Japonia rezygnuje z energii jądrowej

Daniel Górecki, 2012-09-16 13:32 | Źródło |

Po wydarzeniach z marca ubiegłego roku, kiedy to na wskutek trzęsienia ziemi oraz tsunami doszło do katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima, na rząd japoński wywiera się dużą presję  - dotyczy ona całkowitej rezygnacji z energii jądrowej i poszukiwania alternatywnych metod.

Chociaż energetyka jądrowa w Japonii stoi na bardzo wysokim poziomie i przestrzega się tam najbardziej restrykcyjnych standardów, to opinia publiczna nie chce więcej ryzykować i nakłania władze do zwrócenia się w stronę bezpieczniejszych rozwiązań.

Jej nacisk okazał się tak silny, że premier Yoshohiko Noda zmuszony był się ugiąć i wprowadzić zmiany do swoich wcześniejszych założeń. Potwierdził więc, że zamiast planowanego 50% wzrostu produkcji energii w elektrowniach atomowych, do 2030 roku Japonia całkowicie z niej zrezygnuje. Do tego też czasu aż 30% całkowitej produkcji energii pochodzić ma z odnawialnych źródeł, które powstaną dzięki wielu różnym projektom wspieranym przez rząd – przez ostatnie dwa miesiące 33 tys. z nich (zarówno małych, jak i dużych) otrzymało już dopłaty. To może jednak nie wystarczyć, więc planuje się także zwiększony import konwencjonalnych źródeł energii, m.in. oleju i gazu.

japonia_energia_nuklearna_2

Tagi: Japonia, energia, gaz, odnawialne źródła energii, elektrownie jądrowe, olej, Fukushima,

Komentarze (80)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 13:38

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

eh... demokracja. Ikona: sick
A niby Japońce to taki mądry naród.
Siła tępego tłumu jest jednak olbrzymia. U nas jakby "FAKT" razem z Polsatem i TVNem (i Trwam, a co) nagłośnili jakieś zatrucie się kilku osób kanapkami, to w całej Polsce by zaraz był zakaz pieczenia chleba.

Bo chyba nikt mi nie powie, że wszystkie elektrownie jądrowe w Japonii są tak samo narażone na problemy jak te w Fukushimie, nawet licząc te których "dozbrojenie" w zabezpieczeniach kosztowałoby mniej niż wywalanie w błoto całej kasy jaką w budowę tych elektrowni wpompowano.

Uninstallation successful

16.09.2012 13:46

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 1035

up

Niestety masz rację. Jednak po paru latach będzie inny rząd i on może zmienić zdanie. Zwłaszcza gdy ceny energii zaczną wyraźnie rosnąć.

P.S. Niestety politycy tu tez trochę zawinili. Gdyby byli mniej pazerni, a bardziej przewidujący to na długo przed wypadkiem zamknęli by najbardziej przestarzałą elektrownie atomową w kraju. Wtedy problemu by nie było.

Jeśli korporacja daje Ci coś za darmo, wiedz że to Ty jesteś towarem.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 13:47

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

generalnie...

... japonia jako kraj narażony ponadprzeciętną na trzęsienia ziemi faktycznie ma się czego bać, ciężko to oceniać czy przekładać na nasz kraj, gdzie tsunami czy trzęsienia ziemi to praktycznie niespotykane zjawiska.

...

16.09.2012 14:00

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

No popatrz ty się, wszyscy rezygnują z atomu, a Polska pcha na upartego Ikona: ;)
Nawet Niemcy z tego samego powodu (Fukushima) rezygnują całkowicie z Atomu Ikona: :P

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 14:19

Wątków: 27 | Odpowiedzi: 20006

Mayor

malo prawdopodobne, aczkolwiek traby powietrzne zaczynaja sie pojawiac w kraju, mieszkasz niedaleko od morza, to powinienes cos na ten temat wiedziec.

a ciemny tlum jestem w stanie zrozumiec - nikt nie chce umierac w chorobach popromiennych w imie taniej energii...

16.09.2012 14:30

Wątków: 64 | Odpowiedzi: 2657

.

powód jest jeszcze jeden: za cenę produkcji energii atomowej można uzyskać dużo więcej energii ze źródeł odnawialnych (wiatr, słońce, biomasa) tylko jakoś nikt o tym nie mówi Ikona: :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 14:33

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

maciekoc...

... o to ciekawe, pierwszy raz ktoś mi próbuje wmówić, że produkcja energii odnawialnej jest tańsza... może dlatego nikt nic o tym nie mówi bo to kompletna głupota?

Gooralski - owszem wieje tu, ale powstaje też sporo farm wiatrowych, bo nie zmienia faktu, że taka trąba wiekim zagrożeniem dla energii atomowej nie jest, mieszkam na pomorzu i nie mam nic przeciwko, żeby mi elektrownie atomową wybudowali.

...

16.09.2012 14:37

Wątków: 64 | Odpowiedzi: 2657

.

haha Mayor dobry żart Ikona: :) dla Ciebie może głupota, ale dla mnie nie. Możemy podyskutować, ale proszę o konkrety Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 14:40

Wątków: 321 | Odpowiedzi: 27931

maciekoc

pewnie to przez tą niską, dumpingową cenę na świecie kupa wiatraków stoi i się nie kręci. w samej Ameryce kilkanaście tysięcy z tego co pamietam. aaa... dodatkową korzyścią z wiatraków są fabryki mielonki z drobiu u podstaw turbin - mielą przelatujące ptaki z precyzją samuraja.

16.09.2012 14:44

Wątków: 64 | Odpowiedzi: 2657

.

kupa wiatraków stoi właśnie przez ludzi o poglądach podobnych do Twoich, jakie fabryki mielonki ? Wiesz chociaż na jakiej wysokości latają ptaki, a na jakiej wysokości znajduje się turbina ?
A że w Ameryce wiatraki stoją, ktoś tam kiepsko kalkuluje jeżeli wydał milion na wiatrak, a w ogóle z niego nie korzysta Ikona: ;) wtedy to rozumiem czemu energia taka droga Ikona: ;)

16.09.2012 14:45

Wątków: 169 | Odpowiedzi: 28562

Hmm

Czyli jednak ktoś wierzy w energię odnawialną dla całych miast Ikona: lol

PS
Kupa wiatraków stoi, bo się dopłaty skończyły. A tylko po to je instalowano. Podobnie jak w przypadku pól z gumowymi drzewkami, za które płaciła Unia.

16.09.2012 14:47

Wątków: 64 | Odpowiedzi: 2657

.

