Rząd chce wywłaszczyć programistów z praw autorskich

Daniel Górecki, 2017-07-17 08:18 | Źródło |

Ubiegły tydzień w polityce był bardzo gorący, a to za sprawą działań rządu Prawa i Sprawiedliwości w zakresie sądów. I o ile opozycja skoncentrowała się przede wszystkim na wątkach upolitycznienia sędziów, to zdaje się, że umknął jej jeden istotny aspekt, który związany jest bardziej z naszą branżą.

Chodzi tu o zmiany wprowadzone w ustawie o ustroju sądów powszechnych, która po nowelizacji przyznaje ministrowi sprawiedliwości (obecnie Zbigniew Ziobro) prawo do przenoszenia na skarb państwa autorskich praw majątkowych do systemów informatycznych wykorzystywanych przez sądy, prokuratury i komorników. Ustawa została już przepchnięta przez senat bez żadnych poprawek i obecnie czeka na podpis prezydenta i raczej trudno spodziewać się tu weta. Jeśli przejdzie ona cały proces legislacyjny, na co się zanosi, minister sprawiedliwości będzie mógł wywłaszczyć dowolną firmę informatyczną, która sprzedała swoje oprogramowanie do sądów czy prokuratur. Nie chodzi tu jedynie o niewielkie rodzime firmy, przygotowujące specjalistyczne aplikacje, ale także koncerny, jak niemiecki SAP czy amerykański Microsoft, którego systemy operacyjne wykorzystywane są w urzędach.

Rzeczony przepis, który dawać może takie prawo, brzmi następująco:

"§ 1. Minister Sprawiedliwości może, w drodze decyzji, przyznać Skarbowi Państwa uprawnienia wynikające z autorskich praw majątkowych do programu komputerowego obsługującego sądowe systemy informatyczne, zwanego dalej „programem komputerowym”, w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań sądów.".

Przeciw nowelizacji protestuje m.in. prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Borys Stokalski, którego zdaniem uzważa, że szykowane zmiany są niedopuszczalne i podkreśla, iż istnieją alternatywne, powszechnie znane metody zabezpieczenia strony zamawiającej przed ryzykiem wynikającym z braku dostępu do kodów źródłowych oprogramowania. Poza tym, zauważa, że nowe przepisy mają też „charakter korupcjogenny, gdyż pozostawia w zasadzie swobodną decyzję o uwłaszczeniu oprogramowania — wartego często wiele milionów złotych — w rękach urzędników”. Obawy te podzielają się firmy i stanowiska PITT przychylił się m.in. polski oddział SAP, który w 2011 r. podpisał gigantyczny kontrakt na informatyzację wymiaru sprawiedliwości.

Dość niejasne są także przepisy określające sytuację, kiedy dochodzić ma do wywłaszczenia. Brzmią one następująco:

"§ 2. Decyzja, o której mowa w § 1, może zostać wydana, jeżeli zagrożona jest sprawność działania lub ciągłość funkcjonowania programu komputerowego lub systemu teleinformatycznego wykorzystującego program komputerowy, lub jeżeli zapewnienia ich sprawności działania lub ciągłości funkcjonowania wymaga ważny interes państwa lub dobro wymiaru sprawiedliwości, a porozumienie w tym zakresie z osobą, której przysługują autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego, napotyka przeszkody".

Nie da się ukryć, że pod „przeszkody” można podstawić niemal każdą sytuację, która będzie nie po myśli ministra sprawiedliwości. A co gorsze, już pojawiają się obawy, że podobne przepisy prawa obejmą cały sektor publiczny. Warto podkreślić, że wywłaszczenie z autorskich praw majątkowych oznacza nie tylko, że użytkownik aplikacji może ją dowolnie modyfikować, ale także, iż może ją sprzedawać innym podmiotom.

zb._ziobro

Tagi: prawa autorskie, ustawa, rząd, sejm, PiS, programiści, informatycy, wymiar sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro,

Komentarze (35)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

17.07.2017 08:58

Wątków: 207 | Odpowiedzi: 12179

jak zwykle PiS wylewa dziecko z kąpielą. Ale kto jest winny? Pazerne firmy, które "informatyzowały" organizacje rządowe. Sprzedawali licencje bez przeniesienia praw i potem urzędnicy byli w ciemnej dupie - nie mogąc nic zmienić w oprogramowaniu na które poszły setki milionów. Trzeba było pisać lipne SIWZy i ustawiać przetargi, żeby zawsze wygrywała firma, będąca właścicielem oprogramowania. Karma wraca.

