AMD Ryzen 5 oficjalnie zapowiedziane, znamy polskie ceny

Daniel Górecki, 2017-03-16 09:29 | Źródło AMD |

AMD oficjalnie zapowiedziało procesory z serii Ryzen 5 i co prawda wczorajszy wyciek nieco zepsuł niespodziankę czerwonych, ale przynajmniej otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie tych informacji, a także polskie ceny tych produktów.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami procesory Ryzen 5 zadebiutują na rynku 11 kwietnia, a seria ta składać będzie się z 4 modeli - 2 czterordzeniowych i 2 sześciordzeniowych. Ich TDP wynosi 95W dla modelu Ryzen 5 1600X i 65W dla wszystkich pozostałych układów. Wydaje się, że najatrakcyjniej pod względem stosunku ceny do jakości wypadają tu sześciordzeniowy Ryzen 5 1600 oraz czterordzeniowy Ryzen 5 1400. Co prawda częstotliwości taktowania Ryzenów nie są imponujące, ale jeśli zdecydujemy się na podkręcanie, to powinniśmy uzyskać rezultaty w granicach 4 GHz.

ryzen_5_01

Wyceniony na 219 USD Ryzen 5 1600 będzie bezpośrednio rywalizować z procesorem Intel Core i5-7600K, który wyposażony jest w 4 rdzenie i 4 wątki kosztuje 239 USD. Propozycja AMD ma nie tylko przewagę 2 rdzeni, ale i oferuje wsparcie dla SMT, co przekłada się na 12 wątków. Na ostateczną ocenę trzeba będzie jednak poczekać do premiery Ryzena 5 1600, ponieważ konkurent w postaci 7600K stosunkowo łatwo podkręca się do poziomu 5 GHz.

Ryzen 5 1400 zdaje się z kolei nie mieć konkurenta cenowego wśród 4-rdzeniowych produktów Intela i tym samym stawać będzie w szranki z dwurdzeniowymi procesorami, np. Core i3-7350K (2 rdzenie, 4 wątki) - ma więc szansę zgarnąć cały segment dla siebie.

Tak prezentują się polskie ceny procesorów Ryzen 5:

- AMD Ryzen 5 1400 - 819 PLN (169 USD)

- AMD Ryzen 5 1500X - 919 PLN (189 USD)

- AMD Ryzen 5 1600 - 1090 PLN (219 USD)

- AMD Ryzen 5 1600X - 1210 PLN (249 USD)

49b6d71a5db3_01

4fbcc47ef4ed_01

851fa5819e37_01

aaf5feef832b_01

Tagi: AMD, procesory, ceny, ZEN, Ryzen, Ryzen 5 1600X, Ryzen 5, Ryzen 5 1500X, Ryzen 5 1400, Ryzen 5 1600,

Komentarze (36)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

16.03.2017 09:47

Wątków: 36 | Odpowiedzi: 11623

...

Tak od 200zl za duzo w kazdym segmencie Ikona: ;)

i5 4670K@4.5 / MSI Z87-G43 / MSI 970 Gaming 100ME / Ares 16GB 2133MHz / SSD M500 240GB + MX300 525GB / Seasonic X-650KM3 / Carbide 300R / XL2411T + AOC i2757Fm / QuickFire TK Brown / G502

16.03.2017 09:59

Wątków: 393 | Odpowiedzi: 22015

Trochę się zawiodłem. To już chyba będę wolał dopłacić i wziąć 1700...

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

16.03.2017 10:19

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Torwald/Kenzo

Ikona: rotfl

Ceny nawet niższe niż były w przeciekach, gdzie i tak większość w ceny tych tańszych wariantów raczej nie wierzyła (że będą tak dobre). 6/12 taniej od i5-K i 4/8 taniej od najtańszego i5-locked to za drogo? Ikona: crazy

To czy będzie sens brać dla zapalonego gracza to inna sprawa (zobaczymy), ale panowie - bez jaj Ikona: ;) (w innych zastosowaniach będzie niszczył Intela price/performance)

16.03.2017 10:23

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

freezer

ale pamietaj, ze ta wydajnosc z grafow, to tylko w benchmarkach, przy przesileniu wiosennym, o 4tej rano po stronie porosnietej mchem Ikona: ;)

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

16.03.2017 10:27

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

wymiot

Wyniki ze slajdów się jak najbardziej potwierdziły, a to, że do slajdów i pokazów wybrali tylko te taski gdzie radzą sobie najlepiej to coś dziwnego/zaskakującego/zbrodnia? Ikona: ;)
Tak działa każdy marketing - w reklamie pokazujemy zalety, a słabsze strony przemilczamy Ikona: ;)

