Radeony RX 470 i 480 z możliwością upgrade'u do RX 570 i 580

Daniel Górecki, 2017-04-20 09:08 | Źródło |

We wtorek doczekaliśmy się premiery nowych kart graficznych AMD z serii Radeon RX 500, które są niczym innym jak odświeżeniem zeszłorocznej oferty tego producenta. W związku z tym wielu użytkowników Radeonów RX 400 zaczęło się zastanawiać, czy możliwy jest upgrade ich modeli do Radeonów RX 500 i kilku z nich postanowiło to sprawdzić, jak się okazuje z powodzeniem.

Zarówno w przypadku Radeona RX 470, jak i RX 480, możliwy jest flash BIOSa za pomocą oprogramowania ATIFlash BIOS z odpowiednio Radeona RX 570 oraz RX 580. Po takim zabiegu karty działają przy nieco wyższych temperaturach, czego można było się spodziewać za sprawą zwiększenia ich napięcia i podkręcenia zegarów, ale odnotowywany jest także wzrost wydajności, co potwierdzają benchmarki z rezultatami na poziomie nowych kart AMD. Poniżej możecie obejrzeć nawet screenshot z GPU-Z, który potwierdza przemianę RX 480 w RX 580.

Taka przemiana jest możliwa, ponieważ partnerzy „czerwonych” korzystają z tych samych laminatów dla obu serii, co jest powszechną praktyką w przypadku kart graficznych. Przy poprzednich seriach AMD mieliśmy do czynienia z podobną praktyką , co również pozwala na upgrade poszczególnych modeli do wyższej serii.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile osoby, które zdecydowały się na wgranie nowych BIOSów w swoich Radeonach RX 400 nie odnotowują z tego tytułu żadnych problemów z działaniem sprzętu, to jednak taki zabieg zawsze wiąże się pewnym ryzykiem i trzeba się liczyć z możliwością uszkodzenia karty, dlatego jeśli zdecydujcie się na upgrade, to robicie to własną odpowiedzialność.

1492633251_480

Tagi: PC, AMD, karty graficzne, flash, upgrade, BIOS, Radeon RX 480, Radeon RX 470, Radeon RX 580, Radeon RX 570,

Komentarze (37)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

20.04.2017 10:13

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 1522

Nowe biosy - nowa generacja kart. :D

Pewnie trzeba uważać, żeby nie naciąć się np. na inne kości pamięci.

Moja karta ma dwa biosy, więc teoretycznie mógłbym spróbować, ale nie wiem czy po aktualizacji do RX 570 nadal byłaby bezgłośna. Ikona: ;)

i7-2600K|SPC Fortis 3|ASRock Z77 Pro4-M|GTX 1080 Armor|16GB DDR3@1333|M5S 128|Iridium Pro 240|Seagate 3TB|Corsair RM550x|Aerocool DS Cube|Dell P2414H

20.04.2017 10:17

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 1522

Chyba mogę spróbować.

Na Guru3D piszą o udanym flashu właśnie takiej karty.

http://www.guru3d.com/news-story/wanna-flash-your-rx-470-towards-a-570-it%E2%80%99s-possible.html

Hmm, hmm...

i7-2600K|SPC Fortis 3|ASRock Z77 Pro4-M|GTX 1080 Armor|16GB DDR3@1333|M5S 128|Iridium Pro 240|Seagate 3TB|Corsair RM550x|Aerocool DS Cube|Dell P2414H

20.04.2017 10:45

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47301

tufturek

Jak ci będzie hałasować to najwyżej zrobić UV/UC z powrotem, ale nawet wtedy powinno mieć to sens, bo:

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 545x461) Zobacz oryginał

20.04.2017 11:27

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

tufturek

masz 2 biosy troche czasu i checi co ci szkodzi karty nie spalisz Ikona: :)

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

20.04.2017 11:41

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 1522

No właśnie z czasem jest problem.