Vasago, potrafisz się tylko śmiać czy masz coś merytorycznego do powiedzenia ? Ikona: lol

Dopłaty się skonczyły to wiatraki się nie kręcą Ikona: lol akurat jak ktoś już postawił wiatrak to jego eksploatacja kosztuje ułamek ceny budowy

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 14:51

Wątków: 27 | Odpowiedzi: 20006

ostatecznie

jesli ludzkosc bedzie chciala przetrwac kolejne milenium, bedzie musiala siegnac po energie odnawialna, bo ta nieodnawialna sie zwyczajnie wyczerpie.

no ale to nie nasz problem, a jesli nie jest nasz - mozna go zwyczajnie zignorowac...

16.09.2012 14:55

Wątków: 169 | Odpowiedzi: 28562

Hmm

Wybacz, ale szkoda mi dnia na tłumaczenie ci czemu wygadujesz bzdury. Twoja niezachwiana pewność w to co pleciesz, połączona z cwaniakowaniem, też mnie do tego nie zachęca. Pogugluj chwilę, to sam znajdziesz całe elaboraty na ten temat https://www.google.com/search?q=abandoned%20wind%20farms%20usa

16.09.2012 15:09

Wątków: 694 | Odpowiedzi: 36191

ohoho...

mamy do czynienia z inzynierem Panowie Ikona: lol

Zapach obietnicy mam... :O

16.09.2012 15:10

Wątków: 194 | Odpowiedzi: 13095

niech sobie budują elektrownie jakie chcą

byleby internetu nie ruszyli Ikona: :P

16.09.2012 15:11

Wątków: 64 | Odpowiedzi: 2657

.

tylko nie cwaniakowanie Ikona: ;)
Vasago, tyle samo jest zwolenników co przeciwników, domyślam się że znajdę całe elaboraty na ten temat. Powiedz w takim razie czemu u naszych zachodnich sąsiadów tyle inwestuje się w energię odnawialną, czemu wszystkie wiatraki się kręcą, czemu powstaje coraz więcej farm słonecznych i przede wszystkim czemu oni także rezygnują z atomu ?

Jedynym Waszym argumentem są zabite ptaki Ikona: :) to powiedzcie w takim razie czy elektrownia atomowa nie niszczy flory i fauny ? Bo mi się wydaje że niszczy dużo bardziej niż wiatrak Ikona: ;)

I zapomnijcie o urban legends że wiatraki hałasują, emitują jakieś drgania czy cokolwiek innego, naprawdę stałem w środku farmy wiatrowej i jedynie co słyszałem to przejeżdżające samochody na drodze 500metrów dalej.

Le00n Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 15:15

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

maciekoc...

... ok ale nie sądzisz, że sam powinieneś też jakieś argumenty podać? ja zaczynam:
http://nuclearfissionary.com/2010/04/02/comparing-energy-costs-of-nuclear-coal-gas-wind-and-solar/

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 940x670) pochodzi stąd



oczywiście nie brakuje też tego typu opracowań, stworzonych przez zielonych:
http://www.unenergy.org/Popup%20pages/Comparecosts.html

tylko tutaj, porownuje się koszt energii, np. dla elektrowni słonecznej, o czterokrotnie mniejszej mocy niż ta atomowa (realnie, nominalnie nawet 5x) i zaciemnia sztucznie koszty.

Owszem energia słoneczna jest darmowa, owszem poza kosztem budowy, produkcja to tylko koszty utrzymania, ale sprawność paneli słonecznych to obecnie 10-20%, mamy całą kule ziemską nimi zabudować? Ikona: ;)

...

16.09.2012 15:16

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

maciekoc

Widzę, że jesteś w temacie Ikona: hahaha

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 15:19

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

ps.

i nic nie mam do wiatraków, mogą mi je nawet pod oknami stawiać, a zabijanie ptaków do mnie nie przemawia, ale to nie ta skala, jedna turbina ile ma? 2MW? Trzeba ich postawić 1500, żeby osiągnąć moc jednego bloku elektrowni atomowej Ikona: ;)

Niemcy to słaby przykład, inwestują w odnawialną bo tak sobie władze wymysliły, ciekawe czy Polacy by się ucieszyli jakby im doliczono do rachunku za prąd opłatę ekologiczną. W niemczech możesz sobie nawet kupować droższy, ekologiczny prąd Ikona: :D

...

16.09.2012 15:23

Wątków: 41 | Odpowiedzi: 5255

Bo przecież...

jak nasi "zachodni sąsiedzi" zaczną się podcierać papierem ściernym, to będzie znaczyć tylko, że tak jest najlepiej, najtaniej i najbezpieczniej. Ikona: :)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 15:25

Wątków: 45 | Odpowiedzi: 27342

ale gupki

Ikona: :P

mam nadzieję, że u nas jednak w końcu będzie atom (mogą mi nawet pod oknami postawić, tylko żeby widoku nie zasłaniało Ikona: ;) )

16.09.2012 15:28

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

maciekoc

Nie żebym był znawcą, ale co do hałasu wiatraków to nic dziwnego, że nic nie słyszałeś, bo człowiek słyszy najniżej 16Hz, a wiatraki wytwarzają infradźwięki 1-5Hz o głośności 100–107 dB(A) przy turbinie
"Infradźwięki są falami bardzo długimi, rozprzestrzeniającymi się na wiele kilometrów i przenikającymi nawet ściany betonowe. Na skutek rezonansu i małej skuteczności ich ekranowania są powodem znacznej uciążliwości w budynkach mieszkalnych położonych w bliskim sąsiedztwie elektrowni wiatrowych."
źródło wiki (z przypisem)

PS Powszechnie wiadomo, że atom jest najtańszy Ikona: :p

16.09.2012 15:30

Wątków: 248 | Odpowiedzi: 28216

nie przeszkadzają mi ani wiatraki,

ani "atomy". Skądś tą energię musimy brać, IMHO węgiel to bardzo krótkoterminowe rozwiązanie, mielonka drobiowa przeszkadza mi mniej niż zatrute powietrze, atom jest bardziej "zdrowy" niż węgiel (analogia do wypadków drogowych i katastrof lotniczych jak najbardziej się sprawdza)...

