wyraźnie mówią o wyższych cenach.
Czy to się odbije AMD czkawką - poczekamy i zobaczymy.

Poza tym AMD liczy na to, że Nvidia widząc słabą pozycję konkurencji i utrzymując udział rynku nie będzie wykonywać żadnych ruchów w stylu dalsze obniżki cen serii 1000 oraz szybszego wypuszczenia "pociętej" Volty na rynek konsumencki.

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

20.08.2017 14:00

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

"Opóźnienie premiery o 2-3 tygodnie pozwoliłoby na znacznie lepszą sprzedaż."

Nie wiesz czy tyle wystarczy. Oni twierdzą, że już opóźnili RX właśnie dla lepszej podaży na start Ikona: ;) Na OCUK da się kupić, podają, że jest 10+ sztuk GBT i Powercolor:
https://www.overclockers.co.uk/search?sSearch=rx+vega
tylko w cenach wysokich Ikona: ;)

Plus premiera jest ogólnie późno, ludzie się na nich wkurzają, memy wait for vega są kultowe, zaraz będą wait for navi Ikona: ;) I efekt jest taki,że zniecierpliwieni ludzi po prostu będą kupować Nvidię.
Dlatego tak się kitrali z ujawnieniem daty premiery RX Vega. Najlpierw, ze "na siggraph będzie więcej", potem na siggraph, że 14 sierpnia, a V56 w ogóle 28 sierpnia - takim kapaniem informacjami skłaniali ludzi żeby czekali, żeby jeszcze nie kupowali Nvidii. I niektórzy dalej czekają.
Jeśli AMD od razu razem z ogłoszeniem daty premiery Vega FE (co zrobili bodaj na przełomie maj/czerwiec), dałoby info, że RX wyjdzie w 14 sierpnia to sporo klientów by straciło ciepliwość i kupiło Nv. Jeśli powiedzieliby, ze wrzesień tak jak ty proponujesz to już w ogóle mogłoby się okazać, że w ogóle można sobie tą premierę darować Ikona: ;) Ikona: ;)

"Co do ceny - to dalej będę stał przy swoim"

Czyli czym właściwie? To co mówią ludzie z branży nie ma związku z twoją (dla mnie kuriozalną) hipotezą, że "ludzie z działu marketingu coś źle tam skalkulowali i po premierze okazało się, że z ceną 499 będą do tyłu".

Nvidia - no obniżek to chyba nikt się nie spodziewa w obecnej sytuacji. Łatwo oszacować, że ewentualny spadek udziałów Nvidii spowodowany Vega10 (nie wiem, 2 punkty procentowe jak już AMD zwiększy produkcje i zdąży trochę tego sprzedać?), ma się nijak to spadku zysków, który by nastąpił po zmniejszeniu marży na Pascalach. Plus Nvidia wie, że AMD też nie obniży cen (poniżej to sugerowane 399$ V56/499$ V64), bo nie ma jak.
Ba - Nvidia może nawet teraz się zastanawia czy słusznym krokiem była wycena 1080Ti na 700$ i obniżenie ceny 1080 o aż 100$ Ikona: ;) Albo czy nie zrobili tego zbyt wcześnie Ikona: ;) A już szczególnie jak uwzględnią fakt, ze w międzyczasie pojawił się szał koparkowy Ikona: ;)

Volta - Hynix na targach Nvidii sugerował, ze pierwsze karty z GDDR6 wyjdą na początku 2018 i wszyscy sądzą, że to Volta dla ludu. No, ale jak będzie to czas pokaże, może Nv zmieni decyzję tj. przesunie premierę. Kwestia też kiedy wyjdzie Vega11 i jak wypadnie (czy dostanie już G6?). Wbrew pozorom taka "drobna" premiera jeśli byłaby udana to może sprawić, że Nvidia przestanie się ociągać z wydaniem Volty Ikona: ;)

20.08.2017 15:39

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 886

@Frezer64 cyt: "Jeśli AMD od razu razem z ogłoszeniem daty premiery Vega FE (co zrobili bodaj na przełomie maj/czerwiec), dałoby info, że RX wyjdzie w 14 sierpnia to sporo klientów by straciło ciepliwość i kupiło Nv. Jeśli powiedzieliby, ze wrzesień tak jak ty proponujesz to już w ogóle mogłoby się okazać, że w ogóle można sobie tą premierę darować"

Dlaczego darować ? Co to ma do rzeczy w jakim miesiącu wyjdzie karta, jeśli tylko wyjdzie z rozsądną dostępnością tym bardziej, że produkt jest dosyć dobry (może poza poborem prądu) i znajdzie wielu chętnych. Przecież sierpień/wrzesień to nie jest żaden przełomowy okres roku - to druga połowa okresu ogórkowego. Najbardziej rozpędzone okresy zakupowe to połowa wiosny i koniec roku.