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

17.07.2017 09:12

Wątków: 112 | Odpowiedzi: 12220

szafiro

Zgoda, tak bylo, tylko to przypomina leczenie konia ze zwichnieta noga przez strzal w glowe. A juz sam pomysl nacjonaluzacji czegokolwiek budzi obawy.
Tutaj moga upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze przejac oprogramowaniecnp. HPka, a po drugie dogadac sie z kumakiem czy inna firma corki lesniczego, ze wygrywa przetarg z cena zanizona o polowe, a pozniej po wywlaszczeniu dostanie odszkodowanie x10. Wszystko legalnie.

Ukryj trola robi robote!

17.07.2017 09:15

Wątków: 207 | Odpowiedzi: 12179

dlatego pisałem o wylewaniu dziecka z kąpielą. I to jest tak, że albo robią to osoby, które się na tym kompletnie nie znają (mało prawdopodobne) albo ktoś, kto doskonale wie co robi i cały biznes pod ustawę jest już przygotowany (wysoce prawdopodobne) - jak było z lex szyszko.

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

17.07.2017 09:56

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

szafiro

Gowno wiesz, a piszesz.

Pazerne, SWiZ...

To są lata 90te, wtedy nie było firm, czy przetargow. Kto umial ten dlubal kod i tak powstawal soft dla sadow.

Pies jest gdzie indziej. Zioberman chce nowe sady - zas nowe sady to przepisywanie spraw. Kilkadziesiat milionow pozycji, jak nie setki. No i to kosztuje. A po co placic, jak można zabrać.

Bo się uwłaszczyli, bo układ, bo zli Ikona: :P

Najlepszy platnik :)

17.07.2017 10:19

Wątków: 207 | Odpowiedzi: 12179

myhm, dobrze, że ty wiesz.

57cm, 3200g i całe życie do przemeblowania :)

17.07.2017 10:30

Wątków: 659 | Odpowiedzi: 16587

w UE nakładają kary na firmy informatyczne tu idą na całość będą nacjonalizować

edycja podpisu

17.07.2017 10:49

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

Żadna porzadna korporacja informatyczna nie chce pracować dla państwa.

Bo państwo to problemy:

http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sygnity-obligacje-przedterminowy-wykup,55,0,2340919.html

Przykład.

Temat sadow to nie jest kwestia jednego nocnego posiedzenia sejmu. A jak zrobia w jedno posiedzenie to dopiero będzie chaos.

Cala reforma sadow rozbija się wlasnie o kwestie informatyczne.

Najlepszy platnik :)

17.07.2017 11:22

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 964

Tu chodzi o to aby obsadzić Sąd Najwyższy swoimi a na następne wybory zgarnąć minimum 2/3 miejsc w sejmie i senacie aby zmienić konstytucję i wyjść z UE a nie da się tego dokonać bez zawłaszczenia sądów.
Po tym będzie droga wolna do nacjonalizacji wszystkiego łącznie z dużymi i średnimi firmami tak aby nie było prawie wcale własności prywatnej. To wszystko dokona się po następnych "wyborach".

"I told you - you are dead this is the afterlife and I am God."

17.07.2017 11:42

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 80

Porazka to co robi pis, w głowie sie nie mieści.

Porazka to co robi pis, w głowie sie nie mieści.

Franiu-X masz racje, dlatego trzeba iśc do wyborów nastepnych i ich odsunąć od władzy. Teraz drugastrona się zmobilizuje, i pis nie bedzie rządził.