Tak wygląda to w dużym skrócie na świecie:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Nuclear_power_station.svg&filetimestamp=20120129132549

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

16.09.2012 15:30

Wątków: 64 | Odpowiedzi: 2657

.

a ja mam nadzieję, że jednak u nas nie będzie atomu Ikona: ;)

16.09.2012 15:31

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 16

@maciekoc

A jak energia atomowa niszczy florę i faunę? Trochę nie rozumiem... Jeden kompleks elektrowni atomowej ma kilka, kilkanaście hektarów, natomiast, przytaczane tu, farmy wiatrowe to wiadomo. Pamiętaj, że elektrownie wiatrowe wymagają energii (do ich wytworzenia itd) i surowców do ich produkcji, więc należy brać pod uwagę że turbina nie jest to konstrukcja z gałęzi i patyków. Nie ma dobrego rozwiązania w wytwarzaniu, chyba że...poniżej ->
Wg mnie obecnie nie dorośliśmy technologicznie na źródła odnawialne. Polska nie powinna budować elektrowni atomowej, ewentualnie kupić brakującą energię z zachodu, wyjdzie taniej niż u nas. Zamiast budować elektrownie za te grube mld złotych, tracąc kolejne mld przy łapówkach, błędach, itd lepiej te pieniądze przeznaczyć na naukę. Podejrzewam, że za te 55-70mld zł na "nasz" atom moglibyśmy rozwinąć naszą naukę, tworząc mnóstwo patentów w obszarach energetyki, konwersji energii cieplnej w elektryczną, wydajności katalizatorów, wydajności fotoogniw, optymalizacja przesyłu energii etc. Byłyby zyski dla gospodarki, a tak, z elektrowni będą zyski dla krętaczy zaangażowanych w to. No, ale w nauce nie da się robić takich "wałków" jak przy budowaniu obiektów dlatego nauka jest zaniedbana, a "budowanie" Polski tak "dobrze" idzie, a problemy są z tym związane jakbyśmy byli górzysto-bagiennym krajem.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 15:46

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

ehh...

... a ja się tu na rzeczową dyskusje nastawiłem, a dostałem tylko "mam nadzieję, że jednak u nas nie będzie atomu", mogłeś powiedzieć, że nie mam po co tracić czasu Ikona: :)

...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 15:49

Wątków: 45 | Odpowiedzi: 27342

Mayor

bo to była chyba riposta na mój post Ikona: ;) nie trać wiary Ikona: :P

16.09.2012 15:49

Wątków: 37 | Odpowiedzi: 358

maciekoc

Jesteśmy otoczeni atomówkami praktycznie z każdej strony. Co za różnica czy awaria będzie u nas czy np. w Niemczech. Z drugiej strony koszt uzyskania 1 kWh energii jest podobny jak przy elektrowni węglowej. Może w takim razie powinniśmy korzystać z surowca, którego mamy pod dostatkiem. Uran czy tor będziemy musieli sprowadzać. Jeśli chodzi o wpływ emisji CO2 na klimat ... zdania są podzielone. Na jego ocieplenie wpływają różne czynniki, również aktywność słoneczna, która zmienia się cyklicznie. Nikt właściwie nie wie jak duża jest nasza "cegiełka". Poza tym, dzięki gazom cieplarnianym mamy życie na Ziemi.

16.09.2012 16:03

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

Swoją drogą coś z tymi kosztami wyprodukowania jest coś nie tego
Jakieś bodaj 2 lata temu w zestawieniu z Polityki/Newsweeka było, że koszt wyprodukowania energii z atomu jest 4x tańszy od węgla.
Potem zaczęło się mówić, że ok. 2x tańszy, a teraz najczęściej spotyka się jeszcze dużo mniejszą różnicę Ikona: sarcastic

Mayor
Zabrakło mu argumentów to co ma gadać Ikona: ;)

16.09.2012 16:19

Wątków: 10 | Odpowiedzi: 576

onegumas

Z ogólnym kierunkiem rozumowania zgadzam się w zupełności. Nie prawdą jest jednak, że w nauce nie ma wałków. Są i w długim okresie czasu dużo większe od wspomnianych Ikona: :) Druga sprawa aby można było się uczyć nawet na podstawie tych domniemanych patentów to trzeba wdrażać je w wielkiej skali. A po co je wdrażać skoro już kupiliśmy tanią energię od sąsiadów? I tu się pojawia wałek bo nasz sąsiad dobrodziej powie to sprzedajta nam ten patent bo i tak go nie wdrożycie a tu jest w kopercie opłata nadprogramowa Ikona: :) I cały szmal wywalony na badania jak w błoto.

Zapamiętaj, że w tym i następnym wieku podstawą suwerenności państwa będzie niezależność energetyczna, co już widać gołym okiem.

Atom i badania nad nim - oczywiście że tak, mogą mi nawet pod blokiem postawić elektrownię. Najlepiej samopowielającą to paliwo wyjdzie taniej.
Źródła inne (niekopalne) - jako dywersyfikacja ryzyka utraty zasialania na 100% tak pod warunkiem, że będą rozproszone po całym kraju a nie grupowane w wielkie farmy. Spełnią w ten sposób dwa cele strategiczne. Dostarczą prąd i podniosą nam bezpieczeństwo militarne bo nie będzie można nam już szybko i sprawnie zabrać prundu Ikona: :D

Kto pyta wstydzi się raz kto nie pyta wstydzi się po stokroć ...

16.09.2012 16:22

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1501

Vasago

Przeczytałem pierwszy temat z brzegu o 14 tysiącach porzuconych wiatraków. Jak się okazało w komentarzach wartość ta jest wyssana z palca a jej źródło było nieudolną interpretacją stanu wiatraków w Kalifornii. 14000 to liczba wszystkich wiatraków w tym stanie. Tylko ułamek z nich nie działa.
Działania elektrowni wiatrowej na populację ptactwa jest znikomy. Linie wysokiego napięcia czy koty tysiąckrotnie częściej zabijają ptaki niż śmigło wiatraka. Poza tym Pełny obrót śmigła wynosi ok 3 sekundy, elektrownie o dużej mocy 6 sekund. Tylko chory ptak może nie ominąć tak powolnej przeszkody.
@Mayor odnośnie rozmieszczenia paneli słonecznych wystarczy wybudować elektrownię w jednym z tych miejsc https://en.wikipedia.org/wiki/File:Solar_land_area.png by zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię na świecie

16.09.2012 16:24

Wątków: 349 | Odpowiedzi: 15546

a jak pierdolnie ten wasz atom

to oczywiscie nic sie nie stanie, a koszty usuwanie beda tanie jak przyslowiowy "ukrainski barszcz"!


lepiej inwestowac 10x tyle, ale w cos co nie zostawia tyle smie'r'ci.

http://www.speedtest.net/result/6174805092.png ☺

16.09.2012 16:35

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1501

starhus

Polska ze wszystkich stron otoczona jest elektrowniami atomowymi sąsiednich państw. Wystarczy, że któraś z nich pierdyknie i wiatr przyniesie ze sobą opary na nasz teren. Równie dobrze możemy sami wybudować elektrownię atomową. Nawet jak wybuchnie, wiatr większość zwieje na sąsiadów.

16.09.2012 16:43

Wątków: 248 | Odpowiedzi: 28216

Pytanie

ile elektrowni atomowych wybuchło w ciągu ostatnich 50ciu lat? Ikona: ;) Ile było poważnych katastrof atomowych w ciągu ostatnich 50ciu lat?

