Dzień Bezpiecznego Internetu - 10 praktycznych porad

Kamil Pieczonka, 2017-02-07 22:00 | Źródło F-Secure |

Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu obchodzona 7 lutego skupia się przede wszystkim na ludziach młodych. Według raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Instytut Badawczy NASK, młodzież w Polsce wydaje się być świadoma nadużyć w sieci i aż 57,6% badanych przyznaje, że ogranicza dostęp do osobistych danych ze względu na chęć ochrony swojej prywatności.

Badanie wykazało, że 80% nastolatków stale korzysta z Internetu przebywając w domu, a 30% pozostaje bez przerwy on-line także poza miejscem zamieszkania. W dobie powszechnego dostępu do sieci jesteśmy bardziej narażeni na cyberzagrożenia podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń (laptopy, smartfony, tablety), niż na zagrożenia w życiu realnym. Firma F-Secure, specjalizująca się w rozwiązaniach cyberbezpieczeństwa, przedstawia 10 praktycznych porad, jak zadbać o kwestie ochrony i prywatności w sieci.

1.     Ustawienia prywatności – warto poświęcić kilka minut na ich odpowiednie skonfigurowanie w aplikacjach na smartfonie lub w mediach społecznościowych, np. poprzez wyłączenie funkcji automatycznego oznaczania na zdjęciach umieszczanych na Facebooku bez wcześniejszego wyrażenia zgody użytkownika.

2.     Dwuetapowa weryfikacja – to podwójne zabezpieczenie podczas logowania, często wykorzystujące wysyłkę wiadomości SMS w ramach potwierdzenia, należy stosować nie tylko podczas płatności on-line, ale zawsze kiedy jest to możliwe.

3.     Hasło domyślne – czujność powinna być wzmożona gdy tylko pojawia się to stwierdzenie. Dane logowania nadane domyślnie przez producenta (np. admin/admin) powinny zostać jak najszybciej zmienione, a w szczególności w urządzeniach sieciowych takich jak routery.  

4.     Załączniki – szczególnie te przesłane od nieznajomych z typowymi rozszerzeniami (.zip, .pdf, .xlsx itp.) lub przekierowujące na podejrzane strony internetowe mogą zawierać złośliwe oprogramowanie i nie należy ich otwierać.

5.     Ustawienia makr – przesyłane dokumenty pakietu Office mogą zawierać złośliwy kod, który umożliwia cyberprzestępcom zaatakowanie użytkownika jeżeli otworzy plik i uruchomi obsługę makr. Sugerowane jest ustawienie „Wyłącz wszystkie makra”.

6.     Blokada urządzenia – urządzenia mobilne towarzyszą nam niemal wszędzie, dlatego warto je chronić nawet podstawową blokadą ekranu z koniecznością wpisania PIN-u, symbolu czy za pomocą czytnika linii papilarnych.

7.     Ochrona bankowości – w przypadku dokonywanie płatności na danym urządzeniu warto pamiętać o zainstalowaniu na nim oprogramowania, które zawiera ochronę przeciw wykradaniu danych logowania (phishing) oraz funkcje ochrony bankowości.

8.     Mocne hasło – należy stosować długie i skomplikowane hasła, zawierające także cyfry i znaki specjalne – inne dla poszczególnych portali czy usług. Pomocny może być menedżer haseł – oprogramowanie, które gromadzi wszystkie hasła w jednym miejscu i wymaga od użytkownika jedynie danych logowania do programu.

9.     Publiczne sieci Wi-Fi – korzystając z nich należy zachować środki ostrożności. Cyberprzestępcy zalogowani do tej samej sieci mogą z łatwością wykraść dane innych użytkowników. Ochronę może stanowić szyfrowanie komunikacji dzięki oprogramowaniu typu VPN, np. F-Secure Freedome z możliwością kilkudniowego darmowego testowania.

10.  Udostępnianie treści – najwięcej informacji o internautach znajduje się w mediach społecznościowych. Warto zwrócić szczególną uwagę na zakres treści udostępnianych przez podopiecznych.
 

Źródło: Badanie „Nastolatki 3.0” przeprowadzone w 2016 roku przez Instytut Badawczy NASK: https://www.nask.pl/download/1/300/RaportNastolatki30-wybranewynikibadanogolnopolskich.pdf

 

Tagi: Internet, bezpieczeństwo w sieci, nask, porady, Dzień Bezpiecznego Internetu, dziecko w internecie, zagrożenia w sieci,

Komentarze (1)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

08.02.2017 00:06

Wątków: 54 | Odpowiedzi: 31699

hmmmz

Ikona: mdleje Wujki Dobra Rada z F-S przemówiły Ikona: :) Porady w stylu

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 640x960) Zobacz oryginał

Capitalization is the difference between "helping your uncle Jack off a horse" and "helping your uncle jack off a horse"

Aby dodać odpowiedź zaloguj się.