Zrobi nam venezuele drugą.

17.07.2017 12:12

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 964

Już za późno, głosy w wyborach będą liczone przez przedstawicieli partii, PKW się będzie składała z przedstawicieli partii, sąd będzie się składał z przedstawicieli partii. Także już pozamiatane. Teraz tylko rewolucja wchodzi w grę. Jarek powiedział że raz zdobytej władzy nie odda i w tym mu akurat wierzę i to jest jedyna rzecz w której nie kłamał.

"I told you - you are dead this is the afterlife and I am God."

17.07.2017 12:12

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

Przypominam, ze nad prawidłowością przebiegu wyborow czuwają sędziowie sadow powszechnych.

Oczywiście żaden dziennikarzyna tego jeszcze nie "odkryl".

Wiec przepis na sukces jest prosty: wybory organizowane przez samorząd PIS, z nadzorem sedziow wybranych przez PIS.

A jak do tego dowalimy JOWy, to dopiero będzie poparcie pis 51%, mandaty 89%.

Najlepszy platnik :)

17.07.2017 12:24

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 507

Tak dla sprawiedliwości

Pamiętacie wybory samorządowe w 2014 ? Gdzie co czwarty głos w skali kraju został oddany na PSL ? Potem okazało się że system informatyczny zawiódł i komisja poddała się do dymisji ? Wydawało mi się wtedy że PO nigdy nie odda władzy. Więc co się stało że w 2015 roku przegrali? Zmienił się światowy klimat polityczny, niestety ale jesteśmy rozgrywani przez wielkie mocarstwa.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.07.2017 12:25

Wątków: 316 | Odpowiedzi: 5703

.

A niech ida dalej i przejma prawa do wszelkiego oprogramowania wyprodukowanego albo wdrozonego w Polsce. Bedzie mozna zarabiac na Witcherach, handlowac bazami Oracle itd.

Shall we play a game ?

17.07.2017 12:31

Wątków: 91 | Odpowiedzi: 964

...

Tak, będzie Wiesiek z Koziej Wólki handlował ze Staszkiem ze Starej Wsi, bo nikt z zagranicy nie odda bezpłatnie technologii następnemu dyktatorowi. Będą sankcje gospodarcze. Zostanie nam uprawa kartofli, w tym wyborcy pisu są najlepsi, bo koni to oni hodować nie umieją więc sami będą orać pole zaprzęgając własną babę do dyszla. (jak by ktoś nie załapał to tylko żart, ale za kilka lat wszystko będzie możliwe)

"I told you - you are dead this is the afterlife and I am God."

17.07.2017 12:38

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 33

Chcę zobaczyć jak będa wywłaszczać Microsoft z praw do SQLa, czy Windows Server. No bo przecież te systemy informatyczne są na nich zbudowane.

17.07.2017 13:09

Wątków: 96 | Odpowiedzi: 9234

...

accuface z tego co pamiętam, to system zawiódł i nie mogli podać szybko wyników, a nie miało to wpływu na wynik wyborów...no chyba, że ja w jakiejś alternatywnej rzeczywistości żyję.

Już mnie nic nie zdziwi, wmawiają, że Frasyniuk to ubek, a Piotrowicz to wzór cnót, gadają, że 1989r nie obalono w Polsce komunizmu, tylko właśnie Polskę komuchom sprzedano, twierdzą, że w 2004 wejście do UE, to nie skuces i dołączenie do cywilizowanych krajów tylko oddanie Polski niemieckiej agenturze.

Dla mnie ci najbardziej zatwardziali wyborcy PiS, to przez całe życie żyli chyba w jakiejś Polsce 'równoległej' do mojej ojczyzny.

Picki nie potrafią umowy dobrze podpisać, to sobie żądają praw do softu Ikona: lol Niech wprowadzą takie prawo z dupy i niech firmy zerwą z nimi umowy...nawet takie głupie windowsy u pani Krysi z księgowości mogą mieć wpływ na "ważny interes państwa lub dobro wymiaru sprawiedliwości"... czekam na rok linuksa w administracji sądowej Ikona: ;)

17.07.2017 15:49

Wątków: 186 | Odpowiedzi: 4888

...