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

16.09.2012 16:46

Wątków: 258 | Odpowiedzi: 20403

Mnie też Japończycy rozczarowali...

silentium universi

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 16:52

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

Michoo...

... akurat słaby argument, było 3 awarie, z czego 2 bardzo poważne, z czego 1 jakoś tam wpłynęła na nasze życie w Polsce Ikona: ;)

Squizz - wszystko super, ale ten obrazek pokazuje też, że w Polsce możemy sobie darować elektrownie słoneczne, a prądu ciągniętego z afryki liniami wysokiego napięcia to ja nie chce, bo wystarczy, że jeden watażka postanowi "uciąć kabel" i będziemy dosłownie w czarnej d..ie.

...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 16:56

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 45803

heh

Wiatraki i solar to fajny pomysł w sensie dodatkowego/zapasowego zasilania, ale zamiast węgla i atomu? Daj pan spokój. Tu nawet nie chodzi o ptaki czy hałas, ale o wydajność tych rozwiązań które jest fatalna.

Tymczasem technologia tak poszła do przodu że elektrownie atomowe są całkowicie bezpieczne, w Japonii trzeba było tsunami i trzesienia ziemi żeby coś się stało.

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

16.09.2012 16:58

Wątków: 46 | Odpowiedzi: 2426

Freezer64

"No popatrz ty się, wszyscy rezygnują z atomu, a Polska pcha na upartego
Nawet Niemcy z tego samego powodu (Fukushima) rezygnują całkowicie z Atomu "

Jak na budowie stadionów ukradli miliard to na budowie elektrowni ukradną z 10miliardów. Dlatego sie pchają, żeby nakraść.

Jesteś we śnie, czy się obudziłeś?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 17:03

Wątków: 45 | Odpowiedzi: 27342

te 2 bardzo poważne "awarie"

to jak sądzę czarnobyl i fukushima? co do czarnobyla: żeby coś takiego powtórzyć, to chyba trzeba by celowo złamać wszystkie możliwe zasady Ikona: :P a fukushima, to siła wyższa, która np. w naszych warunkach nigdy nie wystąpi (chyba, że walnie w nas asteroida)

16.09.2012 17:03

Wątków: 258 | Odpowiedzi: 20403

Wkurwiają mnie te wiatraki, zaśmiecają krajobraz, a coraz więcej tego gówna w okolicach mojej dziury. Z powodu pseudoekologii wpadamy w jeszcze większe bagno.

silentium universi

16.09.2012 17:09

Wątków: 248 | Odpowiedzi: 28216

Mayor

no właśnie Ikona: :P dwie Ikona: :P A tylko w PL co najmniej 5 tys. ofiar śmiertelnych na drogach... Przez ostatnie 20 lat to takie całkiem spore miasto zginęło... Rocznie na świecie ok. 1mln ofiar - zdelegalizujmy benzynę!!!

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

16.09.2012 17:14

Wątków: 23 | Odpowiedzi: 963

Z ta energią to jest masakra. Mafia paliwowa trzyma wszystko w ryzach. Ludzie o których było głośno jakiś czas temu nagle zniknęli...

Swego czasu czytałem świetny artykuł na odkrywcach/pl o maszynie wytwarzającej energię poprzez reakcję pewnych substancji (tutaj autor nie podał jakich), aby to zapoczątkować trzeba tylko na wstępie pobudzić całość bodajże 100 W... Wkład jaki wsadzamy w maszynerię jest znikomy w stosunku do wytwarzanego zasobu.


W wolnej chwili zerknijcie na to: http://www.sadistic.pl/bezpaliwowe-technologie-energetyczne-vt136202.htm

haMac Atland (LC) - Pokochałem me Atari, było z drewna i ze stali, z prądem niezbyt to działało, węgiel sypać należało... VPN -> http://nordvpn.com/?ref=40338145 (-20% przy odnow.)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 17:16

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 45803

tomm

Bez przesady, jeżeli Czarnobyl coś udowodnił, to że nie można wykluczać błędu człowieka tym że bedą regorystyczne zasady funkcjonowania elektrowni Ikona: ;)

Natomiast fakt jest taki że ostatnia awaria nie wywołana siłami wyższymi miała miejsce prawie 20 lat temu...

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 17:21

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

marucins

już nie zahaczajmy o science-fiction i teorie spiskowe, bo całkiem nas poniesie Ikona: ;) jakies tajemnicze substancje, ktore wytwarzają energię z niczego i pewnie jeszcze odpadów nie ma po nich żadnych, srsly?

...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 17:33

Wątków: 227 | Odpowiedzi: 10334

może zamkniecie się

(ogólnie) bo wypowiadacie się na temat o którym pojęcia nie macie. Pismaki też gówno wiedzą.

i7 4790k@4.746+Custom Loop, 32gb DDR3 2693mhz, ranger VII, 1080ti 256+500gb ssd, 3+3+3+6TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

16.09.2012 17:44

Wątków: 159 | Odpowiedzi: 3251

.

Neuromancer_Theta - smutna prawda Ikona: :)

sama energia atomowa nie jest zła - problem jest w ludziach, po co budowano elektrownię na brzegu morza, na którym regularnie pojawiają się tsunami?

nie można w głębi lądu?

Japońce mają większe exp w trzęsieniach ziemi niż ochronie przed tsunami, z tego co widać.

cały problem tkwił nie tyle w atomie co w tym, że pozalewało generatory i chłodzenie stanęło.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 17:53

Wątków: 227 | Odpowiedzi: 10334

problemy są inne

atomówki zamykają bo sprawa jest polityczna.

Aby dłużej rządzić w czasie kryzysu potrzebny jest temat zastępczy. Który odwróci uwagę od nieudolności rządów i głupoty wyznawców obecnej ekonomii (która defacto nie działa)

i7 4790k@4.746+Custom Loop, 32gb DDR3 2693mhz, ranger VII, 1080ti 256+500gb ssd, 3+3+3+6TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

16.09.2012 17:54

Wątków: 48 | Odpowiedzi: 4169

neuro +1

ale i tak z premedytacją dorzucę kilka zbitek wyrazowych Ikona: ;)

@onegumas
"ewentualnie kupić brakującą energię z zachodu, wyjdzie taniej niż u nas"

Niemcy po zamknięciu swoich elektrowni atomowych będą mieli deficyt energetyczny i importowali prąd z Francji. Obecnie zamierzają budują elektrownie... węglowe.
http://www.presseurop.eu/en/content/article/2640071-goodbye-nuclear-welcome-back-coal


@Alnilam
"jest podobny jak przy elektrowni węglowej. Może w takim razie powinniśmy korzystać z surowca, którego mamy pod dostatkiem."