Vega 11 (?) raczej nie wyjdzie w tym roku, Nvidia może spokojnie wyczekać sprawę - w razie czego kolejna obniżka cena może z praktycznie z dnia na dzień popsuć szyki AMD.
Poza tym podejrzewam, że zieloni mają już mniej więcej opracowane jak ma wyglądać jak to nazwałeś "Volta dla ludu", kwestią jest tylko kiedy ją wdrożą do produkcji.

P.S.
Nie rozumiem dlaczego AMD nie odpuści sobie HBM w wersjach konsumenckich - ani to tanie ani superwydajne (przepustowość taka sama jak 1080ti). Szybsze GDDR5X już wchodzą, GDDR6 na horyzoncie.
A czerwoni płacą ciągle frycowe rozwoju HBM2 czyli:
-wysoka cena
-słaba dostępność
-wątpliwy zysk wydajności w zastosowaniach konsumenckich

i7-6700@4,7(air) & 16GB Gskill 3100@15-15-15-35 & 970GTX MSI & 950Pro 256GB. Nie lubię nadgryzionych=używanych jabłek.

20.08.2017 17:22

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

"Dlaczego darować ?"

Po pierwsze tam celowo były aż dwie emotki (hiperbola). Po drugie już pisałem - ludzie są już zniecierpliwieni, im późniejsza premiera tym więcej osób przestanie czekać i kupi Nvidię. W dodatku skraca się okres pomiędzy premierą Vega a premierą Volta (o ile Nv nie przesunie), a to może sprawić, że Vega najzwyczajniej w świecie nie zdąży się zwrócić. Zresztą to już IMO w zasadzie przesądzone - będą na tym interesie stratni i pozostaje mieć nadzieję, że baza architektoniczna jaką stworzyli w Vega (największe zmiany w GCN od jego powstanie) zostanie wykorzystana w sporej mierze w Navi, gdzie jednak dopracują niedoskonałości i mam nadzieję będą mieli jakieś asy w rękawie w kwestii wydajności/wat, bo inaczej słabo widzę konkurencyjność ich działu GPU w przyszłości.

"Przecież sierpień/wrzesień to nie jest żaden przełomowy okres roku - to druga połowa okresu ogórkowego."

Mówimy o segmencie entuzjastów PC. Entuzjastów wśród których są dwie grupy - jedna (mniejsza), która czeka już kilka kwartałów na Vega (bądź czekała i zaczyna się mocno nieciepliwić lub już przestała czekać i kupiła Nvidię), i druga, większa grupa ludzi którzy albo biorą bez uprzedzeń to co się bardziej opłaca albo wręcz prędzej Nvidię (bo wśród entuzjastów to bardziej naturalna opcja, bardziej stabilny cykl wydawniczy, część już kupiła g-sync etc.). I ta druga grupa miała już cały cholerny rok i kilka miesięcy czasu żeby kupić Pascala. Ergo - ponieważ Vega nie wnosi wzrostu wydajności powyżej Nvidii to rynek entuzjastów jest już w sporej mierze nasycony. Cześć entuzjastów kupia 1080/1070 w jeszcze w 2016, a część 1080Ti bądź 1080 po obniżce na wiosnę.

Gdzie widzisz rynek zbytu dla Vega? Bo ja widzę dwa rynki. Jeden to niewielki procent rynku graczy entuzjastów, naprawdę niewielki (głównie fanboye w tym momecie chyba biorąc pod uwagę, że karty są nadal mniej ciekawe od konkurencji i do tego osoby neutralne nie wstrzymywały się z zakupem, bo nie było żadnych informacji sugerujących, ze zniszczą Pascale i 1080Ti).
Drugi to rynek kopaczy, który może stanowić większość sprzedaży Vega, ale ten rynek nie kieruje się typowymi sezonowymi wzrostami i spadkami o których piszesz tylko kursami kryptowalut Ikona: ;)

