CES: Project Christine - innowacyjny modułowy komputer od Razera

Daniel Górecki, 2014-01-08 11:02 | Źródło |

W Las Vegas nie mogło zabraknąć także Razera, który przedstawił owoc swoich dwuletnich prac – łatwe do modyfikacji, wydajne i ciche komputery stacjonarne, które usatysfakcjonować mają zarówno hardcore’owych graczy, którzy sami składają własne systemy, jak i osoby kochające grać, ale nie bardzo mające pojęcie o tym, jak złożyć komputer.

Prototyp tego modułowego komputera nazywa się Project Christine - producent bada na razie, czy spodoba się on graczom, podobnie jak to było w przypadku tabletu Project Fiona, który cieszył się dużym zainteresowaniem i Razer zdecydował się w końcu wypuścić go na rynek już jako Razer Edge.

Nowatorki design Christine polega na integracji wszystkich komponentów PC, jak CPU, GPU, dyski, pamięć RAM czy zasilacz, w małych metalowych modułach, które możemy szybko i bezproblemowo wymieniać. System jest bezprzewodowy, do połączenia i zsynchronizowania wszystkich komponentów wykorzystuje architekturę PCI-Express i pozwala na funkcjonalność „plug-and-play". Co więcej, każdy moduł posiada system aktywnego chłodzenia cieczą i został dodatkowo wyciszony. Znajdziemy tu także wbudowany wyświetlacz LCD, który umożliwi kontrolę i dostarczy informacje o każdym module - te mogą być sprzedawane przez Razera, ale producent nie wyklucza także produktów od niezależnych firm.

Projekt jest ambitny, jednak szybko nasuwa się podstawowe pytanie - ile to będzie kosztować . Jeśli graczy nie będzie na to stać, to Project Christine może nigdy nie upuścić fazy prototypu.

razer-christine-gallery-06_verge_super_wide

razer-christine-gallery-04_verge_super_wide

razer-christine-gallery-02_verge_super_wide

razer-christine-bg-04_verge_super_wide

razer-christine-bg-02_verge_super_wide

 

Tagi: razer, moduły, komputer stacjonarny, PCI-Express, CES 2014, modułowa budowa, Project Christine,

Komentarze (21)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

08.01.2014 11:23

Wątków: 72 | Odpowiedzi: 6954

Koncepcja fajna

ale jakoś nie widzę, żeby to wyszło poza stadium "rendera". A jakby jakimś cudem jednak zdołali to wyprodukować to pewnie cenami zawstydzą nawet appla Ikona: ;)

4790K, 32GB DDR3, GTX1080

08.01.2014 13:16

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 45

;)

Według mnie kompletny przerost formy nad treścią ale co kto lubi Ikona: ;) Niech zrobią modularne smartfony a nie takie wynalazki Ikona: ;)

wielu wie dużo ale nikt nie wie wszystkiego...

08.01.2014 14:18

Wątków: 35 | Odpowiedzi: 1035

Kompletnie nie praktyczne.

Wycieranie kurzu z pomiędzy tych "szczebli" będzie udręką.
Nie mówiąc o chłodzeniu elementów, bo dostępu powietrza tam prawie nie ma.

i7 2600k, Asrock P67 Pro3, 8GB DDR3 Corsair LP, Msi Gtx 1070 Gaming, Cogage Arrow + BeQuiet SilentWings 140 mm, Dell U2312HM, M500 240 GB + 4 TB Hdd

08.01.2014 14:20

Wątków: 72 | Odpowiedzi: 6954

whiteman69

Piszą przecież, że wszystko chłodzone cieczą.

4790K, 32GB DDR3, GTX1080

08.01.2014 14:26

Wątków: 398 | Odpowiedzi: 22192

chłodzenie, kurz....
A nikt nie pomyślał, że to Razer będzie sprzedawał klocki do tego komputera ? Ceny będą na takim poziomie, że Apple ich pozwie za marżę Ikona: ;)

2500K@4,5GHz || GTX970 Strix OC || P8P67-M || 2x8GB DDR3 || MX100 256GB || L8 430W CM || Define Mini || Dell U2312HM

08.01.2014 15:00

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 46172

Yogi

A wiesz jak działa chłodzenie wodne ? Ikona: ;)

no i +1 t.luk

08.01.2014 15:03

Wątków: 72 | Odpowiedzi: 6954

Freezer64

No chłodnica musi gdzieś być Ikona: :P Od dołu może siakoś? Nie wiem, z rendera nie będę wróżył Ikona: :P

