WD Red vs Seagate Barracuda - porównanie głośności

Kamil Pieczonka, 2012-07-22 16:26 | Źródło Redakcja |

Korzystając z okazji, że otrzymaliśmy już do testów dyski Western Digital Red z technologią NASware, a także z faktu, że w redakcyjnych zasobach są jeszcze inne dyski HDD, postanowiliśmy wykonać małe porównanie głośności. W materiałach prasowych na temat serii WD Red, producent chwali się swoją technologią wyrównywania wyważania talerzy, która podobno w znacznym stopniu redukuje hałas generowany przez dysk. Okazuje się, że to faktycznie prawda i to możecie w pewnym stopniu sami ocenić na poniższym filmie. Niestety nie jest to najłatwiejsze, bo WD Red pracuje ciszej niż natężenie dźwięku tła i dopiero dosłownie z kilku centymetrów słychać charakterystyczny szum.

Mało tego, głowice dysku również są praktycznie niesłyszalne. Przez naszą redakcję jak samo wiecie przewinęło się wiele dysków, obecnie mamy też porównanie do takich modeli jak wspominany Seagate ST3000DM001, Samsung F2G, najnowszy WD z serii Black, a nawet dysków 2.5 cala i z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że nie mieliśmy jeszcze do czynienia z dyskiem, który byłby lepszy pod względem hałasu (oczywiście poza SSD). Jak pokazują pierwsze testy, WD Red to także dosyć szybka seria dysków, ale na pełne porównanie będziecie musieli jeszcze chwilę poczekać. Postaramy się też znaleźć nieco lepszy sposób na porównanie głośności. Na zachętę jeszcze screen z HD Tach.

wd_red_hdtach

Tagi: western digital, wd, Seagate, porównanie, film, dysk hdd, cichy, ST3000DM001, Red, NASware,

Komentarze (24)

Skocz do ostatniej odpowiedzi | Pierwszy post na stronie

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.07.2012 16:29

Wątków: 789 | Odpowiedzi: 21118

niezle ... niezle ...

nic dziwnego ze Seagate wydluzylo gwarancje Ikona: ;)

Pozdrowienia!

http://phyton.tk - juz dawno bez uaktualnien. http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=88377 - czasem cos sprzedaje :)

22.07.2012 16:52

Wątków: 18 | Odpowiedzi: 3643

Porównałbym też głośność dysku, gdy głowice nie pracują, tzn. szum silnika i wibracji tylko podczas obracania się talerzy. Takie wibracje są (dla mnie) dużo bardziej dokuczliwe niż praca głowic, a z doświadczenia wiem, że dyski potrawią się tu bardzo różnić. Istotny jest montaż i zużycie, ale nowy, nie przykręcony jeszcze dysk byłby jakimś punktem odniesienia.

Trzeba zrobić tak, żeby wszędzie było nic...

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.07.2012 17:29

Wątków: 2678 | Odpowiedzi: 40459

cori0cas...

... dokładnie to jest na filmie, u Seagate słychac taki metaliczny dźwięk talerzy jak się obracają, to samo na Samsungu, na WD Red nic, dysk nawet nie wpada w żadne wibracje, jakbyś nie widział ze jest podłączony to byś nie poczuł, że działa.

...

22.07.2012 17:51

Wątków: 369 | Odpowiedzi: 14019

---

Hmm, akurat ja bym wolał to wsadzić do obudowy i sprawdzić jak mocno ją wprawiają w wibracje...

Niech moc będzie z wami: i7-2600k,16GB RAM,ASUS P8Z77-V LX, MSI R9 270X, Plextor M5P 128GB, 2xSamsung F3 500GB (bez)RAID1, WD Red 1TB, BD LG, BD-RE LG,Acer Iconia W501P,X1, X360Premium

22.07.2012 17:58

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

ciekawe czy

taki cichy otrzymała redakcja czy wszystkie będą takie. Bo w przypadku wielu serii rozrzut w głośności jest całkiem spory Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.07.2012 17:59

Wątków: 14 | Odpowiedzi: 530

Właśnie jestem na etapie usuwania ostatniego, słyszalnego, elementu w moim HTPC.
Mam HDD 5400 Samsunga 1TB..i praca w "iddle" jest słyszalna.
Zamierzałem kupić jakiś 2.5" 750GB i wsadzić go do Scythe quiet drive.
Ale po tym teście może zmienię zdanie.
Cenowo pewnie wypadnie podobnie, 1TB RED vs 750GB+scythe quiet2.5".
A czy będzie tak samo cicho?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.07.2012 18:13

Wątków: 2678 | Odpowiedzi: 40459

Sirpsychol...