Jestem na samej końcówce Wiedźmina Krew i Wino i nie mam motywacji żeby teraz uprawiać komputerowe grzebialstwo, zwłaszcza gdy istnieje ryzyko, że mi to unieruchomi PCta na choćby jeden dzień. Może jak skończę grę, to się pobawię.

i7-2600K|SPC Fortis 3|ASRock Z77 Pro4-M|GTX 1080 Armor|16GB DDR3@1333|M5S 128|Iridium Pro 240|Seagate 3TB|Corsair RM550x|Aerocool DS Cube|Dell P2414H

20.04.2017 12:04

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47301

Jak ci unieruchomi to otworzysz budę i pstrykniesz na karcie drugi bios. Co za problem? Ikona: ;)

PS Wieśka miałeś na 1080 przechodzić Ikona: ;)

20.04.2017 12:36

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 1522

Miałem

ale nie zdążyłem. Ikona: ;)

i7-2600K|SPC Fortis 3|ASRock Z77 Pro4-M|GTX 1080 Armor|16GB DDR3@1333|M5S 128|Iridium Pro 240|Seagate 3TB|Corsair RM550x|Aerocool DS Cube|Dell P2414H

20.04.2017 13:42

Wątków: 18 | Odpowiedzi: 1115

Jak starczy motywacji to może swoją dzisiaj zflashuję Ikona: :)

i5 3570K @ 4.3GHz | Corsair H70 | ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 | Corsair XMS3 1600MHz 16GB (4x4GB) | Sapphire Nitro+ RX 480 8GB | Crucial MX100 128GB | Samsung 830 128GB | Crucial m500 128GB

20.04.2017 13:52

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 2016

Pilne te nowe radeony do bólu

Wieśka krew i wino na rx480 ummmm dalekie od szczęścia .
A ta zmiana biosu żeby uzyskać max 3-4 klatki na sekundę to masochizm.

i7 7700K @ 5GHz 16GB DDR4 3200 , EVGA 1080 FTW Hybrid & BenQ BL3200 | TV SAMSUNG UE65HU8500

20.04.2017 13:58

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

MPA2k

dla takich 2-3 klatek w 3d ja potrafie calego kompa zmienic Ikona: :D

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

20.04.2017 14:17

Wątków: 348 | Odpowiedzi: 15485

2-3 klatki kompa zmieniac

Ikona: hahaha

http://www.speedtest.net/result/6174805092.png ☺

20.04.2017 15:45

Wątków: 24 | Odpowiedzi: 624

Pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegami polecającymi eksperymenty z BIOSem z innej karty. Co prawda sam niczego nie uwaliłem przy modyfikacjach Polarisów, ale nieco płaczów i gorzkich żalów się naczytałem. Różne pamięci to podstawowa przeszkoda, ale choćby sam fakt, że sekcji zasilania starszych kart nie projektowano do tak wysokich napięc powinien dać do zastanowienia. Natomiast jeśli ma się kartę z podwójnym biosem jak XFXy niereferencyjne czy Nitro+, to modyfikacja fabrycznego BIOSu powinna być w miarę bezpieczna.

Asus Z97-A + i5-5675C 4ghz, RX480 Nitro+ 4GB 1150mhz@0,960v mem 1950mhz (BIOS mod - timingi ze strapu 1500mhz), 16GB Corsair Dominator Platinum 2400mhz CL10@1,53v, RAID0 2xPlextor M5S 256GB

20.04.2017 17:43

Wątków: 18 | Odpowiedzi: 1115

Popatrzyłem na testy i raczej nie warto. Początkowo zachęcił mnie wykres wklejony przez Freezera pokazujący 50% niższe zużycie prądu podczas oglądania Youtube 4K. Widzę, że w typowo pulpitowych zadaniach takiej różnicy nie ma, a swoją drogą zużycie prądu jest i tak minimalne, więc nie ma sensu zawracać sobie głowy. Więcej MHz i wyższe napięcie mnie nie interesuje, bo nie po to zrobiłem UV żeby teraz znów cierpieć z powodu hałasu Ikona: :)

i5 3570K @ 4.3GHz | Corsair H70 | ASUS P8Z68-V PRO/GEN3 | Corsair XMS3 1600MHz 16GB (4x4GB) | Sapphire Nitro+ RX 480 8GB | Crucial MX100 128GB | Samsung 830 128GB | Crucial m500 128GB

20.04.2017 18:00

Wątków: 46 | Odpowiedzi: 2409

"dla takich 2-3 klatek w 3d ja potrafie calego kompa zmienic " Jak grasz w 15-20fps... na 4k to te 3 klatki to z 20%+

Jesteś we śnie, czy się obudziłeś?