"Vega 11 (?) raczej nie wyjdzie w tym roku"
Pewnie pomyślałeś o chipie szybszym od Vega10 (aka V64), a ja piszę o chipie mniejszym, plotkowanym od dawna, ale nadal jest zero informacji na jego temat. Polaris 10 (rx480/580) ma 232mm2 powierzchni i 256bit GDDR5, Vega10 ma 486mm2 powierzchni i HBM2. Tutaj jest spora dziura w koszcie produkcji. Przed premierą Vega spodziewaliśmy się, że będzie też większa w wydajności (że może V56 będzie bliżej 1080, a V64 może nie dorówna 1080Ti, ale bez problemu nieco przegoni 1080).
U Nvidii masz 200mm2 GP106 (1060), 314mm2 GP104 (1080/1070) i 471mm2 GP102 (1080Ti). Logiczne ze strony AMD byłoby po stworzeniu dużego chipu w arch. Vega wydać następnie za kilka miesięcy mniejszy chip, który zastąpiłby Polarisa (oferując lepszą wydajność przy podobnej lub nieco większej powierzchni chipu). Ostatecznie V56 konkuruje zaledwie z 1070, więc nie ma wiele miejsca na taki chip, ale AMD ma świadomość, ze po premierze Volta produkcja Vega10 najpewniej przstanie się opłacać (podobnie jak Fury przestała po primerze Pascal i dlatego Fury zniknęło mimo, że było kartą szybsza od RX 480). Już teraz nie będą wiele zarabiać na V56 za 399$, a po premierze Volta kompletnie by przestali.

Jeśli mniejszy chip Vega11 udałoby im się zaprojektować w miarę sensownie i wyposażyć w szybkie GDDR6 (co już przy 256bit da im przepustowość pamięci na poziomie V56/V64) to mógłby się on nawet zrównać wydajnościwo z V56 (pełny wariant plus kastrat taniej i niżej).
Do Navi daleko, bo AMD planuje je w 7nm więc muszą rzucić na rynek coś sensownego (niezbyt drogiego dla nich w produkcji żeby móc walczyć ceną) co będzie miało rynkową rację bytu w okresie pomiędzy premierą Volta a Navi. (bo po premierze gtx2060 i gtx2050/Ti to nawet RX 580/570 może stracić rację bytu).
Tylko skorzystanie z GDDR6 raczej wymusza premierę w 2018. Jeśli pokażą to na GDDR5 to może być problem, bo raczej nie osiągnie to wydajności i wydajności/wat, która będzie miała jakiekolwiek szanse walki z mainstreamowymi kartami na Volta (w sensie gtx2060 i okolic), a jeśli będzie mocno odstawać to AMD może być zmuszone do takiego zejścia z ceną, że nawet tego nie będzie się opłacało produkować.

Czemu HBM2 w konsumenckich Radkach? Temat był wałkowany wiele razy, nie tylko przeze mnie. Po pierwsze nie wiemy czy w ogóle mają dostęp do GDDR5X - produkuje to tylko i wyłącznie Micron i Nvidia mogła zagarnąć całą produkcję. Może też AMD nie chciało inwestować w technologię, która będzie na rynku krótko, tylko jako przystanek pomiędzy G5 a G6 (G6 już ma zapowiedzianą masową produkcję przez Hynixa, Microna i Samsung też na pewno dołączy, bo obecnie posiada 55% rynku kości VRAM i zwykle jest we wszystkim pierwszy Ikona: ;) ).
Po drugie HBM2 obniża pobór energii względem GDDR, zwłaszcza GDDR5. To był jeden z ich sposobów na poprawę wydajności/wat karty (dość powiedzieć, że bez HBM Fury by nie powstał i AMD nie zaoferowałoby w 28nm nic więcej niż 390X - tylko dzięki HBM AMD było wstanie wpakować do Fury wpakować 45% więcej jednostek Cu niż w Hawaii i większą przepustowość pamięci i overall lepszą wydajność bez zwiększania poboru w grach względem Hawaii tj. 290X/390X, de facto go zmniejszając... także jak ktoś pluje na wybór HBM1 w Fury to niech ogarnie, że bez HBM AMD by się nawet nie zbliżyło do 980Ti)