Jaki surowiec masz na myśli? Bo chyba nie węgiel, który importujemy.


@mciej
Przypadku czarnobyla nie rozpatrywałbym z perspektywy błędu człowieka, ale celowego doprowadzenia do katastrofy. Bo jak inaczej można nazwać postępowanie "hej, wyłączmy wszystkie zabezpieczenia i chłodzenie reaktora i zobaczmy co się stanie".

i7 4770k 4.5ghz@1.265v • evga gtx 980 ti • 8gb ddr2400 c10 • ssd mx100 512 gb • 3x benq gw2760hs • phanteks tc14pe @af140

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 18:21

Wątków: 3313 | Odpowiedzi: 45460

Neuromancer_Theta

no to jako jedyny oświecony, powinieneś nas chyba tutaj poinformować jak jest, a nie kazać się zamknąć...

...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 18:28

Wątków: 227 | Odpowiedzi: 10334

jak to do końca jest

też nie wiem.

Jedyne co wiem, to zamykanie elektrowni atomowych - to sprawa polityczna.

Poza tym, każę się zamknąć bo głupot już za duże stężenie - a sam swoich produkować nie zamierzam.

i7 4790k@4.746+Custom Loop, 32gb DDR3 2693mhz, ranger VII, 1080ti 256+500gb ssd, 3+3+3+6TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

16.09.2012 18:28

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 1578

hmm

Moje zdanie jest takie ze trzeba inwestowac we wszystkie typy pozyskiwania energii.
Elektrownie atomowe maja swoje zalety i wady podobnie jak wiatraki czy elektrownie weglowe.
Elektrownia atomowe strasznie dlugo sie buduje i kosztuja olbrzymie pieniadze (W Polsce ma kosztowac 4,7 milarda euro za 1000MW - o ile wiem za ta cene moznaby postawic ok. 1000 wiatrakow kazdy po 2-3 MW). No ale jesli sie juz postawi te elektrownie to koszty produkcji pradu sa duzo mniejsze i mozna na tej elektrowni zawsze polegac. Tylko problem jest taki ze w Polsce mowi sie tylko o 2 elektrowniach atomowych ktore sumarycznie pokryja kilkanascie procent zapotrzebowania na energie. Rownie dobrze moznaby bylo postawic kilka dodatkowych blokow w Belchatowie. Aby elektrownie atomowe mialy jakis duzy wplyw musialo by byc ich kilka razy wiecej. Wiec nie widze jakiegos wielkiego powodu do ekscytacji - 2 elektrownie atomowe wybudowane za 15 lat nie rozwiaza problemu.

Co do wiatrakow to nie widze wiekszego sensu w stawianiu ich na lądzie - ciezko znalezc odpowiedni teren tak aby wiatry byly stale, aby cien wiatraka nie przeszkadzal ludziom oraz koszty dzierżawy teranu nie byly duze. Według mnie wiatraki powinno sie stawiac nad morzem - kilka set metrow/kilka kilometrow od brzegu. Na morzem blisko brzegu zawsze wieje, nie ma w pobliżu domow aby przeszkadzały komukolwiek. O ile wiem to jedyny problem to prawo polskie ktore nie pozwala (albo do niedawna nie pozwalalo) na takie nadbrzezna wiatraki. W Niemczech czy Danii takich farm wiatrowych jest bardzo duzo wiec i u nas pewnie powstaną.
Wiatraki maja tez ta zalete nad elektrownia atomowa ze nie potrzeba 15 lat aby je wybudowac. Cala dzialajaca elektrownie wiatrowa mozna postawic w kilka miesiecy.
A co do wad wiatrakow to na pewno to ze nie mozna ich nastawiac niewiadomo gdzie niewiadomo ile.
Ilosc dobrych miejsc jest ograniczona (ale i tak pewnie sumarycznie beda mialy wieksza moz niz 2 elektrownie atomowe) wiec tak czy tak bedziemy skazani na elektrownie weglowe z wsparciem elektrowni atomowych i wodnych.

16.09.2012 19:59

Wątków: 43 | Odpowiedzi: 1340

.

powinny być i elektronie atomowe i wiatraki/panele itp.
zapotrzebowanie na energię przecież rośnie a nie spada

"There must be some way out of here," said the joker to the thief, "Theres too much confusion, I cant get no relief."

16.09.2012 21:15

Wątków: 46 | Odpowiedzi: 2426

Zuljin

przestan chrzanic

Jesteś we śnie, czy się obudziłeś?

16.09.2012 21:28

Wątków: 140 | Odpowiedzi: 1576

mam inna koncepcję...

Pozyskiwać energię z piorunów/burz, wulkanów/magmy, jądra ziemi i gwiazd. Każda z metod dała by niewyobrażalną ilość energii. Tylko oczywiście kasa. A niech tam nawet 500 miliardów euro na opracowanie dowolnej z powyższych technologii- problem energetyczny dla całego świata rozwiązany praktycznie od zaraz.

Slayer_Anty_Kler

16.09.2012 21:36

Wątków: 46 | Odpowiedzi: 2426

Slayer_Anty_Kler

bajki, ogólnie temat przeorany w te i we wte, Organizacje które teraz dzierżą tytuły panów energii, tzn koncerny naftowe nie dopuszczą do rozprzestrzenienia sie wysoko wydajnych pozyskiwaczy źródeł energii. I możesz sobie marzyć albo planować, biurokracja Cie zję.
Wierz mi , wiekszość wspaniałych technologi jest wynaleziona i leży bezpiecznie ukryta.
Z tego co mi wiadomo to mafiozo Rydzyk ma w planach parę projektów, miedzy innymi źródła geotermalne , no ale go moherowe berety osłaniają. Także trzymajmy za niego kciuki Ikona: :)

Zresztą chyba byłoby tak nudno gdyby telefon 1rok pracował na baterii bez ładowania nie sądzisz?

Jesteś we śnie, czy się obudziłeś?

16.09.2012 21:45

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 9

Niemcy już płaczą przez dopłaty do solarów, widzę, że czas na Japończyków...

A tak naprawdę, to powinni dać do zrozumienia, jak dobrze zbudowane są te ich jądrówki, że potrafiły wytrzymać kataklizm silniejszy od tego, na który były projektowane, a awaria powstała w wyniku braku prądu do zasilenia chłodzenia reaktora i wybuchy przegrzania pary wodnej. I tak naprawdę, ile tam było ofiar awarii elektrowni, o ile w ogóle jakieś?