16.03.2017 10:38

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

nie no, jasne

wiadomex, tak sie tylko czepiam Ikona: ;)

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

16.03.2017 11:51

Wątków: 393 | Odpowiedzi: 22015

Freezer64

Nie wiem co cię bawi.
Różnica w cenie do 1700 jest na tyle mała, że brałbym droższy procek.
No ale ja mało gram i typowym graczem bym siebie nie nazwał Ikona: ;)

PS. Nie twierdzę że jest drogo, bo ceny są na prawdę spoko

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

16.03.2017 11:59

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

1600 - 219$
1700 - 329$

Czyli 1700 to 50% drożej za 33% więcej rdzeni, a max wzrost wydajności w przypadku appki idealnie wielowątkowej jest nawet mniejszy niż 33% z racji niższego zegara w 1700 Ikona: ;) (o tych o nieidealnej wielowątkowości nie wspominając Ikona: ;) ). Nie wiem po ile chciałbyś żeby to sprzedawali w takim razie Ikona: ;)

PS To się zawiodłeś czy ceny spoko, bo już nie ogarniam tej schizofrenii Ikona: ;)

16.03.2017 12:18

Wątków: 343 | Odpowiedzi: 15139

Freezer64

za drogo, przecież to tylko fanboje będą kupować.

http://www.speedtest.net/my-result/6066709029 ☺

16.03.2017 12:20

Wątków: 168 | Odpowiedzi: 28276

Hmm

W przypadku najdroższego R65 trzeba jeszcze doliczyć chłodzenie, bo nic nie dają.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.03.2017 12:41

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

niech

wyjaśnią sprawy z dropami o problemami mobasów - i są alternatywą dla intela, który teraz albo zrobi sensowny ruch, albo stanie się snobkowym konkurentem - jak to za czasów 486 bywało Ikona: ;)

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

16.03.2017 21:40

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1274

+1 do Kenzo i Torwalda.
Za dużo problemów, za mały zysk. Ludzie mając alternatywę w postaci używek Haswell ( Devil's Canyon) i Skylake, które w podobnych cenach... bez problemów "wieku dziecięcego" z dopracowanymi BIOSami raczej nie zdecydują sie na obóz AMD. Płyty pod AM4 na razie strasznie biedne, a ceny płyt jak za Intela
Za dużo plusów na korzyść niebieskich. Z takich oczywistych:
Procesory:
- iGPU ze sprzętowymi enkoderami i dekoderami wszystkich najnowszych kodeków VP9/HEVC (H.265)10 bit co za tym idzie Intel Quick Sync Video przydatna sprawa jak ktoś korzysta z Handbrake czy OBS, czy chce nagrywać filmiki z gier a nie ma karty Nvidi z shadowplay. iGPU jest też przydatne jak nam padnie grafa /chcemy wymienić gafę i jesteśmy bez GPU
- prawie każda sztuka K przyzwoicie się podkręca (4.5-4.7 GHz)
- działają bezproblemowo z VM
- wsparcie większej ilości technologi.

Płyty:
- sieciówka intela > realtek/killer
- bezproblemowe OC memek i działanie pamięci w 4 bankach
(mniej oczywiste, w płyty AMD B350, które widziałem mają słabe sekcje zasilania i komplet wyjść DVI-D, D-Sub i HDMI 1.4 serio w 2017? rozumiem w lapkach biznesowych, bo projektory na salkach konferencyjnych mają często jeszcze projektory/rzutniki z D-Sub ale w nowych płytach - LED AURA -PCMR ?
Podsumowując: Intel wygrywa wydajnością w grach, ficzerami , OC, bezproblemowością. Natomiast AMD daje winyj rdzeniów ergo lepszą wydajność dla ludzi dłubiących w programach typu edycja video/rendering.

"Coś się kończy, coś się zaczyna" A. S.