... mam dwa takie ale sa z tego samego dnia (28.06.2012) wiec pewnie ta sama seria, nie odpalałem drugiego, sprawdzę jak to wygląda Ikona: ;)

...

22.07.2012 18:18

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

Mayor

sprawdź proszę i opisz nawet jak różnica będzie minimalna lub nie każdy ze słuchaczy zauważy Ikona: :)
Da radę podejrzeć ustawienia aam?

22.07.2012 18:40

Wątków: 18 | Odpowiedzi: 3643

Ikona: :) O wykresik proszę. Ikona: :) Na słuch z nagrania odsłuchiwanego przez laptopa to niczego wiarygodnego się nie usłyszy... Chodzi mi o obiektywne zmierzenie hałasu czymś. Nie narzekam, ale dla mnie byłoby to bardzo przydatne.

Trzeba zrobić tak, żeby wszędzie było nic...

22.07.2012 21:05

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 3

W sprawie formalnej technicznej.

Przeczytałem artykuł i uderzyło mnie jedno sformułowanie "producent chwali się swoją technologią WYRÓWNYWANIA talerzy". Ponieważ mam wykształcenie techniczne to z góry przeczuwałem, że to może być fail. I jest. Powinno być "WYRÓWNOWAŻANIA/WYWAŻANIA talerzy. I aby się upewnić sprawdziłem na stronie WD.

Oto link do dokumentu po polsku opisującego ten typ dysku.

http://www.wdc.com/wdproducts/library/AAG/POL/2178-771155.pdf

Jest kolumna pod tytułem "Aktywne wyważenie w trójwymiarze".

Trochę teorii - wyważenie obiektu typu koło/talerz dysku może mieć status "statyczne" i/lub "dynamiczne". W uproszczeniu opiszę.

Statyczne - masa niewyrównoważenia znajduje się po prostu na obwodzie - z jednej strony większa z drugiej mniejsza i aby to wyważyć naprzeciwko masy dodaje się przeciwciężar lub ujmuje się tą masę jeżeli to możliwe. Osie obrotu fizyczna i wynikająca z rozkładu mas są do siebie równoległe i nie pokrywają się.

Dynamiczne - okazuje się że na skutek rozkładu mas osie obrotu rzeczywista i wynikająca z rozkładu mas nie pokrywają się i są do siebie skośne.

W obu przypadkach chodzi o to aby dodając lub ujmując masy w określonych miejscach koła/talerza/korpusu silnika sprawić aby osie fizyczna i wynikająca z rozkładu mas pokrywały się.

Łatwiej wyważyć tylko statycznie niż dynamicznie.

Wtedy nie ma drgań powodujących przy rotacji drgania i buczenie. W dyskach samsunga jest to dokuczliwe i wprawia w rezonans obudowę kompa a nawet całe biurko.

W przypadku dysku WD wyważenie w trójwymiarze należy rozumieć wyważenie zarówno statyczne jak i dynamiczne jednocześnie.

22.07.2012 21:15

Wątków: 84 | Odpowiedzi: 9515

hmm

chce takie dwa Ikona: :)

wtf ?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

22.07.2012 21:24

Wątków: 2678 | Odpowiedzi: 40459

rarek2

bardzo trafna uwaga, faktycznie użyłem złego określenia, teraz jest lepiej.

...

23.07.2012 10:41

Wątków: 49 | Odpowiedzi: 19677

hmmmz

WD Red - mniam Ikona: :D

Grammar is the difference between knowing your shit and knowing you're shit.

23.07.2012 12:29

Wątków: 8 | Odpowiedzi: 1160

Ciekawe

ale najgorsze w kwestii wibracji to jednak Samsungi. W przypadku Seagate nie spotkalem tylu dyskow potrafiacych wprowadzic obudowe w rezonans i w dodatku tak silny. WD z reguly nie jest zle, ale tu tez mozna spotkac kwiatki, chocby ostatnio montowany WD Black 2,5" dawal sie wyczuc poprzez drgania obudowy notebooka. Poza tym w nowych dyskach nie ma metalicznego szumu, jak ktos nie widzi roznicy powinien posluchac jakiegos starego Quantuma, wtedy zrozumialby o czym pisze. Teraz dyski po prostu szumia, jedne glosniej inne ciszej.