Większe negatywne skutki dla zdrowia przyniesie im spalanie węgla, pyły i związki siarki, których w 100% nie da się przecież wyeliminować. Ale no cóż, przyszła eko-moda, ktoś po prostu ma interes w tym, żeby zamykać jądrówki. Tani chiński i rosyjski węgiel chętnie się sprzeda po mało rynkowych cenach Ikona: :)

16.09.2012 21:46

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

Zdanie prezesa General Electric o EJ oraz inne ciekawostki.

Prezes General Electric, największego przemysłowego konglomeratu na świecie, twierdzi, ze "niełatwo uzasadnić produkowanie energii jądrowej, bo świat stawia na tańszy gaz i wiatr":
http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/strategie/ge--atom-trudny-do-uzasadnienia,29670,1

Ci, ktorzy twierdza, ze nie bylo ofiar katastrof elektrowni jadrowych moga sobie poczytac raport w ktorym ocenia sie, ze około 30-40% populacji prefektury Fukushima ma guzki tarczycy:
http://exignorant.wordpress.com/2011/04/14/fukushima-informacje-aktualizowane-14-04/

I niech sie kazdy zastanowi, czy chcialby mieszkac w sasiedztwie elektrowni jadrowej.

A na koniec artykul o oplacalnosci budowy farm wiatrowych:
http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Farmy-morskie-sa-tansze-od-atomu,wid,14825017,wiadomosc.html

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 21:46

Wątków: 227 | Odpowiedzi: 10334

Aby taka technologia mogła

zostać opracowana to świat powinien przez 50 lat nie jeść, nie pić, a tylko rozwijać ten problem.

i7 4790k@4.746+Custom Loop, 32gb DDR3 2693mhz, ranger VII, 1080ti 256+500gb ssd, 3+3+3+6TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

16.09.2012 22:15

Wątków: 169 | Odpowiedzi: 28562

Hmm

Energia piorunów nadawałaby się do oświetlenia kibla. Poza tym jak sobie wyobrażasz działanie elektrowni, która opiera się na sporadycznych zjawiskach pogodowych?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 22:27

Wątków: 481 | Odpowiedzi: 45803

Proponuję mikrodynamo napędzane ruchami rzęs.

Eye have a spell checker four my pea see, it marks miss steaks aye cannot sea. Each frays is whiff out flow, my checker tolled me saw.

16.09.2012 22:45

Wątków: 140 | Odpowiedzi: 1576

pioruny...

Wyobrażam sobie coś w rodzaju wielkiego sterowca, który wlatuje w chmurę burzową i na zewnętrznej stronie ma panele lub siatkę zbierające pioruny, możliwość magazynowanie tej energii i przesyłania jej bezprzewodowo na ziemię. (pozdrawiamy Teslę :)).

Slayer_Anty_Kler

16.09.2012 22:57

Wątków: 169 | Odpowiedzi: 28562

Hmm

Ładnie by to wyglądało w japońskim rpg, ale realnie jest absurdalne.
Po pierwsze, jak już pisałem, energia błyskawicy jest bardzo mała z punktu widzenia potrzeb miasta. Takie wyładowanie jest po prostu bardzo krótkie. Nawet gdybyś był w stanie "wyłapać" wszystkie błyskawice z konkretnej burzy, to i tak świata tym nie zbawisz.
Po drugie, burze (o czym też wspominałem) mają to do siebie, że nie nawalają 365 dni w roku w jednym miejscu. Są miesiące, w których nad danym obszarem nie pojawia się żadna. Co wtedy?
Po trzecie, sterowce są diablo wolne. To znaczy, że żeby zdążyć wlecieć w burzę musiałyby być liczone w hordach rozsianych nad całym krajem.
Po czwarte, to własnie błyskawice są "bezprzewodowo przesyłane na ziemię" ze względu na różnicę potencjałów Ikona: ;)
I pewnie dałoby się tak dojść do "po setne".

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 23:22

Wątków: 227 | Odpowiedzi: 10334

z energią jest problem

po pierwsze magazynowanie.

po drugie wg elektrodynamiki dokładniej elektrostatyki tego typu energii (potencjalna) nie da się wykorzystać w celu wykonania pracy.

co więcej taki sterowiec w chmurze nie miałby możliwości zebrać energii ze względu na brak dużej różnicy potencjałów.

Czyli piorun ciągle wolałby walnąć w grunt niż w sterowiec.

No i jeszcze kwestia wytrzymałości i sensowności. Obecne rozwiązania magazynowania energii są b. ciężkie - tj sterowce musiałyby być BYCZE - ogromniaste - a więc kruche i drogie....

i7 4790k@4.746+Custom Loop, 32gb DDR3 2693mhz, ranger VII, 1080ti 256+500gb ssd, 3+3+3+6TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

16.09.2012 23:45

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

były pomysły

na umieszczanie elektrowni atomowych głęboko pod ziemią, coś robi problem oprócz kosztów?
W razie awarii ryzyko skażenia jest sporo mniejsze.
Dla rejonów sejsmicznych sami Japończycy planowali kiedyś elektrownie pływające, ogromne betonowe "tratwy" zakotwiczone daleko od lądu, znów w razie problemu brak sąsiedztwa.

Jak wszyscy zaczną spalać paliwa kopalne to opłacalnych złóż wystarczy na jeszcze mniej niż się szacuje a dynamika nowych odkryć nie wygląda optymistycznie, szybciej spalamy paliwa niż odkrywamy nowe złoża.
Oczywiście w momencie kiedy energia będzie luksusem to zacznie się opłacać eksploatacja złóż które obecnie leżą odłogiem bo koszt wydobycia przewyższa obecną cenę paliwa.
Tylko jest następny problem, tj. w każde wydobycie potrzeba najpierw włożyć energię aby pozyskać paliwo, kiedyś na nowym polu naftowym wystarczyło wbić rurę w ziemię a ropa sama leciała, teraz przykładowo w Kanadzie eksploatuje się piaski roponośne co wymaga spalenia ogromnych ilości gazu (Kanada choć ma go spore ilości to gaz importuje aby zachować własne rezerwy w ziemi).
I tak ze wzrostem cen dojdziemy do momentu w którym aby pozyskać 1 jednostkę energii trzeba będzie poświęcić na to 1 jednostkę czyli de facto energii nie pozyskamy a w drodze do tego etapu zmarnujemy jej bardzo dużo.
Z energią atomową jest podobnie bo paliwem są radioaktywne izotopy pozyskiwane w kopalniach a wzbogacanie pochłania także jakąś część energii którą można z nich później pozyskać, przykładowo szacuje się, że jeżeli dziś wszyscy zaczęliby produkować energię wyłącznie z uranu to wystarczyłoby go na 120 lat, niby dużo, ale nawet niech to by było 200 lat to co dalej?
+1 do źródeł odnawialnych, wiadomo, nie wyłączne ale kiedyś na pewno. Wtedy lepiej mieć gotową i działającą infrastrukturę której budowa tez pochłania energię, należy to zrobić póki kopaliny są łatwo dostępne a nie wtedy kiedy będą luksusem bo kogo będzie na to stać? Albo kto będzie na tyle silny, że zapewni sobie możliwość wydobycia resztek Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

16.09.2012 23:58

Wątków: 60 | Odpowiedzi: 2202

...

