10 nm procesory Ice Lake będą 9. generacją CPU Intela

Daniel Górecki, 2017-08-16 11:34 | Źródło |

Wciąż czekamy na oficjalną zapowiedź ostatniej 14 nm serii procesorów Intela, czyli Coffee Lake, a tymczasem niebieska ekipa już wybiega daleko w przyszłość i zapowiada drugą generację, która bazować będzie na 10 nm procesie technologicznym.

Koncern na swojej stronie ujawnił, że bezpośrednim następcą zbliżających się układów Coffee Lake będzie 9. generacja CPU znana jako Ice Lake. Ta produkowana będzie przy wykorzystaniu ulepszonej wersji ich kolejnego procesu litograficznego, który określany jest mianem 10 nm+. Niestety to wszystko czym postanowił podzielić się z nami Intel, ale AnandTech spekuluje, że Ice Lake stanowić będą bardziej kompleksową, wszechstronną premierę 10 nm procesu. Warto bowiem pamiętać, że firma planuje zejście z 14 nm do 10 nm już wraz z procesorami Cannon Lake, ale te koncentrować mogą się jedynie na mobilnych układach, które są mniejsze, przez co łatwiejsze w produkcji, kiedy uzysk z wafla jest jeszcze stosunkowo kiepski. Intel może zdecydować się na większe stacjonarne CPU dopiero w momencie, kiedy uzysk stanie się relatywnie stabilny.

Trzeba przyznać, że ogłoszenie Intela wprowadza także pewne zamieszanie co do nazewnictwa. Zbliżające się układy Coffee Lake stanowić mają bowiem 8. generację procesorów firmy, a producent zapowiada Ice Lake jako 9. generację. Rodzi to więc pytanie, czym będzie seria Cannon Lake, która trafi na rynek pomiędzy nimi?

Nie znamy jeszcze nawet przybliżonych dat premier kolejnych generacji układów Niebieskich, ale Cannon Lake spodziewane są w przyszłym roku (zapewne w pierwszej połowie), a Ice Lake zadebiutują zapewne najwcześniej pod koniec 2018 roku lub w 2019. 

kaizad-mistry-2017-manufacturing_1_08

Tagi: Intel, procesory, CPU, proces technologiczny, 10 nm, Ice Lake, 10nm+,

Komentarze (5)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

16.08.2017 12:00

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

Czyli CANNON...

będzie tak na prawdę tym czym SKYLAKE jest dla KABYLAKE tylko tutaj będziemy mieli drugą generację procesu 10nm z wiadomych przyczyn , które i tak będzie odbiegać od możliwości podkręcania od tego co oferuje najnowsze wcielenie INTELA w 14nm.
Będzie się działo gdy 10generacja CORE od INTELA pojawi się także pod koniec 2018 roku gdyż jak już nie da się IPC podnieść zbyt wysoko to chociaż trzeba będzie szybkością rdzenia nadrabiać.
W końcu konkurencja daje się we znaki więc u INTELA może to tak wyglądać ,że będzie można zmienić podstawkę w przyszłym roku może nawet trzy krotnie:)
Może część osób ,która lubi zmieniać sprzęt z logo niebieskich będzie musiała zmienić swoje upodobania i będzie teraz wymieniała sprzęt raz na 9miesięcy:D
Szkoda ,że nie umieściliście infografiki na temat szybkości rdzenia jaki przewiduje dla tego procesu INTEL bo dużo osób zamieszczając komentarze dalej nie zdaje sobie sprawy jak NIEBIESCY dopracowali swoje 14nm i pierwsze dwie rewizje 10nm będą słabsze.

16.08.2017 12:41

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 132

ccccc

Intel dostał po dupie to teraz uwijaja sie jak w Ukropie. To tylko pokazuje, że trzeba wspierać AMD. Inaczejdalej byśmy siedziel ina odsmażanych kotletach 4 rdzeniowych i kolejnych lejkach intela wprowadzjaących 3% postępu.

16.08.2017 13:41

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 52731

gatts19

Skoro Skylake to gen6, Kaby to gen7, Coffee gen8, a Ice gen9 to Cannon prawdopodobnie został skasowany i właśnie Coffee zajmuje jego miejsce.

Czytałem gdzieś ostatnio, że Intel nie był zadowolony z wydajności pierwszej wersji 10nm i stąd postanowił zamiast 10nm Cannon wydać Coffee na 14nm++. A IceLake w drugiej połowie 2018 ma już korzystać z 10nm+.

A jeśli jednak wydadzą Cannon to zapewne tylko w laptopach/mobile (tam każdy nizszy proces jest lepszy, w desktopie gdzie operuje się na wyższych zegarach i napięciach zwykle bardziej dopracowana wersja starego procesu sprawdza się lepiej) i będą to pewnie te same chipy co Coffee tylko przeniesione na niższy proces stąd ta sama numeracja.

17.08.2017 13:17

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 373

Freezer64

INTEL w mobile jak na razie jest nie zagrożony bo wprowadzając 10nm nawet w pierwszej rewizji dla tego procesu pewnie 35W jest granicą gdzie można osiągnąć najwyższy współczynnik wydajności na WATT.
Druga rewizja tego procesu pewnie zwiększy ten poziom do 65WATT więc kupowanie laptopa teraz to inwestowanie w przestarzałą technologię jeżeli CPU jest oparte na 14nm.
To normalne ,że NIEBIESCY zrezygnowali z wydania pierwszej rewizji 10nm ,które mogło się znaleźć w COFFE ale kto by to kupił gdy po pokręceniu osiągało by zegary na poziomie 4.4Ghz czyli nie wiele więcej od RYZEN a pobór energii byłby przy tym masakryczny.
Teraz ciekawi mnie o ile druga rewizja 10nm INTELA będzie słabsza od tego co zaprezentuje COFFE bo jeżeli zapowiadają ICELAKE w tym wymiarze to znaczy ,że nie jest jakaś straszna różnica na nie korzyść 10nm dla wysokich zegarów.

17.08.2017 15:05

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 3634

....

Wogóle w tym roku szykuje się mała rewolucja jeśli chodzi o procki mobilne. Wcześniej przy TDP 15W mieliśmy dwa rdzenie i cztery wątki a teraz przy takim samym TDP będą cztery rdzenie i osiem wątków. Pierwsze testy wskazują na prawie 100% wzrost wydajności wielowątkowej i 15% wydajności jednowątkowej względem wcześniejszego modelu (Kaby Lake).

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.