4790K, 32GB DDR3, GTX1080

08.01.2014 15:25

Wątków: 150 | Odpowiedzi: 6219

t.luk

https://phonebloks.com/en/goals

:.:

08.01.2014 15:32

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 46172

tomek_olo

znam to, ale to zupełnie co innego, PC już ma wymienne części, Razer chce to tylko zlaicyzować i i przy okazji na tym grubo zarobić, modułowy telefon to rozwiązanie nowatorskie, bo wiadomo że telefony z zasady mają wszystko zintegrowane i to napędza sprzedaż corocznych, a może i co półrocznych następców Ikona: ;)

08.01.2014 15:33

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1471

Yogi

Freezerowi pewnie chodzi o to, że chłodzenie wodne powinno się czyścić co circa 3 miesiące

08.01.2014 15:40

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 46172

Squizz

a powinno ? nie wiem, chodziło mi o chłodnicę, bo de facto chłodzenie wodne = chłodzenie powietrzne + bonusowe elementy Ikona: ;)

tomek_olo
Zabrakło edyty w poście do ciebie, w skrócie :
- modułowy telefon +1
- modułowy PC ? A na cholerę skoro już jest modułowy ? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, szczególnie znając Razera, także -1
(i jakie to wielgachne, wtf ?)

08.01.2014 16:20

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 6

Freezer64

Zasadniczo modułowy może jest ale takie klocki złoży, wymieni sobie każdy w przeciwieństwie do zwykłego PC który jest czarną magią dla większości.

08.01.2014 16:39

Wątków: 150 | Odpowiedzi: 6219

.

ciekawe co potem z modułem, który się zestarzał/został zastąpiony nowym Ikona: :)

:.:

08.01.2014 16:57

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 46172

Razer powinien prowadzić recykling z rabatami na nówkę po oddaniu starego modułu Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.01.2014 18:49

Wątków: 9 | Odpowiedzi: 97

to im nie wyjdzie, bo:
- nawet gdyby, nowe wersje musiały by być wypuszczane baardzo często, czyli ogromnie zmienna, dynamiczna linia produkcyjna i olbrzymi popyt... a tanie to to nie będzie, no chyba, że tyle co średniej+ klasy płyta główna + cena obudowy czyli ile? np. najnowszy socket intella, dał bym... max 1200zł. No chyba, że źle rozumuję, i moduł dla CPU był by z jakimś mini mobem, i wymiana CPU na nowszej generacji wiązała by się z kupnem nowego modułu + CPU... bez sensu i napewno jeszcze drożej, obstawiam ~1000zł za samą budę bez modułów + w zestawie moduł HDD i ichszy zasilacz... a pewnie moduł dla CPU ~500zł.. nie wypali.

08.01.2014 19:50

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 117

Ja w moim pcecie

też mogę dowolnie wymieniać bebchy- cpu, gpu, mobo, zasilacz etc.: Czyli mogę do opatentować i zbijać na tym kasę?

08.01.2014 21:46

Wątków: 52 | Odpowiedzi: 2242

...

Poczytajcie co pisze na tych obudowach. Chłodzenie jest w tym samym module co zasilacz. Pewnie się rurkami łączy z tyłu, zresztą widać wejścia na nie.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

08.01.2014 23:38

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 45398

hmm

Ciekawostka ale raczej bez potencjału komercyjnego - jak ktoś nie potrafi/bo się sam majstrować, zawsze można zapłacić "skłądaczowi" 1/20 kwoty którą będzie trzeba przepłacić za ten wynalazek.

Jeśli choć jeden aliancki bombowiec doleci do Niemiec, to nie nazywam się Göring, tylko Meyer. -- Hermann Meyer.

09.01.2014 13:17

Wątków: 146 | Odpowiedzi: 5319

mciej

ale tu jest +10 do e-penisa oraz bonus u znajomych z iphonem +20

No i chyba tylko na to liczą

i5-2500k@4,5GHz|ASrock P67 Pro3|8GB Kingston@1866!EVGA GTX 1060 6GB |Crucial MX100 256 GB+500HDD|SS RL06 PRO + TT SmartSE 530W

09.01.2014 15:13

Wątków: 391 | Odpowiedzi: 40490

przypomnij ktos

gdzie my juz to widzielismy? bo mam wrazenie ze deja vu mam.

Semper frakkin fi!

09.01.2014 15:21

Wątków: 391 | Odpowiedzi: 40490

chlodzenie + zdjecia

http://reviews.cnet.com/desktops/razer-project-christine/4505-3118_7-35834097.html

Semper frakkin fi!