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 757x949) Zobacz oryginał

M.Z.iO.S. sugeruje: polerowanie perły pozwala uniknąć jechania na ręcznym, w trakcie wąchania własnych majtek * z87i-pro * i7-4770k * 840pro256 * 2x8 1600ddr3 * ax650 * rotel ra-12

17.09.2012 00:03

Wątków: 5 | Odpowiedzi: 1578

Sirpsychol

Zawsze jest szansa ze za kilkadziesiat moze 100 lat uda nam sie zrobic reaktor termojadrowy.
A wtedy bedzie mozna zapomniec o problemie pozyskiwania energii.
Takie eksperymentalne reaktory juz za tworzone tylko, ze teraz do dzialania potrzebuja duzo wiecej energii niz sa w stanie wytworzyc.

17.09.2012 01:04

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2459

Ciekawe

jak wygladala by kwestia produkcji wodoru przez farmy wiatrowe na brzegu morza, jako formy magazynowania energii. Kiedys widzialem fajny patent, chyba w Anglii gdzie byly dwa jeziora na roznych poziomach polaczone elektrownia wodna. Jak prad byl tani przepompowywali wode z dolnego jeziora do gornego, a jak byl drogi to spuszczali wode przez turbine.

17.09.2012 01:49

Wątków: 248 | Odpowiedzi: 28216

Merle

tak działają (z grubsza) szczytowo-pompowe elektrownie - choćby nasza w Żarnowcu Ikona: ;)

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

17.09.2012 01:53

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

Merle78

Polacy nie gęsi i swoje szczytowo-pompowe elektrownie mają Ikona: ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_szczytowo-pompowa

17.09.2012 03:31

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

marucins

Chodzi ci o polskiego procesora, który wymyślił produkcję benzyny z dwutlenku węgla ?
Było o tym głośno swego czasu, ale jakoś ostatnio nic nie słyszałem. Może go wspomniana mafia paliwowa dorwała Ikona: :(

Jeśli nie o to chodziło to i tak warte poruszenia :
"Prof. Dobiesław Nazimek: Wykorzystaliśmy sztuczną fotosyntezę, reakcję chemiczną, podczas której woda i dwutlenek węgla po dodaniu katalizatora i pod wpływem głębokiego ultrafioletu zamienia się w metanol. Potem poddajemy go separacji termicznej i syntezie MTG (z metanolu w benzynę). Otrzymujemy syntetyczne węglowodory, które praktycznie niczym się nie różnią od substancji, jaką lejemy do baku samochodów. To 108-oktanowe paliwo. Czyste i przyjazne środowisku."
(wygoglowany wywiad na szybko)
http://www.rp.pl/artykul/9129,330369_Benzyna_z_dwutlenku_wegla_to_nie_science_fiction.html

17.09.2012 09:26

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 132

Ronson

ale pier0lisz... że tak powiem. Japonia - tępy naród bla bla bla, kanapki bla bla bla. Udaru dostałeś? Polska owszem tępy naród to widać już nawet w tym wątku, ale o Japończykach bym tego nie powiedział

Cała Japonia leży na paśmie aktywnym sejsmicznie a to że niektóre elektrownie nie leżą centralnie pod tymi pasami to nie oznacza że się nie rozpierdolą za przeproszeniem, jak dojdzie do mocnych wstrząsów. Ostatnie trzęsienie pokazało że nawet Japończycy dysponujący najbardziej zaawansowaną technologią z dziedziny budowy elektrowni jądrowych - nie są w stanie się zabezpieczyć przed apokaliptycznymi wręcz skutkami takich zjawisk. Co jeśli wstrząsy były by mocniejsze?

Przecież taką decyzję podejmuje się po żmudnych analizach i konsultacjach. Nikt tego nie zrobił z minuty na minutę. Także pisanie o tępych Japończykach jest żałosne. Po prostu żałosne.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.09.2012 10:11

Wątków: 1366 | Odpowiedzi: 45579

Żałosne to jest nie umieć zrozumieć tekstu pisanego (szczerze współczuję, przy okazji).
Fragment o kanapkach, miał takim jak Ty pomóc zrozumieć o co mi chodziło - o jaki mechanizm. A na dole posta masz napisane co sądzę o tych trzęsieniach i kataklizmach. Elektrownia w Fukushimie była stara, miano ją zamykać niebawem. Nie CAŁY obszar Japonii jest zagrożony Tsunami, a koszty wywalenia w błoto całej kasy utopionej w inwestycje w atom, nie mogą przewyższyć przecież kosztów odpowiednich, dodatkowych zabezpieczeń. Ja nie mówię, że nie zamykać żadnej - ale wszystkie? To mi się jawi po prostu jako polityka. Coś gdzie się wszystko rozbija o media, o to co jest źle odbierane przez wyborców a co dobrze. I tutaj się dziwię że Japończycy, których mam za inteligentny naród, dają się omamiać pierdoleniom ala Lepper. Ktoś zauważył, że temat jes szeroko znany, że nastroje wyborcze takie i takie - i stąd taka decyzja.

Jak nadal nie rozumiesz to podaj numer telefonu - zadzwonię i wyjaśnię. Powooli. Dasz radę.

Uninstallation successful

17.09.2012 10:44

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 2459

Michoo, Sirpsychol

nigdy sie szerzej tematem nie interesowalem Ikona: ;) Schemat za to jest prosty i na swoj sposob skuteczny, wlasne dlatego, ze dzis mamy najwiekszy problem z magazynowaniem energii. Brakuje dzis troche takich wynalazkow, ktore sa tak proste ze nawet nikt o tym nie pomysli.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.09.2012 10:59

Wątków: 227 | Odpowiedzi: 10334

No Ronson

pisze rację.

i7 4790k@4.746+Custom Loop, 32gb DDR3 2693mhz, ranger VII, 1080ti 256+500gb ssd, 3+3+3+6TB HDD, Xonar DX, 860W Platinum Hybrid SS. Gdybym się nie mylił - byłbym zawodowym graczem lotto.