Ogolnie to sie nie dziwie, ze chca zrobic porzadek, ale nie tedy droga. Walka z SAP i Microsoft nie ma sensu. bo jest z gory przegrana. Zwlaszcza, ze te firmy na pewno nie implementowaly swoich rozwiazan, tylko 3rd party firmy posredniczace. Troche bije po oczach brak znajomosci branzy, a szkoda, bo znow robimy z siebie idiotow na forum swiatowym.

Vendetta musi być

17.07.2017 17:28

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2594

Vendetta

a myslales, ze rzady PiSu beda wygladac inaczej? TBH nawet nie chce mi sie patrzec na ich pomysly, bo po etapie poprzednich dwuletnich rzadow wiem, ze za co sie zabiora to spierdola. Moga glosic nie wiadomo jakie cuda - albo spierdola to przez obsade kolesi gdyz a) sa paranoikami i ufaja tylko swoim, b) swoi musza zarobic - albo przez to, ze sie na niczym nie znaja bo ta ekipa sklada sie z rewanzystow/nieudacznikow, ktorych glownym celem jest dosrac tym, ktorym sie udalo. Dzieki temu przy okazji zalatwia nas na najblizsze 20-30 lat. Zal patrzec co sie dzieje.

17.07.2017 18:38

Wątków: 186 | Odpowiedzi: 4888

Marle78

Bylo PO, ktore bylo za miekkie i pozwalalo na troche za duzo innym krajom jesli chodzi o polityke miedzynarodowa - chcieli byc grzeczni. Czasem trzeba bylo postawic swoje warunki, bo chcialo tego spoleczenstwo i pod wplywem kilku manipulacji przegonilo PO. PIS wygral i gra calkiem na odwrot - stawiaja za twarde warunki i trzymaja obywateli i inne kraje jak w Rosji za morde, ale naszym ludziom to widac pasuje. Jestesmy za bardzo krajem chlopskim z prowincji, by pasowac do liberalnej europy, a mentalnosc zmienia sie naprawde dlugo, wiec mamy to co mamy. Nie chce mi sie gadac na temat polskiej polityki, bo mi sie zbiera na wymioty.

Vendetta musi być

17.07.2017 19:11

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 495

To prawo działa na umowy retroaktywnie? Mogą zażądać kody Windowsa? Chroma też jak korzystają? Jak sędzia coś w necie zgoogla to mogą kod wyszukiwarki zażądać? :D:D:D

Mi się tam to prawo podoba. Jak się M$ albo Google zbulwersują i im wszystko poblokują to będzie draka warta każdej ceny, a może nawet coś więcej na Polskę się wypną. Tylko wtedy, to trzeba będzie mieć zawczasu kupiony popcorn, zanim na ulicach wybuchną zamieszki i wyjadą czołgi :D. Jeszcze chcą SAPowi podskakiwać - dobre.

Ci co nawoływali do blokady na dzień dwa przez google dostępu w EU z uwagi na akcję komisji eu, to pewnie będą mieli przednią zabawę.

17.07.2017 22:03

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 507

@Mniemam - Jesteś pewien że nie miało to wpływu na wynik wyborów? Jeszcze dodam że komisja poddała się do dymisji a potem utworzono nową z tych samych ludzi, przecież jaja jak berety były.

Co do tematu kogo bezpośrednio dotyka ta ustawa że Was tak boli ten PIS, komu z Was zaszkodzili w jakiejkolwiek formie? Tylko nie piszcie o zamianie Polski w takoliban itp.
Lubicie PIS ? Nienawidzicie? Nieważne, zauważcie że jest to pierwszy rząd w III RP, który spełnia swoje przedwyborcze obietnice tzn znaczną część. Więc może zamiast ujadać dla samego ujadania podsumujcie przed wyborami co zrobili dobrze a co źle, przyglądnijcie się programowi wyborczemu na następne 4 lata i podejmijcie w spokoju decyzję.