17.03.2017 00:20

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Doown

Problemy wieku dziecięcego jak sama nazwa wskazuje nie trwają wiecznie. Zamiast pastwić się nad stabilnością platformy w której jest wszystko nowe może tak wykaż odrobinę entuzjazmu, że w ogóle AMD w CPU wróciło do gry? Od 11 lat nie wypadali tak dobrze na tle Intela.
Porównywanie nówek do używek - ciekawy tok rozumowania. To ja już chyba wolałbym nową płytę na AM4 z Ryzenem niż używaną bóg wie ile na Haswellu na której nie wiadomo ile zostało gwarancji. O wydajności wielowątkowej nie wspominając.
Płyty AM4 biedne? Ja bym powiedział, że są wszelakie, zarówno biedne jak i wypiasione. Choć trzeba przyznać, ze ich wybór jest póki co biedny. AMD zdaje się sugerować, że musiało w ogóle przez ostatnie pół roku do roku w ogóle przekonywać partnerów, że faktycznie wracaą do gry i warto robić mobo pod nich. No, ale producenci już zapowiadają kolejne modele, kwestia czasu. Oczywiście dla AMD im szybciej tym lepiej, ale ważne też, że platforma ma zostać na 4 lata, a nie być skasowana po 2 jak to ma Intel w zwyczaju.
W kwestii IGP i OC racja, nie ma o czym dyskutować niestety. Co prawda będą Ryzeny z integrą, ale raczej tylko modele 4R/8W, no i znów jak to u AMD - później Ikona: ;) (choć mnie to nie dziwi, jak na firmę obecnie nawet nieco mniejszą od Nvidii to mają ostatnio napięty grafik premier chyba jak nigdy Ikona: ;) ).
"wsparcie większej ilości technologi." - co masz na myśli? wspomniana wcześniej integra i jej bajery?

Płyty:
- są także modele z sieciówką Intela, konkretniej 10 modeli (w tym np. GBT z dwoma sieciówkami - Intela i Killera):
https://cenowarka.pl/?cat=mbam4&xf=4771_Intel
choć wybór między Intelem czy Killerem wydaje się być kwestią gustu, z kolei większość nawet Realtek powinien urządzać
- AMD potwierdziło, że pracuje nad obsługą szybkiego RAMu i efekty będą miesiąc-dwa od premiery R7, wczoraj pokazali demo porównawcze wydajności F1 między 2133 (z takim zegarem testowało np PurePC) a 2933. No i niektóre płyty chyba już osiągają 2933-3200. 4 banki też można używać, chyba, że masz na myśli połączenie szybkiego RAMu i 4 banków jednocześnie - no ciekawe czy coś się zmieni w tej materii.
- HDMI 1.4 - szczerze to nie studiowałem tematu, 2.0 jest wspierane, ale może producenci płyt mogą robić co chcą? W Kaby też jest różnie. Sądziłem, że żadna płyta nie wspiera, ale widzę, że są jakieś. (może kwestia braku wsparcia natywnie? mówiło się o 2.0 natywnym dopiero w Z370). Tak czy tak u obu trzeba uważać przy wyborze jeśli na tym zależy. A co do ficzerów to AMD ma usb 3.1 gen2 w chipsecie, Intel nadal się nie dorobił.

Podsumowując - nowa platforma AMD ma jeszcze jak wspomniałeś choroby wieku dziecięcego, ale to nie oznacza, że powinni wyceniać procki 200zł taniej Ikona: ;) AMD raczej na brak popytu nie narzeka, więc byłoby to głupotą z ich strony. Najpierw się rzucą (na R7 już rzucają) zapaleńcy, a ci bardziej rozsądni jeśli im się nie pali w tym momencie to poczekają aż się sprawy wyklarują i wtedy zadecydują. W każdym razie mówimy o 4/8 od AMD w cenie 2x mniejszej od 4/8 od Intela - no aż takiej przepaści w IPC to na pewno nie ma Ikona: ;)

17.03.2017 00:34

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1274

Nie pisze o używanych płytach MAN! pisze o używanych procach, a te o ile nie były katowane masakrycznymi napięciami na DI/LN to raczej nie mają zwyczaju się psuć ...
Jestem jak najbardziej, żeby AMD wróciło do gry, ale na razie ich oferta w tym segmencie tzn R5 przy obecnych problemach i kursie i przeliczniku $ wygląda średnio/słabo
Za to R7 szczególnie 1700 i 1700x będą jak najbardziej godne uwagi jak poprawią problemy z kontrolerem ? przy pełnym obsadzeniu slotów RAM i VM http://www.servethehome.com/amd-ryzen-with-vmware-esxi-a-pink-screen-of-death/
A i płyty są biedne tzn co oferują w stosunku do ceny. Po ostatnim promo Asusa z cashback można wyrwać dobrą

"Coś się kończy, coś się zaczyna" A. S.

17.03.2017 00:36

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1274

ninja edit : można dorwać bdobrą płytę na z270 za ca. 500 zł

"Coś się kończy, coś się zaczyna" A. S.