20.04.2017 19:01

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47301

siebiek

W idle nie ma z czego schodzić zbytnio, ale jak masz więcej niż jeden monitor to też jest niezły spadek:

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 711x533) Zobacz oryginał


a UV możesz sobie z powrotem wrzucić Ikona: ;)

jaskierro
Oczywiście pisaliśmy do tufturka, który ma dwa biosy. Sekcja - to samo robiła osoba, która podkręcała 400 z podbijaniem napięcia. Choć jak ktoś chce chuchać na zimne to może sprawdzić temp VRM w grach przed apdejtem (lub/i wyniki testów w tej materii). Co do pamięci - no pewnie lepiej doczytać czy wgrywany bios jest z karty z tymi samymi kośćmi.
Ja bym jw. wgrał 500 dla redukcji poboru, a a napięcie i zegar 3D tak czy tak wyregulował do poziomu który mnie urządza pod względem kultury pracy i temperatur (w tym też VRM).

20.04.2017 19:49

Wątków: 348 | Odpowiedzi: 15485

Freezer64

tylko jak uwala kartę na gwarancji to raczej nie warto. Lepiej poczekać, aż to wszystko dopracują, bo tak na szybkiego to można więcej stracić niż zyskać.

http://www.speedtest.net/result/6174805092.png ☺

20.04.2017 20:23

Wątków: 24 | Odpowiedzi: 624

żeby było jasne, nie ma opcji, żeby cokolwiek zadziałało na biosie z karty z innymi pamięciami.

Asus Z97-A + i5-5675C 4ghz, RX480 Nitro+ 4GB 1150mhz@0,960v mem 1950mhz (BIOS mod - timingi ze strapu 1500mhz), 16GB Corsair Dominator Platinum 2400mhz CL10@1,53v, RAID0 2xPlextor M5S 256GB

20.04.2017 20:39

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47301

starhus/jaskierro

Oj już nie róbcie z ludzi idiotów. Wiadomo, że to nie jest robienie bułki z masłem i przed wypada nieco ogarnąć temat i jest o tym info w sieci. Nikt tu kompletnego tutorialu nie wrzucał, więc tak czy tak zainteresowani muszą doczytać (może też poczekać na biosy pewniejsze pod ich karty, tufturek ma akurat 470 Nitro, to czy kości Samsunga łatwo sprawdzi).

starhus
co do uwalenia - piszemy tylko o kartach z dual biosem, szczególnie, że to nie jest update wnoszący cuda żeby było to warte ryzyka.

20.04.2017 20:53

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

starhus

lubie nowe zabawki inaczej kasa pojdzie an dragi do testow Ikona: :D

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

21.04.2017 08:27

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 1522

Wczoraj zacząłem ogarniać temat.

Ale na techpowerup nie ma na razie biosu do RX 570 Nitro+, a nie chciało mi się szukać po forach itp. więc ostatecznie przeszedłem sobie walkę z ostatnim bossem w Wiedźminie. Ikona: :P

@siebek
Daj znać jak poszło.

i7-2600K|SPC Fortis 3|ASRock Z77 Pro4-M|GTX 1080 Armor|16GB DDR3@1333|M5S 128|Iridium Pro 240|Seagate 3TB|Corsair RM550x|Aerocool DS Cube|Dell P2414H

21.04.2017 10:07

Wątków: 348 | Odpowiedzi: 15485

LORD_ZED

lepiej zrób detox Ikona: ;)

a kaskę puść na cos "pożytniejszego"

http://www.speedtest.net/result/6174805092.png ☺

24.04.2017 16:50

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

starhus

na przyklad na co ?? Kopa upgrade poszedl w auto poszlo ostatnio tez cos kasy (maska za prawie 1000 funtow) wycieczek nie lubie buty i egar do biegania non stop noweczki zmieniam co 6 miechow.
Opierdalam tylko zdrowe jedzenie.

Jak by nie spierdolona stopa to w zeszly weekend mialem biec zbierac kase na Cancer research (bo raka mam pewnie jak nie 2 predzej czy pozniej)


Wyobraz sobie sytuacje ze masz pare tysiecy na koncie i brak pomyslu na co wydac bo masz wszystko co chcciales... Chuj w lodowce mam 100 kartonow LSD zapas na pare lat lol.

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

24.04.2017 17:26

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47301

Ikona: lol

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

24.04.2017 17:37

Wątków: 312 | Odpowiedzi: 7581

LORD_ZED

Mówisz ze masz jakieś dobre LSD na zbyciu?
Zawsze chciałem spróbować.