17.07.2017 22:15

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2594

accuface

napisz moze liste spelnionych obietnic bo ciekawy jestem. O 500+ kazdy slyszal a co jeszcze zrobili?

17.07.2017 22:16

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

accuface

Ok

Jestesmy za reforma SN

8.08.2017 wchodzi ustawa, 98 sedziow out. Zostaje 10.

I co dalej?

Wybory nowych.

Jak???

Nie ma KRS, bo tez będzie nowy. Czekamy 3 miesiące na krs. Potem konkurs na najlepszych sedziow SN. Bo przecież będą najlepsi? Miesiac na zgłoszenie, miesiąc wybor, miesiąc mianowanie.

Efekt - przez pol roku nie ma SN. POL roku.

To jakby ktoś powiedział - ciekna rury. Wymieniamy natychmiast wszystkie piony i potem przez pol roku bez wody.

To jest dobra zmiana?

Najlepszy platnik :)

17.07.2017 22:17

Wątków: 186 | Odpowiedzi: 4888

accuface

Akurat duza czasc obietnic dobrze jak nie jest spelniania. Obiecaj ludziom 30 godzinny tydzien pracy i emeryture od 55 roku mowiac, ze zfinansujesz to z ukrucenia przekretow i masz wygrwne wybory. Nie ważne, ze zmiany dlugoterminowo zle wplyna na kraj. Ogolnie to juz mam to w 4 literach i niech sobie PIS rzadzi. Jaki kraj taki rzad i przyszlosc.

Vendetta musi być

17.07.2017 23:29

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 507

@Merle78 : obietnice które pamiętam: reforma edukacji, repolonizacją banków, SN, przekop mierzei wiślanej (widzę że na serio będą to robić), obiżony wiek emerytalny.

@Lucullus : Powiem szczerze, jesli chodzi o SN nie wiem dokładnie na czym polega reforma, ale skoro niemieckie gazety źle piszą o niej i to ja odbieram to tak że jest to dobre dla Polski. Odnośnie tego co napisałeś to pewnie masz rację, nawet jeśli pomysł jest dobry wszystko zależy od wykonania. Mnie osobiście najbardziej denerwuje to co wyrabia Kurski

18.07.2017 00:24

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2594

accuface

chyba deforma edukacji - zrobione w piec minut na odwal sie, koszty zamieszania beda wysokie ale w sumie z polskim szlolnictwem juz chyba gorzej byc nie moze patrzac na poziom mlodych wyborcow PiSu
jakich bankow? - o ile wiem to kupili jeden (PKO S.A.) i nara wiec jesli juz to repolonizacja banku
SN - kolejna rozpierducha a nie reforma, zupelnie jak z trybunalem TKM i nic wiecej
przekop mierzei - potrzebne jak dziura w moscie, wedlug analizy ekonomicznej koszt nie zwroci sie i za 500 lat Polska to maly kraj, okoliczne porty i transport ciezarowy bez problemu obsluguja okolice
obnizony wiek - dyskusyjne, jasne ze chcialbym krocej pracowac tylko czy na pewno panstwo na to stac?

Generalnie jak mam zyc w biednym panstwie cofajacym sie w rozwoju to chyba wolalbym w grecji. Przynajmniej koszty ogrzewania sa nizsze.

Poza tym:
"skoro niemieckie gazety źle piszą o niej i to ja odbieram to tak że jest to dobre dla Polski" - ty k..a powazny jestes???

18.07.2017 06:07

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

O co chodzi z SN

Na początku sierpnia jest sprawa kaminskiego i jego ułaskawienia, rozpatrywana przez SN.

Nie będzie sedziow = nie będzie sprawy.

Dlatego taki pospiech.

Najlepszy platnik :)

18.07.2017 07:29

Wątków: 112 | Odpowiedzi: 12220

kogo bezpośrednio dotyka ta ustawa że Was tak boli ten PIS, komu z Was zaszkodzili w jakiejkolwiek formie? 