17.03.2017 01:46

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

"Nie pisze o używanych płytach MAN! pisze o używanych procach"

A płytę to niby skąd? Grzebanie w poszukiwaniu leżaków magazynowych pewnie w słabych cenach? Chciałbyś się pakować w starą platformę? Za kilka miesięcy już nawet LGA 1151 może zostać zastąpione kolejną podstawką, a ty zalecasz zamiast Ryzen pchać się w przestarzałe 1150 z odchodzącym DDR3, kulawym M.2 10Gbit i platformą wspierającą max 4 rdzenie zamiast bardziej nowoczesnej platfomy AM4 oferującej wsparcie dla co najmniej 8 rdzeni i potwierdzonym supporcie przez 4 lata i kilka generacji procesorów? Srsly? Ikona: ;)

"Jestem jak najbardziej, żeby AMD wróciło do gry, ale na razie ich oferta w tym segmencie tzn R5 przy obecnych problemach i kursie i przeliczniku $ wygląda średnio/słabo "

Ja nie pisałem, że AMD wróci. Już wróciło. Już mają taką ofertę w high-endzie jakiej nie mieli odkąd Intel wydał Core 2 Duo w 2006. Naprawdę niektórzy nie potrafią się cieszyć z takiego przełomu tylko wiecznie marudzą, bo chcieliby jeszcze lepiej. Mówimy o firmie, która ledwo podniosła się ze skraju bankructwa i tworzyła tą architekturę dosłownie na oparach (w 2015 i kawałku 2016 mieli najmniejsze wydatki R&D od wieków, chyba dekady, a przecież mają na głowie jeszcze GPU... o przychodach z PC nie wspominając - gdyby nie wstrzelili się w konsole to pewnie już by zdechli albo zupełnie zamrozili rozwój x86 jedynie skupiając się na GPU). Za mniej niż miesiąc uzupełni ją o modele ze średniej półki, które oferują w danej kwocie sporo więcej od Intela.
A mieszanie tymczasowych problemów wieku dziecięcego, które mogą nawet zniknąć do czasu premiery Ryzen 5 z oceną opłacalności procesorów jest co najmniej dziwne z twojej strony. Krytyczne błędy muszą ogarnąć i ogarną, a nawet jeśli pozostaną jakieś niedoskonałości jak np. obsługa szybkiego RAMu tylko obsadzając 2 sloty, a przy 4 tylko wolniejszy to dla większości nie będzie dyskwalifikujące czy obniżające wartość. Gracze i overclockerzy (a to oni potrzebują szybkiego RAMu) niemal zawsze obsadzają tylko dwa sloty. A profesjonaliści, którzy będą na tym robić obróbkę wideo, rendering itd. nie potrzebują mieć obsługi najszybszego RAMu. Koniec końców liczy się wydajność i będą (już są) redakcje, które przetestują Intela z szybszym RAMem i gdy to wpływa na wydajność to to uwzględnia się do oceny opłacalności i tyle. Sam support konkretnej prędkości nie ma większego znaczenia chyba, że ktoś chce e-pauką wymachiwać.

Ceny mobo - no spodziewałem się, że będzie lepiej, tyle, że w przypadku Ryzena 7 to w zasadzie nie problem, bo mówimy o prockach konkurujących wydajnością z HEDT Intela (gdzie raz, że CPU sporo droższe i płyty tez tanie nie są, szczególnie jak na obu platformach chcemy tylko złożyć coś co będzie działać i mieć 4 sloty RAM to w HEDT zapłacisz więcej. No i płyty AM4 jest na razie ogólny niedobór i to może sztucznie podbijać ceny. Za jakiś czas powinno być zarówno więcej płyt jak i ceny lepsze, może nawet już na premierę Ryzen 5 Ikona: ;)
A jak ktoś tylko gra i zastanawia się między Ryzen 7, a 7700k to niech bierze tego drugiego i koniec tematu po prostu.

Poza tym bez urazy, ale uprawiasz jakąś (nie)logiczną schozofrenię. R7 potrafisz ocenić stwierdzając "jak poprawią problemy to godne uwagi", a R5 oceniasz na zasadzie "są problemy, więc za drogie" Ikona: ;) Skoro w R7 jesteś w stanie choć na moment skupić się na ocenie price/performance to zrób to samo z R5 i wyjdzie ci, że oferują lepszy stosunek wydajności do ceny i nadal lepszy (overall) od Intela. Ze już nie tak dużo lepszy jak Ryzen 7 na tle HEDT to naturalne, bo im niższa półka tym Intel ma mniej nadmuchane marże, a razem z tym AMD ma mniejsze pole manewru do oferowania znacznie taniej, szczególnie, że na razie nie stworzyło dedykowanego mniejszego chipu tylko jedzie na kastratach i pewnie proporcje popytu na dane serie i tak sprawią, że pewnie będą zmuszeni blokować część w pełni sprawnych chipów i sprzedawać jako Ryzen 5/Ryzen 3. No i jeszcze dochodzi kwestia wyrabiania z produkcją (a nawet jeśli znaczące jej zwiększenie byłoby możliwe to jeszzce kwestia żeby nie zostało potem zbyt dużo leżaków jak już wyjdą nowości na Zen2 i obecne Zen1 wyjdą z mody Ikona: ;)

17.03.2017 01:57

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

lolnalem

na tego psod-a w esxi, nawet nie skomentuje bardziej bo zal, sorry, ryrzal...