23.07.2012 15:56

Wątków: 369 | Odpowiedzi: 14019

---

To akurat mogę potwierdzić - gorszych wibratorów niż F3 nie widziałem. Ale przynajmniej są niezawodne Ikona: ;)

Niech moc będzie z wami: i7-2600k,16GB RAM,ASUS P8Z77-V LX, MSI R9 270X, Plextor M5P 128GB, 2xSamsung F3 500GB (bez)RAID1, WD Red 1TB, BD LG, BD-RE LG,Acer Iconia W501P,X1, X360Premium

23.07.2012 16:23

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 761

Czy model 1TB

będzie na jednym talerzu ?

23.07.2012 16:33

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

kiedyś pewnie tak

na razie jest 750GB, max pojemność to 3TB.
Co do 1TB to nie wiem czy to 2x500 i 4 głowice czy 2x750 i 3 głowice (czyli 1,5 talerza tak naprawdę)...
Wydajność 3TB nie jest zła jak na 5400 rpm Ikona: ;)

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.07.2012 17:57

Wątków: 2678 | Odpowiedzi: 40459

hmm...

... według Storage Review talerze mają 1 TB: http://www.storagereview.com/western_digital_red_nas_hard_drive_review_wd30efrx

WD jak zwykle nigdzie oficjalnie takich informacji nie podaje :/

...

23.07.2012 18:17

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

hmm

teraz licząc prędkości liniowe w proporcji do rpm, wychodzi że RED przy 7200 miałyby pod 200MB/s średnio czyli możliwe, że to prawda. To dlaczego w necie pełno jest wpisów o 750GB?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.07.2012 18:34

Wątków: 2678 | Odpowiedzi: 40459

nie mam...

... pojęcia, spróbuje jutro zasięgnąć info z pierwszej ręki. Zastanawia mnie też skąd ten skok transferu po 2 TB, w sumie to po 2.2 TB co by mnie więcej odpowiadało talerzom po 750 GB, ale czemu akurat na ostatnim rośnie???

...

23.07.2012 19:43

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

też mi to dziwnie wygląda

skok jest po ~2250 czyli 3x750 więc jakiś dziwny zbieg okoliczności by był...
Przy talerzach 1TB nie wyobrażam sobie umiejscowienia takiej granicy. Tutaj wygląda to jakby 6 głowic pracowało na 3 talerzach 750 od początku a 2 pod koniec na jednym talerzu tyle, że w takim układzie spadek na końcu jest chyba zbyt mały, coś nakombinowali mocno Ikona: :)
W innych programach też tak to wygląda?

23.07.2012 19:52

Wątków: 2 | Odpowiedzi: 225

czas dostepu prawie 20ms

to żadne cuda ze jest bardzo cichy, ja swojego Blacka 1TB przestawiam w tryb Silent i mam niesłyszalny dysk i czas dostępu ~18ms.

23.07.2012 20:12

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

jeszcze

WD Green 3TB ma taki sam skok w tym samym miejscu w hdtach

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 550x403) pochodzi stąd


za to w hdtune
Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny (zmniejszony z 690x487) pochodzi stąd


Hd tach obsługuje poprawnie dyski ponad 2TB? Bo wygląda to tak jakby po tych 2250MB leciał z testem od początku Ikona: ;)

23.07.2012 20:23

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

dalej

ST3000DM001 też ma dziwne skoki po ~2250GB

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi stąd


a w hdtune ładny spadek

Wniosek? Zmieńcie soft testowy bo hdtune nie wyrabia przy dyskach większych niż 2TB. Nowszej wersji nie ma i nie będzie Ikona: ;)

23.07.2012 20:41

Wątków: 206 | Odpowiedzi: 9264

grafika nie weszła

hdtune

Obrazek dodany przez użytkownika

Plik graficzny pochodzi z HDD usera (zmniejszony z 594x521) Zobacz oryginał

23.07.2012 20:46

Wątków: 1 | Odpowiedzi: 761

Tu podają jeden talerz, dwie głowice

http://dyski.cdrinfo.pl/dyski/1703-Western-Digital-WD10EFRX-RED-1000-64-SATA-6Gb

P.S. Kiedy można się spodziewać publikacji testu ?

  • Sprawdź bezpośredni link do posta

23.07.2012 23:05

Wątków: 2678 | Odpowiedzi: 40459

jak...

... dobrze pójdzie to w piątek będzie recenzja.

...

05.03.2013 06:53

Wątków: 0 | Odpowiedzi: 1

ACM

Na jakim poziomie był ustawiony ACM na tych 2 dyskach w trakcie testów?
I jak wyglądała różnica na skrajnie ustawionych poziomach akustyki - np, między 128 a 254?