Jestes brunetem? To opodatkowac rudym, przeciez Ciebie nie dotknie ta ustawa, wiekszosci na frazie tez nie.

Ukryj trola robi robote!

18.07.2017 08:41

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 507

@Merle78 - Pytałeś o obietnice wyborcze które są spełniane i tyle, nikt nie prosił Cie o ich analizę ale widzę że musisz mieć ostatnie słowo, tak więc:

- Reforma edukacji - nie możesz mówić że jest to robione na odwal się, podobnie jak ja nie mogę twierdzić że jest robiona porządnie, bo nikt z nas tego tak naprawdę nie wie. Zauważ że jeśli ja nic nie wiem, przykładowo SN to piszę nie wiem i tyle, nie piszę po to aby pisać. Mój ojciec jest nauczycielem, jak wchodziły gimnazja to Handke w moim domu był wrogiem numer 1, dzisiaj ojcu równieź nie podoba się reforma ale to tylko dlatego że plany musi pisać na nowo oraz będzie zmuszony do korzystania z nowych podręczników a stare zna na pamięć. I ostatnie nie obrażaj ludzi.

- Repolonizajca banków - napisałem na samym początku że spełniają obietnice wyborcze lub znaczną część, czy ja muszę teraz w każdym miejscu wstawiać parafki?

-SN - Tak jak pisałem wcześniej nie mam wiedzy w tej materii.

- Przekop mierzei - Daj mi linka do tego sprawozdania finansowego. Tak czy inaczej jest to próba reanimacji czegoś co zdechło gdy Rosjanie wprowadzili horrendalne opłaty za żegługę po swojej części Zalewu Wiślanego.

A tak w ogóle to mój brat który mieszka w UK już dość długo, mówił ostatnio że Anglicy z jego pracy już to przyuważyli że Polska duży kraj i nie było w nim żadnego zamachu terrorystycznego, Tak więc skoro wolisz żyć w Grecji a nie cofającej się Polsce to droga wolna, gdybym był z tego samego miasta co Ty to zawiózłbym Cie jeszcze na lotnisko. Tylko nie wybieraj wyspy Lesbos.

@Lucullus - Za PO Kamiński został skazany na więzienie mimo że prokurator wnioskował jedynie o wyrok w zawieszeniu, dziwne co nie? Ok zgadzam się z tym co napisałeś, PIS jedzie po bandzie oczyszczając Kamińskiego ale w związku z tym co napisałem wcześniej , nie rusza mnie to.

@eliksir - Skoro używamy przenośni to zauważ że parę wypowiedzi temu wywołałem rudych do tablicy, nikt się nie zgłosił.

18.07.2017 09:12

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

Tak, wyrok na Kaminskiego był przegięciem. Wystarczyłby jakikolwiek skazujący wyrok, mogą być zawiasy, i w tedy nie moglby by być poslem ani ministrem.

Tylko, ze to przegięcie konczy się przegięciami w druga strone, gdzie rozwalają SN pod konkretna sprawę.

Najlepszy platnik :)

18.07.2017 09:58

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2594

accuface

Pytalem o spelnione obietnice a obietnice sa spelnione kiedy zostana spelnione. To, ze cos zostalo zaczete nie znaczy ze zostanie skonczone ani ze zostanie zrobione dobrze a z talentem tych gosci jest wysoko pradopodobne, ze spieprza. Podales jakas liste - dostales odpowiedz jak to realnie wyglada - gdzie masz problem? Nikt mnie nieprosil o analize - oj biedne dziecko, ktos sie odwazyl dyskutowac. Nie mam czasu teraz szukac zrodla dot mierzei, czytalem o tym pare miesiecy temu w zwyklej gazecie - moze sie wysilisz, sam poszukasz, przeczytasz i pomyslisz czy jest sens wydawac te pieniadze na inicjatywe, ktora sie nie splaci zamiast wrzucic to w cos sensowniejszego? Politycy zawsze latwo wydaja nie swoje pieniadze byle poklask byl i jak widac poklask jest, sens niekoniecznie.
A co do opuszczenia kraju - jak zakoncze sprawy ktore wisza w sadach to sie bede nad tym powaznie zastanawial. Nic osobistego, ale ludzie jak Ty mnie przekonuja, ze w tym kraju jeszcze duzo wody w wisle przeplynie nim sie znormalizuje a moze to i nigdy nie nastapi. Po co sie palowac, masochista nie jestem.