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

17.03.2017 02:11

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1274

tl;dr sorry ale wymiekam ;D
Freezer64 zrozum, R7 ma sens, bo potencjalnie nadaje się do virtualek home test labu, renderowania itd
O ile poprawią niedociągnięcia - problemy z RAM i wywalaniem się VM to oferuje więcej, za mniej
R5 tego sensu nie ma, za słaby do do w/w a w grach ustępuje odpowiednikom Intela.

Wymiot, UFO, Rafcio już wysiedli z hype train (ships), chyba pora na Ciebie ?

"Coś się kończy, coś się zaczyna" A. S.

17.03.2017 02:57

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Doown

Wiesz, pisząc że Ryzen 5 6/12 jest za słaby do virtulek, renderowania itd. to tak jakbyś stwierdził, że wszystko poza Intelem za 1100$ się nie nadaje? Ikona: :D
A gdzie segment prosumentów? A gdzie studenci, którzy jeszcze nie zarabiają na tym poważnych pieniędzy, ale ld czegoś muszą zacząć? (a w przyszlosci mogą sobie zmienić na Ryzen 7 2000/3000 - i to jest też siła tej platformy).
A jak ktos nie podkręca to 1600X zapewni mu lepszą wydajność allround od 1700, bo wielowątkowo nie straci zbyt wiele, a jednowątkowo zyska. (więc jak ktoś np. renderuje ale nie ma z tego kokosów, a czasem też pogra, ale jak większość - na 60Hz to ten proc może być idealny dla niego).

Co do innych to wymiot jest entuzjastą i ma Titana XP, więc mnie jakoś bardzo nie dziwi, że odpadł. Rafcio? Ja sam mu od pół roku trułem, że dla niego do 144Hz monitora i grania w wysokim fps nadal Intel będzie lepszy. Ja po prostu nigdy do hype ships nie wpadłem i przed premierą potrafiłem sprowadzać wielu na ziemię i obstawiając, że może być tak sobie. Jak chodzi o mnie to podtrzymuję to co pisałem jeszcze premierą - względem 2500k nie oczekiwałem i też nie ma odpowiednio dużego kopa w grach, ale w tym roku i tak nie miałem w planach zmieniać procka, więc dam im szansę w Zen2, jak zawiedzie to najwyżej kupię Intela i tyle. Jednak nie podoba mi się ten nadmierny hejt co poniektórych. To jest epokowy moment w ich portfolio x86, ale i sytuacji i wyborze na rynku. W dodatku to dopiero ich pierwszy krok na nowej ścieżce, wreszcie ścieżce która prowadzi tam gdzie trzeba, a nie modułach Bulldozer prowadzących na manowce. A niektórzy tak się zachowują jakby była jakaś katastrofa i nie wiem, może w ogóle AMD nic nie wydawało. I nie mam tu w tej chwili akurat ciebie, choć też trochę przesadzasz.

Wracając do Rafcia - fajnie, że mimo to dał im szansę, ale co bardziej mnie cieszy - że teraz nie hejtuje jak co poniektórzy tutaj. Wręcz czasem pisze, że niektórzy przesadzają. Tak samo MPA2K mimo że obawiałem się hejtu po nim. Jestem podbudowany ich postawą Ikona: ;)

Natomiast został ZED. I ostatnio nawet się ucieszył, że w WoW jego 1700X okazał się szybszy od i7-5820K 4,5GHz Ikona: ;)

17.03.2017 09:44

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

freez

ale ja akurat bardzo chcialem, zeby im sie ten procek udal. chcialem, zeby zmazali porazke bullshitozera, chcialem sobie zlozyc wreszcie cos na ayy, czego nie trzebaby sie wstydzic 'na dzielni', kurdebele, dalem sie wziac pod chuja jak przedszkolak ich marketingowi (znowu, przy bulklozecie wstyd mowic ale tez im kibicowalem, ale w pore sie opamietalem) i wsiadlem na hypetrain robiac preorder i majac praktycznie gotowy, czekajacy mb+cpu (ba, nawet blok wodny do am3 wykopalem) setup. i co? i gowno, jak zwykle Ikona: :D
wiecej, nawet teraz po premierze, jak juz wiedzialem, ze jest kloc, chcialem dac szanse, ale co? nawet tak podstawowego gowna, jak wirtualki nie jest w stanie ayy ciagnac, wyncyj ramuf do rdzeniuf tez nie dolozysz, bo 'problemy wieku dzieciecego, bedzie update mikrokodu blablabla' ze kurwa jego mac co? nie wiem, serio to ktos na powaznie pisze, czy tylko sobie tak pierdzi pod wiatr? Ikona: :D serio amd? serio? Ikona: :D