2600k@4,5Ghz|RipjawsX 32GB 2133|V4800|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S, PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|Cosmos1000|Enermax Digifaless

24.04.2017 19:47

Wątków: 19 | Odpowiedzi: 8067

Oho ZEDu diluje. Ile wy tam w Angoli macie latek w ciupie za posiadanie? Wróć, to już nie jest posiadanie - to jest magazynowanie.

Pusz de baton!

24.04.2017 19:59

Wątków: 151 | Odpowiedzi: 2143

jcxjcx

W angli to chyba się zbytnio tym nie przejmują skoro mają takie problemy:
http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-13898046

28.04.2017 14:48

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

jcxjcx

Jak ty nic o zyciu po za mala Polska nie wiesz Ikona: :D
W uk za posiadanie masz ZERO jak Znajomego policaje zlapaly z 50 tabsami to mu zabrali TYLE. Inny znajomy ktory zajmoje sie dowozem ziola na telefon zotal zatrzymany miesiac temu z reklamowka ziola w aucie i.... zabrali mu TYLE
Inna bajka jak cie zatrzymaja na handlu lub maja dowody ze handlujesz
Jak Jest dobry material to kupuje w hurcie a ze mam maszynke do prozniowego pakowania materialy badawcze wytrzymuja pare lat w lodowce/zamarazarce.

Zreszta wiekszosc mojej kolekcji jest 100% legalna wiec nie mam sie czym przejmowac.

Na dilera za malo skurwysynstwa mam we krwi,. Nie to co Anton Rosjanin ktory za dlug 250 funtow polamal kolesiowi noge w 2 miejscach kluczem do kol. I ogulnie oferuje uslugi sciagania dlugow z 100% skutecznoscia.


cvahoo
https://lizardlabs.eu/

Polecam 100% pewniak dobry material i szybka dostawa. I 1P-LSD nadal jest 100% legalne Ikona: :)

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

28.04.2017 14:57

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

Zeby nie bylo

Dwa miesiace zgarneli jedna olska ekipe. Ale to juz byla grubsza akcja handel hurtowyi kokainy i fety 4 dziuple z kradzionym sprzetem wlamania paserstwo i prostytucja.

Ja ich znalem ponad 6 lat ale ostatnimi czasy sie zbyt rozreklamowali i ich konkurencja podjebala.


Taka jest prawda ze wiekszosc wpada bo ich jakis cpunek ktoremu na kreske nie dadza wsypuje.

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

28.04.2017 15:01

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

Policja w UK

jest bardziej daremna niz w polsce kumpla z pracy koles potracil autem i spierdolil. Ma 2 swiadkow i numery auta byl w szpitalu noga zlamana
Okazalo sie ze koles prowadzil auto laski bez ubezpieczenia i laska do tego klamala ze to ona jechala pojazdem.
Minelo narazie 3 lata BEZ Rozwiklania.
Sa namiary swiadkowie itd NIC nie zrobili za potracenie przechodnia i spierdolenie z miejsca wypadku.


Tak wyglada Policja UK tylko wysyla mandaty z kamer.

A sluzba zdrowia jest jeszcze gorsza niz w pl. Aby isc do przychodni zobaczyc sie z lekarzem na wizyte bo sie hjest chorym . Jak skasowalem sciegna miesiac temu jak bieglem to... 4 tygodnie na wizyte KURWA.

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

28.04.2017 17:48

Wątków: 19 | Odpowiedzi: 8067

I mówisz, że posiadanie dużych ilości (sądząc z tego, co piszesz masz parę kilo), czy dilowanie to coś dobrego, bo gliniarze łaskawie nic z tym nie zrobią o ile nie obracasz milionami, albo kontenerami koki?

Ikona: sick

Pusz de baton!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

28.04.2017 17:49

Wątków: 312 | Odpowiedzi: 7581

LORD_ZED

a dobra, pomyliłem sie

2600k@4,5Ghz|RipjawsX 32GB 2133|V4800|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S, PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|Cosmos1000|Enermax Digifaless

28.04.2017 19:38

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

jcxjcx

Ja mowie jakie sa realia w UK. Jak ktos nie jest gruba ryba nie przegina to latami zyje z dilowania.
Moich 3 poprzednich zaopatrzycieli dorobilo sie kasy dilowaniu. Kase zainwestowali w legalne wlasne biznesy. Jeden w tym roku 2 komis tu otworzyl drugi prowadzi mala firme ktira zajmuje sie czyszczeniem domow a trzeci otworzyl polski sklep.
Wszyscy sobie dobrze radza na legalnych interesach i cpunki im dupy nie zawracaja o 3 rano bo sa na glodzie.