18.07.2017 10:33

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 507

W takim razie Krzyż na drogę.

Nie popełnia błędów tylko ktoś kto nic nie robi, również nic osobistego ale ja nie przepadam za ludźmi takimi jak Ty, cokolwiek nie byłoby robione to jest źle, zje..ane itp. Co do zmiany kraju, po Twoich wypowiedziach widzą że jesteś zwykłym koniunkturalistą. Jeśli opuszczasz kraj bo myślisz że określony typ ludzi nie będzie występował za granicą to szkoda czasu na rozmowę z Tobą bo ewidentnie masz jakiś problem.

18.07.2017 11:03

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

accuface

Ta, dajmy wzniosle i wogole.

Potem dajmy osobiste wycieczki, "wy", ty", "siaki i owaki".

Sprawa jest prosta, jak ktoś robi cos ewidentnie głupiego to pozwalasz mu mowiac "nie popelnia bledow kto nie robi".

Jasne - "niech się nauczy".

Tyle, ze sprawa jest inna. Jak ten ktoś niewiedzący kaze Tobie zrobic cos głupiego. Ty mówisz ze to jest zle a on odpowiada.... bo Ty nie chcesz zmian.

Co wymaga do myslenia w stwierdzeniu, ze zwolnienie na raz wszystkich i nie dania w zamian nikogo jest w istocie nierozważne.

To jest oczywiste.

Sorry, ale przez 27 lat zly SN rzadzi a PIS chce dokonac zmiany w 3 dni. Nie da się. Po prostu nie da się obiektywnie tego zrobić.

Da się tylko rozwalić.

Demokracja polega na tym, ze zbieramy się w troje z merle i głosujemy ze każdy ma dac po 100 zl. Ty jesteś przeciw, my za.
Zas jeżeli my głosujemy ze Ty masz dac 100 zl, to nie jest demokracja. To jest dyktat większości.

Najlepszy platnik :)

18.07.2017 11:11

Wątków: 22 | Odpowiedzi: 2099

accuface

+1 Vendetta

niektorych obietnic nie powinni skladac w ogole.

Wiekszosc cieszacych sie z obnizenia wieku emerytalnego nie rozumie chyba z czym to sie wiaze i co to dla ludzi przechodzacych na emeryture oznacza. I nie mowie o przechodzacych w tym roku, tylko o ludziach, dla ktorych emerytura to tema za 20-30 lat.
A potem bedzie placz: ze dostaje glodowa emeryture, ze rzad nie chce pomoc itp. Ludzie nie rozumieja, ze Polski na to nie stac.
Czesto widze, narzekanie na Niemcy. Tyle, ze Ci przynajmniej od 3 lat nie maja deficytu budzetowego i utrzymaja ten trend przez kilka lat przynajmniej, pomimo zwiekszonych nakladow na uchodzcow. I wszyscy rozumieja, ze narod sie kurczy i jakos nie slychac narzekania, ze trzeba do 67 roku pracowac bedzie. Ale do tego trzeba umiec sobie przeliczyc co ew. obnizka wieku emerytalnego bedzie dla mnie oznaczac.
Niemczech jest to inaczej uregulowane. Jesli jestes w wieku przeedmerytalnym to mozesz zdecydowac czy idziesz na emeryture wczesniej niz przed 67 rokiem zycia (w moim przypadku). Ale, kazdy rok wczesniej to 3% mniej emerytury (do tego nizsze podatki) ale w tym przypadku podatki-obnizka emerytury nie jest 1:1. Tyle, ze to w Niemczech, a nie w Polsce. No ale co takiemu Kaczynskiemu ma zalezec, ze aktualni mlodzi wyborcy beda i tak pracowac dluzej lub beda leciec na socjalu bo nie wyzyja z emerytury, na ktora oddawali cale zycie danine do ZUS. Wazne, ze obietnica wyborcza spelniona i suweren syty. No chyba, ze pojdzie na emeryture.