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

17.03.2017 10:56

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1274

Freez mam to samo co Wymiot, Też bardzo chciałem, żeby im się udał ofc mój budżet skromniejszy pozwalał na R7 1700 a jeżeli byłoby to uzasadnione perf/$ to i rzuciłbym się na R7 1700X.
Niestety na razie jest est jak jest...
Trochę już sprzętu w życiu przeszło przez moje ręce, nie mam już 15 lat ergo nie mam chęci ani zapału, żeby marnować swój czas, na rozwiązywanie problemów, za których rozwiązywanie odpowiedzialni są inżynierowie firmy z Sunnyvale i biorą za to grube $$$
Nie będę kopał się z koniem, ani wymyślał koła na nowo, czy poprawiał to co zostało spieprzone i trzeba "czekać ™"

"Coś się kończy, coś się zaczyna" A. S.

17.03.2017 10:57

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 101

...

pies to kupi...

17.03.2017 11:11

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 1274

Freezer64
więc dam im szansę w Zen2 jak zawiedzie to najwyżej kupię Intela i tyle. 


Tymi słowami sam przyznałeś, że Zen1 nie spełnia oczekiwań. Gdyby tak było każdy rozsądny wskoczyłby do obozu zielonych tak jak było za czasów Durona i Athlona XP.

P.S też trzymam kciuki za Zen2.

"Coś się kończy, coś się zaczyna" A. S.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2017 11:13

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

hmmm

tylko kto kupi Zen 1 by wyszedł Zen2? Ikona: ;)

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

17.03.2017 11:18

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

jak juz nie czekam

sorry, za pozno, za bardzo niedorobionie, za bardzo NIE. jasne, niech sie odbija, jestem za brakiem konkurencji, ale ich niedopracowanego stolca, przynajmniej w tej generacji brac nie mam zamiaru, wole zaplacic 3 razy tyle za zbyt wysoko wycenionego intela, ale tam przynajmniej wywale kase w 'bloto' majac swiadomosc ze wszystko mi bedzie dzialac jak powinno.
wogole, czy dobrze mi sie wydaje, czy na platformie ayy z 2017go roku nie wsadze wiecej niz 1 dysk nvm i to jeszcze z bulem dopy bo podpierdole linie pcie do ewentualnego sli? Ikona: :D pomine milczeniem juz porty usb2.0 na tylnim panelu...

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

17.03.2017 11:31

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Brudka

Nie bój się, i tak pewnie popyt przekroczy im podaż, tylko producenci mobo muszą się ogarnąć, bo podaż płyt AM4 słabiutka na razie (spiseg Intela? Ikona: ;) )

Doown
Przyjmujmy w uproszeniu, że zawsze byli czerwoni, bo od 2005 zielony pieprzy się z Nvidią Ikona: ;)
Nie, wtedy nie brali wszyscy. AMD w najlepszym momencie ledwo przekroczyło 50% - to pokazuje zabetonowanie niektórych konsumentów, ale też efekt praktyk za które potem dostali 1mld kary (różne szemrane monopolistyczne zagrania).

A przyznałem głównie to, że nie mam teraz kasy na zmianę platformy Ikona: ;) No ale fakt - moich oczekiwań nie spełnia, bo nie robię zbyt mocno wielowątkowych rzeczy, a wzrost w grach względem Sandy nie jest satysfakcjonujący dla mnie, ale przesiadka na Haswella także by mnie nie urządzała. Po prostu jak babrać się w kosztowny i kłopotliwy (bardziej niż zmiana grafy) upgrade platformy to dla konkretniejszej różnicy.
Natomiast czy rozważyłbym Zen1 gdybym siedział teraz na totalnym złomie? Odpowiem za miesiąc gdy będą wyniki R5 i może platforma będzie stabilniejsza i lepsza obsługa szybkiego RAMu (btw. dziś się okazało, że prędkość RAMu wpływa także na prędkość Infinity fabric odpowiedzialnego za komunikację pomiędzy dwoma CCX).