Wpadaja albo debile ktorzy jada bez trzymanki albo goscie co za dlugo to robia. Jak ktos chce na tym ryzykownym interesie cos kasy uciupac na start bizbesu to po piersmwsxe tylko handluje i nie wdupcza swojego materialu a po 2 zwija interes po 2-3 latach.


Btw. Chcial bym miec lsd na kologramy. Jako sie nie znasz to pewnie nawet nie wiesz ze duza dawka zaczyna sie od 300ug w gore. Piko gramow 1 kropla kwasu wyske cie w laaaadna podroz.

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

28.04.2017 20:54

Wątków: 19 | Odpowiedzi: 8067

To ty tu jesteś znawcą ćpania, dragi to twoja domena. Od dawna się tym chwalisz, stąd łatwo wykonkludować, że od dawna jesteś uzależniony.
Udowodnij coś sobie i światu: towar spłucz w kiblu, a kasę, którą byś przećpał (sam twierdzisz, że nie masz co z nią robić) regularnie wpłacaj na konto hospicjum, albo - jeszcze lepiej - na rzecz ośrodka dla uzależnionych.
Zakład, że tego nie zrobisz? A dlaczego? Bo uważasz, że nie jesteś uzależniony, że trzymasz dragi w ryzach.
Powiedzieć ci coś? Każdy uzależniony tak myśli.

Pusz de baton!

29.04.2017 15:12

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

jcxjcx

Uzalezniony to najbardziej ejstm od World of warcraft. Pare lat temu jeblem robota aby grac 18 godzin dziennie przez 13 miesiecy tak gralem i wbilem 10 000 dlugow pluz rozwalilem cale oszczednosci. I co ?? Dalej gram i pierwsza rzecz jaka robie rano zanim sie uyje to wlaczam kompa i odpalam wowa... Nawet jak nie gram ejstm zalogowany.. Potrza fie olac jedzenie imprezy znajomych i cpanie aby grac wiecej.
Przez ten okres przytylem 35 kg i wzrok dostal ladny wpierdol spanie po 4 godziny i wpierdalanie pizzy 3x dziennie.

To jest prawdziwe uzleznienie.....


Nie wspominajac o kofeinie i endorfinach.

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

29.04.2017 15:21

Wątków: 101 | Odpowiedzi: 6043

BTW

co rok biegam jak jest opcja maraton/pol maraton Nottingham i robie zbiorke kasy na uzaleznienie a 2 co biegam w pracy zbiorka kasy na cancer research.

Wiem ze oba mi sie przydadza predzej czy pozniej Ikona: :D W tym roku nie pobigklem na raka bo stopa spierdolona :/

Oculus Rift +1700x@3941 +Asus Crosshair VI+Team Group Dark3200@3480 +Inno3d980TI Hybrid 1500/8000 +Adata SP900+SuperFlower Platinum 650+Custom XSPC Waterloop. PS4 and JDM DC2

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2017 16:00

Wątków: 312 | Odpowiedzi: 7581

jcxjcx

Nie rozumiem czepiania sie ZEDa.
Wiele razy czytałe to co pisał o dragach imprezach i innych i raczej nie wydawało mi sie ze to chwalenie, a jedynie opsianie sytuacji, tego jak życie o co mu się w tym życiu podoba.
Każdy przewala kasę tak jak lubi.

2600k@4,5Ghz|RipjawsX 32GB 2133|V4800|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S, PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|Cosmos1000|Enermax Digifaless

29.04.2017 16:54

Wątków: 19 | Odpowiedzi: 8067

Dla postronnych może to wyglądać jak czepialstwo. Owszem, podchodzę do tematu dość ostro i "drażliwie", gdyż zwyczajnie nie uznaję obnoszenia się z uzależnieniem jako coś dobrego, co ma nierzadko zbawienny wpływ na życie. Tym bardziej, jeśli "przedmiot" uzależnienia do narkotyki, czyli igranie z prawem (niezależnie jak dziurawe ono jest). Potencjalnie narkomani są też najbardziej narażeni na stanie się ofiarą we wszelakich porachunkach w półświatku, ryzyko złapania groźnych chorób, czy zatrucia zanieczyszczonym towarem też jest dość wysokie.