Także alternatywy dla HBM2 w Vega były takie - 512bit GDDR5 co zaowocowałoby znacznie większym poborem podsystemu pamięci tym samym jeszcze wyższym poborem Vega (lub jeszcze niższą wydajnością w efekcie bo musieliby zdławić zegary rdzenia lub w ogóle wrzucić mniej Cu żeby zmieścić się w tym samym TDP). Także to była opcja z góry do skasowania.
Druga opcja to tak jak w 1080Ti zrobić 384bit G5X (rozsądniejsza, acz raczej nadal pobierająca więcej niż przy HBM2 na 2 stosach...kontrolery pamięci GDDR u AMD są mniej efektywne energetycznie niż te Nvidii, w HBM odpada poblem dla AMD, bo kontroler HBM w chipie jest minimalistyczny, więc dużo nie muszą robić), ale u wracam do poprzedniego akapitu - nie wiemy czy to było dla AMD do zrobienia, a jeśli tak to czy podaż byłaby lepsza.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

20.08.2017 17:30

Wątków: 21 | Odpowiedzi: 9184

Co tu się.... Ikona: respect

JA/8700K,Z370Taichi,16GB@4133CL16-1T,Nv1070,MX300,HDD2,5"2TB,SST-GD07B,SS760XP2,BQDarkRockTF Żona/2500k@4.2GHz,p67pro3,Nv1070,16GB@2133CL8,MX100,1TB HDD

20.08.2017 18:38

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 3634

Freezer64

Pozazdrościłeś Ronsonowi jego długich postów czy jak??.

20.08.2017 21:59

Wątków: 104 | Odpowiedzi: 7976

Freezer64

AMD by cialo aby ktos kupil ten ich zlom. W chwili obecnej Gracze nie kupia chyba ze spadli an glowe kpacze tez nie kupia bo hash jest slaby.

To kto kupi ??

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3333c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling ZABAWKA 350Z

20.08.2017 22:19

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

ZED

Ee tam słaby, kwestia tweakowania jak zawsze na Radeonach przy kopaniu:
"I'm currently running my Vega FE's at 1137MHz core clock and 1100MHz HBM2 clock. 55C core temp. 42.1MH/s."
http://www.legitreviews.com/amds-new-mining-block-chain-optimized-driver-tested_197095

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.08.2017 00:56

Wątków: 317 | Odpowiedzi: 5768

.

@Freezer64 - ale za 650€ moge miec 2x1060 6GB i 46MH/s przy 130-140W (albo 3x1060 3GB i >60MH/s przy 200W) Ikona: :) Ciezej bedzie sprzedac ale niektorzy sie tym nie przejmuja bo zajada ta karte na smierc zanim pomysla o sprzedazy.

Shall we play a game ?

21.08.2017 01:06

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

No za 650€ to pewnie nikomu się nie opłaca ich kupować Ikona: ;)
btw. to 3GB jeszcze mają sens do kopania? Nie mieli coś podnosić wymogów w tej kwestii w którejś z popularnych walut?

21.08.2017 09:00

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2330

3GB do kopania etheru

Powinny być wystarczające na jakieś 6-7 miesięcy ,potem dag wzrośnie do prawie 3GB i będzie lipa na kartach z 3GB Ram.

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , 2x EVGA 1080Ti SC2 Hybrid SLI & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

21.08.2017 09:03

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

MPA2k

A przypadkiem szybciej ETH nie przejdzie na POS? Ikona: ;) Dawniej pisano, że to będzie 1 listopada.

21.08.2017 12:38

Wątków: 104 | Odpowiedzi: 7976

Freezer64

o tym mowie przy obecnej cenie vegi te 41h/s to gowno jest... Jak 580po modach cisnie 30-31

Oculus Rift +1700x@4ghz +Asus Crosshair VI+Team Group Dark@3333c14 +WymiotTytanik@2.1/11.5+Samsung NVME SM961+SuperFlower Platinum 1200+ Phobya Nova 1080 Watercooling ZABAWKA 350Z

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

21.08.2017 13:39

Wątków: 317 | Odpowiedzi: 5768

.

@Freezer64 - ile ludzi, tyle teorii. Podobno algorytm ciagle testowany, wiec nie maja daty. Sa tez plotki o czesciowym przejsciu (nie wiem jak by to mialo wyglada). Poza tym farmy im sie moga zbuntowac a tego by nie chcieli wiec wcale bym sie nie zdziwil gdyby jeszcze to przeciagneli az oplacalnosc kopania ETH bedzie znikoma.

Shall we play a game ?

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.