17.03.2017 11:37

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

freezer

poczekaj jeszcze pare tygodni, mam wrazenie ze to nie koniec 'rewelacji' Ikona: ;)

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

17.03.2017 13:40

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

Freezer64

Ja właśnie siedziałem na "totalnym złomie", który w dodatku sprzedałem kilka miesięcy temu (była okazja) i dalej czekałem (męczyłem się) na laptopie.
Wcześniej kupiłem grafikę, pamięć, dysk M.2 i 27'' monitor.
Ryzena zamówiłem jako jeden z pierwszych, a płytę główną ściągnąłem z Niemiec, bo u nas właściwie nadal są niedostępne.

A lekkie rozczarowanie Ryzenem w moim przypadku wynika z tego, że miałem zbyt wygórowane oczekiwania.
Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.
Tak, czy inaczej w Fallout 4 w fullHD gra się świetnie i miodnie Ikona: :)
Oczywiście wyłączyłem antialiasing Ikona: :)

RYZEN... i wszystko jasne :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2017 13:58

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

wendol

oceń obiektywnie "kulturę pracy" nowego nabytku Ikona: :)

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

17.03.2017 14:39

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

Jest bardzo kulturalny ;)

Ma tyle rdzeni (podobno mówi się "rdzeniuf" ;)), że responsywność Windows jest niesamowita. Oczywiście 16 GB RAM i dysk nvme też robią swoje. Klikam i mam - to duża przyjemność.
Na razie mam go krótko i mało testowałem, ale jest komfort.

A moje "lekkie rozczarowanie" bierze się z tego, że zobaczyłem, że Intel ma więcej czegoś tam - jakichś cyferek, a ja myślałem, że Ryzen będzie miał więcej we wszystkim Ikona: ;)

RYZEN... i wszystko jasne :)

17.03.2017 15:05

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

Tak, jak Freezer

mi wcześniej powiedział - byłbym bardziej zadowolony i zobaczyłbym MOC, gdybym oprócz grania zajął się jakimś renderingiem - w przypadku większych projektów miałbym zysk czasu liczony w godzinach.

W grach widać tylko tyle, że jest płynnie cały czas - to wreszcie procesor porównywalny do najlepszych Inteli.

Budę mam full tower (Phanteks Enthoo Pro), dobrze wentylowaną, cooler Noctua, procek chodzi na "auto" i tylko czasami, momentami coś głośniej zaszumi.
Chyba jestem zadowolony - wreszcie pogodzę się z tym, że nie zdeklasował wszystkich Inteli razem wziętych Ikona: ;)

RYZEN... i wszystko jasne :)

17.03.2017 15:28

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

Aha

- w F4 do Bostonu jeszcze nie doszedłem (tam podobno mogą zacząć się "schody") - na razie zbieram złom i buduję domki - fajna gra Ikona: :D

RYZEN... i wszystko jasne :)

17.03.2017 16:06

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 101

...

ale lepiej się zbiera złom i buduje domki mając tę cudowną satysfakcję z 8 rdzyniuf i 16 wuntkuf ? Czujesz to podniecenie ?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2017 17:35

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

To mówisz, że miło mówi "dzień dobry" i nie beka przy stole? Ikona: ;)

ale dropów nie masz? FPS skała?

nie pytam o rendering bo go nie robisz, czy obróbki wideo - więc nie ma co czego porównać Ikona: ;)

napisz jeszcze jakie masz zakresy temperatur na normalnym obciążeniu systemowym (pulpit, gra, coś wymagającego - niekoniecznie super pi czy inne cuda), może zrób taki monitoring hwinfo i wrzuć screena z kilku godzin pracy Ikona: :)

Noctua z jednym wentylem, dwoma? Jaka prędkość na idle?

Pytam bo z ciekawości porównałbym go do swojego i5 skylake. Ikona: ;)

Oczywiście prędkością nie ma co porównywać, bo to nie ten przedział, ale kulturą można. Ikona: :p

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

17.03.2017 19:43

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

Brudka

FPS-y nie spadają poniżej wartości, jaką bym zaczął zauważać gołym okiem Ikona: :)

Z temperaturami jest jakiś "przekręt" - AMD dodaje + 20 C do pomiarów, żeby procesory same nie podniosły za mocno taktowania
Pisali o tym na różnych stronach, a już myślałem, że źle go posmarowałem, czy coś w tym stylu.
Powiem tyle, że temperatura przy max obciążeniu nie wzrasta mocno względem idle (jakieś 10 C z tego, co pamiętam), tylko wiatraki się szybciej kręcą i je wyraźnie słychać.
Idle: 60, load: 70 - tak to mniej więcej wyglądało, jak testowałem (trzeba odjąć te 20 stopni), ale długo go nie męczyłem.
To Ryzen 1700X. W CPU-z dochodził tylko do swoich standardowych 3,4 GHz, a jak mu puściłem jakiegoś starszego "kata", to miał to swoje standardowe "turbo" 3,8 GHz.
XFR "nie działa" - więcej nie pójdzie na "auto", bo go ten algorytm temperaturowy ogranicza. Może AMD nie było pewne, czy będzie wtedy stabilny i dlatego dodali te 20 C?