17.09.2012 11:01

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 132

Ronson

a kto tu mówi o Tsunami - to tylko "malutki detal" - odprysk problemu jakim jest trzęsienie ziemi.

piszesz "Nie CAŁY obszar Japonii jest zagrożony Tsunami" ale tu nie o to chodzi. Widziałem w TV mapki sejsmiczne Japonii i powiem jedno - mają PRZEJEBANE. Tam cały kraj jest podatny sejsmicznie na mocne trzęsienia. Prawdopodobnie właśnie dlatego Japonia odpuszcza sobie elektrownie. Do tego są wyspą i dochodzi zagrożenie Tsunami. No po prostu kaplica. Co z tego że zainwestowali kupę kasy w tą technologię, skoro może dojść do eksterminacji znacznej części populacji w przeciągu kilku dni? Trzeba kalkulować ryzyko. Japończycy to mądry i zdyscyplinowany naród. Kalkulują na chłodno nikt tam w panice żadnych działań nie podejmuje. Tępego tłumu to można w Rosji szukać ale nie w Japonii.

17.09.2012 12:03

Wątków: 7 | Odpowiedzi: 4543

"a koszty wywalenia w błoto

całej kasy utopionej w inwestycje w atom, nie mogą przewyższyć przecież kosztów odpowiednich, dodatkowych zabezpieczeń"
Wydaje mi się, że budynek projektowany na wytrzymanie trzęsień ziemi należy budować w taki sposób od podstaw. Nie ma szans aby zaadaptować budynek budowany inaczej w taki sposób aby wytrzymał trzęsienie ziemi. Reaktory Japonii na pewno były budowane w taki sposób - i teraz pytanie na jakiej mocy trzęsienia były projektowane i czy wytrzymają np. drugie słabsze trzęsienie w krótkim odstępie czasu. Ta stara elektrownia też była projektowana tak aby wytrzymać tsunami ale jak widać projektanci nie przewidzieli wielkości fali. Z trzęsieniem ziemi może być podobnie. Tych elektrowni nie da się dodatkowo "dobezpieczyć". Decyzja Japonii jest bardzo racjonalna a nie polityczna i cały świat powinien im być wdzięczny. Po prostu potencjalne koszty przewyższają zyski z dalszego użytkowania tych elektrowni.
Mimo że w PL jestem zwolennikiem atomu to w takich rejonach ich istnienie jest pomyłką.

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

17.09.2012 12:05

Wątków: 45 | Odpowiedzi: 27342

taaa

tak super sobie japończycy przekalkulowali, że dopiero jak walnęło, to będą zamykać Ikona: :) zaskoczyło ich trzęsienie ziemi, bo kto by się tego spodziewał Ikona: :P

17.09.2012 12:35

Wątków: 248 | Odpowiedzi: 28216

Freeezer64

kiedyś kiedyś było też głośno o polskim działającym projekcie, do odzyskiwania ropy z odpadów ropopochodnych... Swoista rewolucja, bo wykorzystywało to niskie ciśnienie...

I temat umarł Ikona: :P Mafia paliwowa działa Ikona: lol (a tak serio, to przecie moglibyśmy jeździć na alkoholu - co to zaproblem bimbru napędzić Ikona: ;) ).

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

17.09.2012 12:49

Wątków: 13 | Odpowiedzi: 1209

Michoo

"(a tak serio, to przecie moglibyśmy jeździć na alkoholu - co to zaproblem bimbru napędzić )." - tutaj jestes w grubym bledzie, poczytaj sobie o produkcji kukurydzy w Brazylii i biopaliwach a takze o tym jak wplynelo to na ceny zywnosci na swiecie (co posrednio doprowadzilo do wybuchu rewolucji w Tunezji i Egipcie).


17.09.2012 13:48

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

Michoo

Bimber to jest tani, ale w porównaniu z legalnym etanolem, z benzyną już niekoniecznie Ikona: ;)

Poczytałem co nieco o tym profesorku - właśnie w tym wszystkim najtrudniejsze jest opracowanie taniej produkcji metanolu. Z metanolu już łatwo zrobić wysokojakościową syntetyczną benzynę.

Najpierw próbował, jak wielu innych opracować sztuczną fotosyntezę (CO2 + H2O w obecności silnego UV), której efektem byłoby powstanie metanolu, ale okazało się, ze do tego potrzeba bardzo dużych nakładów taniej energii, czego w Polsce nie mamy (pytanie czy w ogóle byłoby to nadal opłacalne).

A teraz coś kombinuje z kontrolowanym spalaniem metanu, które jest przerywane w odpowiednim momencie i zamiast CO2 uzyskujemy metanol. Ponoć tą metodą benzyna mogłaby kosztować 3zł łączne z akcyzą (ta fotosynteza miała być w teorii tańsza)

17.09.2012 14:13

Wątków: 23 | Odpowiedzi: 963

To tak jak z gazem łupkowym - ni z tego ni z owego jak tylko Amerykanie wykupili część złóż okazało się że nie są takie wielkie jak przypuszczano. W takim wypadku odsprzedajmy im wszystko, oni tylko na to czekają.

haMac Atland (LC) - Pokochałem me Atari, było z drewna i ze stali, z prądem niezbyt to działało, węgiel sypać należało... VPN -> http://nordvpn.com/?ref=40338145 (-20% przy odnow.)

17.09.2012 14:42

Wątków: 258 | Odpowiedzi: 20403

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczna_fotosynteza#Sztuczna_fotosynteza_Nazimka

silentium universi

17.09.2012 14:49

Wątków: 248 | Odpowiedzi: 28216

hmmm...

można też zrobić jak niemce podczas drugiej wojny św., robić benzynę z węgla. Kwestia określenia progu opłacalności...

marucins - to się nazywa offset za f16 Ikona: ;) za to, że od nich kupiliśmy samoloty, pozwolą nam od nich kupować nasze bogactwa naturalne Ikona: :) A tuż obok kopalni postawią wallmarta Ikona: :)

Noblesse oblige - crux mihi foederis ardens. F*ck bravo generation! Go to http://www.cieciewnecie.pl ;]

17.09.2012 17:13

Wątków: 642 | Odpowiedzi: 16109

nie ma strachu

elektrowni atomowej u nas nie będzie (ja jestem za) te przymiarki były tylko po to aby zrobić nową nic nie robiącą agencję z pensjami po 100k bo gdzieś kolesi trzeba ulokować.

edycja podpisu

17.09.2012 17:19

Wątków: 17 | Odpowiedzi: 47883

@up
Typowo polski pesymizm Ikona: ;)

18.09.2012 16:27

Wątków: 95 | Odpowiedzi: 2115

lonio

święte słowa, aczkolwiek zapomniałeś dodać że przy okazji wybrańcy będą mogli się konkretnie obłowić rozkradając fundusze przeznaczone na symulacje/badania/budowę oraz kolekcjonując koperty Ikona: ;)

ostatnio coraz mniej gram, chyba się starzeję :/