AMD twierdzi, że LG i MediaTek naruszają ich patenty graficzne

Daniel Górecki, 2017-03-20 14:00 | Źródło |

AMD to jeden z nielicznych producentów układów graficznych posiadających duże udziały w tym rynku (produkty tej firmy zasilają też PS4 i Xbox One), dlatego też trudno się dziwić, że koncern chce, by tak zostało. W związku z tym czerwoni podkreślają, że zmuszeni są walczyć o swoje prawa i w odpowiedzi na wcześniej złożony wniosek Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych (ITC) wszczęła śledztwo, które sprawdzi, czy LGMediaTek, Sigma Designs i Vizio nie naruszyły patentów graficznych AMD.

Sprawa dotyczy bezprawnego wykorzystania takich technologii, jak Unified Shaders oraz Parallel Pipelines, a AMD liczy na zakazanie sprzedaży wszystkich produktów, które naruszają ich patenty. Tak naprawdę jednak możemy mieć tu do czynienia z wojną zastępczą przeciwko ARM i Imagination Technologies (twórcy PowerVR), czyli firm, które odpowiadają za projektowanie rdzeni graficznych, ale samodzielnie ich nie produkują. Zdecydowanie łatwiej obrać za cel producentów sprzętu, ponieważ ci sprzedają konkretne produkty naruszające patenty, a AMD może w ten sposób zyskać na zaległych należnościach (od 2014 roku) sporo gotówki.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet pozytywny dla AMD werdykt ITC może mieć ograniczony skutek, ponieważ takie sprawy trwają przeważnie ok. półtora roku, co w branży technologicznej jest bardzo długim czasem i pozywane produkty mogą nie znajdować się już na rynku.

amd_radeon_logo.svg_01

Tagi: AMD, LG, patenty, USA, ITC, VIZIO, Sigma Designs, MediaTek, Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonyc,

Komentarze (1)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

20.03.2017 14:50

Wątków: 676 | Odpowiedzi: 17737

co z tego że postępowanie będzie trwało długo. Oni nie chcą zakazu sprzedaży tylko $$$ za każdą sprzedaną sztukę także nawet im na rękę że tamci sprzedadzą więcej.

edycja podpisu

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.