Noctua z jednym wentylem.
Max 1400 rpm, a na idle to dokładnie nie pamiętam. 800-900?
A procesor na idle 2 GHz Ikona: :)

Wygląda na to, że AMD zapowiedziało "fiuczery", których sami się boją i przynajmniej na razie to "zablokowali"??

To tyle.
"Monitoring" z kilku godzin "pracy" to będę miał "organoleptyczny", jak sobie pogram Ikona: :)
Szkoda mi czasu na testy Ikona: :)
Powiem tylko, że "działa" i da się na nim grać, ale jak zobaczyłem, że 7700K jest od niego szybszy, to nie było to dla mnie takie oczywiste Ikona: ;)

4, 3, 2, 1... Fallout Ikona: :D

RYZEN... i wszystko jasne :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2017 19:48

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

wendol

to zanim zaczniesz grać odpal hwinfo w tle i zrzuć do paska, potem wrzuć screenshota - będzie wszystko wiadomo Ikona: :)

Idle 40 st C to i tak trochę - skylake ma średnio 20-22, pewnie wykręcony do 30.
load: 50 - to bardzo ładnie Ikona: :)

jeszcze pytanie przy jakich prędkościach wentyla, mój przy max load nawet nie podnosi obrotów. Cały czas fortis3 ma ok 650 obr/min. Load to jakieś 42-44 stopnie max. Średnio 38, idle: to 20 - temperatura pokojowa.

No ale to nie kręcony proc.

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

17.03.2017 20:19

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

OK - wersja portable siedzi na pasku

Skończę pewnie rano Ikona: :)
W sumie ciekawy pomysł - będzie wszystko czarne na białym Ikona: :)

RYZEN... i wszystko jasne :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2017 20:55

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

ano dokładnie Ikona: :)

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

17.03.2017 21:05

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Brudka

20-22 stopnie na procesorze? Masz na myśli Delta over ambient? Ikona: ;)

17.03.2017 21:10

Wątków: 3 | Odpowiedzi: 5311

ma na mysli

pewnie 'mierzone po kartonie' Ikona: ;)

6700k, asus m8e, titan xp + ekwb predator, 2*g.skill f4-3000c15d-32gtz, tt water 3.0, corsair 450d + ax760, samsung 950 pro 512, 850 pro 256 + 1tb, acer x34, iiyama b2888uhsu

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.03.2017 21:37

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

mam na myśli

nie dopisujcie teorii Ikona: ;)

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 648x799) Zobacz oryginał

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

18.03.2017 06:12

Wątków: 4 | Odpowiedzi: 572

tak wyszło:

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 544x850) Zobacz oryginał

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 544x623) Zobacz oryginał

RYZEN... i wszystko jasne :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

18.03.2017 07:54

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

jeśli faktycznie -20 stopni są te tempy to bardzo ładnie to chodzi Ikona: :)

choć ja bym powiedział, że rozbieżność bardziej jest -10 *C
popatrz co Ci pokazuje płyta pod sekcją CPU - jest 10* różnicy między sensorem CPU a płyty.

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

18.03.2017 13:27

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Brudka

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/03/13/amd-ryzen-community-update?sf62109582=1
(scroll do tabelki)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

18.03.2017 14:03

Wątków: 319 | Odpowiedzi: 22019

Freezer

ale wiesz, najlepszym testem byłoby po prostu zmierzyć czujnikiem podczerwieni faktyczną temperaturę wydzielaną - bo teraz ajj zrobiło takie czary mary, czujnik swoje, oni ze slajdami swoje i .uj jeden wi gdzie leży prawda Ikona: ;)

*Co Cię nie zabije, to Cię nerwowo rozpier..li* [i5-6500, 16GB/DDR4, 660Ti@2GB, ASUS ProGaming Z170, M500@240GB, F1@640GB, F3@1TB, 7K6000@5TB - surround: 4000x1024]

18.03.2017 16:40

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 45371

Brudka

To ile naprawdę ma rdzeń to inna kwestia, ale liczy się fakt, że w 1800x/1700x tempy są sztucznie podbite względem odczytów i względem modelu 1700 o 20'C.