Asus Z170 Maximus Ranger / i7 6700k@4.6GHz / 16 Gb DDR4 3000MHz / EVGA Gtx 1080 SC / Samsung 840 Pro 256Gb

18.07.2017 11:14

Wątków: 22 | Odpowiedzi: 2099

I jeszcze jedno

To nie jest tak, ze obecny rzad nie wie o ile spadna emerytury. Oni maja to dokladnie wyliczone.

Asus Z170 Maximus Ranger / i7 6700k@4.6GHz / 16 Gb DDR4 3000MHz / EVGA Gtx 1080 SC / Samsung 840 Pro 256Gb

18.07.2017 11:50

Wątków: 47 | Odpowiedzi: 507

No dobrze PIS to partacze.

Co w zamian? PO? Partia która ewidentnie pokazuje że jest antypolska? Przystawka PSL? KUKIZ? Niby rozsądni ludzie tam są ale nie wiem czy udzwigną władzę. SLD? Ostatnio jak rządzili to u schyłku ich kadencji połowa akademika miała parcie aby wyjechać do UK. Zamberg? Bez komentarza.

18.07.2017 11:55

Wątków: 145 | Odpowiedzi: 5110

accuface

Problemem PO nie jest to ze jest antypolska. Problemem jest ze kradna. PSL dba o swoje, zas w Kukizie to sa jakies mało ogarnięte na zyciu ludzie. Rozsadek to jedno, ale tez trzeba mieć doświadczenia.

Tak, masz racje, nie ma kto rzadzic. Nie ma znaczenia czy będzie postkomuna PO, czy postkomuna PIS.

Najlepszy platnik :)

18.07.2017 12:10

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2594

Lucullus

nie ma kto rzadzic ale i tak ktos bedzie. Wlasnie dlatego czy czlowiek chce czy nie wybiera mniejsze zlo, zeby nie bylo gorzej.

18.07.2017 12:12

Wątków: 112 | Odpowiedzi: 12220

Mi w sumie wszystko jedno kto bedzie rzadzil, ale niech to robi respektujac prawo i konstytucje.
PO tez ma tutaj za uszami, nieudany skok na 2 sedziow TK, rozwalenie OFE i nierobstwo, polegajace na tym, ze "nie da sie" zrealizowac swojego programu (trzeba bylo myslec o tym przed gloszeniem programu).

PO rzadzilo 8 lat, dla mnie to w sumie 8 lat fajnego, spokojnego zycia, w sumie podobnie jak teraz, tylko widze czarne chmury na horyzoncie, ktore to spokojne zycie moga skonczyc.
Nie mowie, ze nie moglo byc lepiej, bo moglo, ale... bezrobocie malalo, zarobki rosly, drogi sie budowaly.

PO kradlo, to chyba 2 lata to wystarczajacy czas, by prokuratura ich juz pozamykala, to ilu siedzi, albo ma chociaz postawione zarzuty?

Ukryj trola robi robote!

18.07.2017 14:33

Wątków: 186 | Odpowiedzi: 4888

...

Pytanie co gorsze ? Jak ktos jest nie udolny i przez niego budzet (my) stracimy milion, czy ten milion ukradnie ? Dla mnie obie sytuacje sa na rowni przestepstwem. Jesli ktos cos ukradl, to dlaczego PIS jest tak nieudolne, ze nie potrafi tego udowodnic ? Nie zamierzam bronic PO, bo druga kadencja byla stracona dla Polski i partia stala sie nijaka jak galareta.

Vendetta musi być