Kiedyś już pisałem: mam w rodzinie kilka osób ciężko uzależnionych, wręcz zniszczonych, praktycznie już nie do "odratowania". W przeszłości kilka innych bliskich mi osób straciło życie przez alkohol - i to nie w wyniku potrącenia na pasach przez kierowcę-pijaka, a w wyniku głupich wypadków w domu; upadek ze schodów, uderzenie głową o narożnik szafki itp., wiec osobiście "twierdzenie ludowe", że pijak może polecieć z 5-tego piętra, wstanie, otrzepie się i pójdzie dalej wkładam między bajki.

Niech sobie ćpa, byle się tym nie chwalił.
Jakby codziennie wypijał 8-packa Tyskiego to miałbym podobne podejście. Z tą różnicą, że wypicie dowolnych ilości browara nie jest ścigane przez prawo.

LORDu - klasyk: uzależniony, który nie dopuszcza do siebie faktu uzależnienia stara się za wszelką cenę zbagatelizować i osłabić ten fakt w oczach innych zmieniając obiekt "oskarżenia", w tym wypadku z ćpania w stronę ciągłego gierczenia w MMO. Obie formy uzależnienia są szkodliwe. A teraz pomyśl: ilu ludzi gierczy i jaki odsetek z nich umiera z tego powodu, a ilu ludzi ćpa i jaki odsetek z nich umiera przez dragi? Ta druga forma uzależnienia jest jeszcze o tyle szkodliwa społecznie, że "świadomy" narkoman i tak nabija kabzę dilerom i producentom, którzy klientów mają w dupie, dystrybuują marnej jakości towar doprowadzając na skraj śmierci/nędzy/rozpadu rodzin już zauważalną część populacji.



Wnoszę o zaprzestanie (kolejnej już) dyskusji na ten temat. Ja się tylko powtarzam, a efektu w "edukowaniu" boarda i tak nie widać.

Pusz de baton!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2017 17:02

Wątków: 312 | Odpowiedzi: 7581

jcxjcx

Generalnie to Ty najwiecej o tym dyskutujesz Ikona: ;)

2600k@4,5Ghz|RipjawsX 32GB 2133|V4800|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S, PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|Cosmos1000|Enermax Digifaless

29.04.2017 17:14

Wątków: 19 | Odpowiedzi: 8067

No wybacz, ale jeśli nie widzisz problemu w uzależnieniu od narkotyków to już nie moja brocha.
A im więcej porusza się problemy na forum społecznym tym lepiej w walce z uzależnieniami.

Pusz de baton!

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

29.04.2017 17:48

Wątków: 312 | Odpowiedzi: 7581

jcxjcx

"Wnoszę o zaprzestanie (kolejnej już) dyskusji na ten temat".
vs
"A im więcej porusza się problemy na forum społecznym tym lepiej w walce z uzależnieniami."

Jesteś niespójny.

Poza tym nigdzie nie wypowiedziałem się na temat uzależnień więc nie znasz mojego zdania na ten temat.
Snujesz za to teorie co widzę, a czego nie i w oparciu o nie piszesz tendencyjne teksty. Typowe zachowanie forumowego trola (sorry!).

Ja z drugiej strony komentuję tylko Twoje podejście do ZEDa i piszę o swoich obserwacjach jego poczynań na tym forum.

Wydaje mi sie zresztą że to rozmowa nie na temat newsa więc nie ma sensu jej tutaj kontynuować.

2600k@4,5Ghz|RipjawsX 32GB 2133|V4800|Samsung 840EVO 120G|PLEXTOR PX-128M5S, PX-128M6S|WD Black 1TB|25"+21,5"LCD|MS Sculpt Desktop|G13|Optical TrackMan|Cosmos1000|Enermax Digifaless

29.04.2017 19:35

Wątków: 348 | Odpowiedzi: 15485

eee tam, ja tam juz nikomu nie tlumacze

dorosły jest i ma swoje życie, po co przekonywać ze ma nie cpac jak i tak będzie, ja już kilku kumpli przekonywałem, 20 lat temu, teraz jak ich widzę dalej cpaja, takie już ich życie. Jeden już 2 odwyki zaliczył i dalej wali, ja tam paliłem maryske i później mi się znudziło, wiec przestałem. Jedynie kawę i piwo czasem, a tak to trzeźwy 360 dni w roku. Tyle ze ja wyglądam jak człowiek, a tamci jak wraki.

http://www.speedtest.net/result/6174805092.png ☺